Społeczeństwa europejskie starzeją się. Za kilkanaście lat będziemy mieli ogromną liczbę ludzi w podeszłym wieku. Oznacza to poważne problemy z zapewnieniem odpowiedniej opieki zdrowotnej dla wszystkich osób, które z wiekiem nie są już tak sprawne. Dlatego tak ważna jest kondycja seniorów, którą poprawiają: zdrowy styl życia i aktywności ruchowe. Badania pokazują, że należy do nich – gra w bilard.
Aktywny senior gra w bilard. Zaskakujące odkrycie duńskich naukowców
Kiedyś pojęcie „senior” kojarzyło się z człowiekiem zamkniętym w czterech ścianach ze swoimi słabościami. Rzeczywiście, w przeszłości nie przywiązywano dużej wagi do promowania aktywnego stylu życia. Jednak obecnie specjaliści geriatrii podkreślają, że każdy ruch, który pobudza mięśnie i umysł do pracy jest wskazany dla osób w wieku senioralnym. Gra w karty nie jest już rozwiązaniem na coraz mniej sprawne stawy i kłopoty z motoryką.
Duńscy naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze, którzy zajmowali się zdrowiem starzejącego się społeczeństwa, zaobserwowali, że bilard jako gra sprawnościowa i towarzyska jest w stanie spowolnić procesy starzenia. Przynosi ona również korzyści określane przez duńskich naukowców terminem “aktywnego starzenia”.
– Granie w bilard często wiąże się z pewnym stylem życia. Mężczyźni bardzo lubią tę grę, która podnosi jakość ich życia. Bilard jest tym bardziej odpowiedni dla seniorów, ponieważ w naturalny sposób wymusza na przemian momenty aktywności i odpoczynku. Można grać przez wiele godzin. Niewielu starszych ludzi wytrzymuje aktywność fizyczną, która trwa np. pięć godzin – uważa dr Aske Juul Lassen z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Dom seniora z bilardem. Jak gra wpływa na zdrowie?
W jednym z duńskich domów seniora, naukowcy zaobserwowali grupy mężczyzn w wieku od 75 do 90 lat, którzy regularnie, kilka razy w tygodniu grali w bilard. Przy okazji toczyły się rozmowy, a panowie popijali swoje ulubione napoje.
W trakcie gry w bilard, pensjonariusze domu seniora byli rozbawieni, zajęci rozmowami o starych dobrych czasach. Co zwróciło uwagę badaczy? Nie było w tych dyskusjach mowy o chorobach i dolegliwościach podeszłego wieku. Gra w bilard była tak absorbująca, że myśli emerytów skupiały się raczej na tym, jak wbić bilę do łuzy, a nie na tym, co ich tego dnia najbardziej bolało. Pozytywne nastawienie do życia i wyparcie negatywnych myśli o stanie zdrowia, sprzyja ogólnemu samopoczuciu psychicznemu.
Przymiarka do celnego uderzenia wymusza na graczu skupienie wzroku i skoncentrowanie uwagi. Między innymi z tego powodu, bilard jest rekomendowany dla osób starszych. Bilard ma jeszcze tę zaletę, że gracze muszą rozciągać mięśnie w czasie wbijania kolejnych bil. Pracują również stawy palców dłoni, co ma ogromne znaczenie dla utrzymania pewnej chwytliwości dłoni. Dom seniora z bilardem to prozdrowotne rozwiązanie, w które warto zainwestować.
Czy dom spokojnej starości może wykorzystać bilard do rehabilitacji?
Z pewnością doskonałym pomysłem na zajęcie seniorom czasu w długie popołudnia byłby bilard w domu spokojnej starości. Na myśl przychodzi od razu pomysł zorganizowania integrujących aktywności dla pensjonariuszy, takich jak chociażby turniej bilarda z nagrodami.
Praca całym ciałem podczas gry w bilard ma też wyjątkowe działanie rehabilitacyjne. Rozciąganie mięśni, skłony i ćwiczenie balansu ciała (wielokrotnie trzeba np. przenieść ciężar ciała na jedną nogę) oraz spacery wokół stołu to niewymuszony i naturalny element gry w bilard. Dlatego jeśli dom spokojnej starości zdecyduje się ustawić stół bilardowy, sprawdzi się on jako sprzęt rehabilitacyjny, który łączy przyjemność z korzyściami dla zdrowia.
Nie tylko domy spokojnej starości wybierają stoły bilardowe
Domy spokojnej starości to instytucje, które z założenia dbają o seniorów, jednak nie tylko one mogą czerpać ze zdrowotnych dobrodziejstw bilarda. Kolejna grupa osób, która może cieszyć się bilardem to kuracjusze sanatoriów. Stół bilardowy w sanatorium może być znakomitym uzupełnieniem głównych terapii i zabiegów. Dzięki partyjce bilarda, integracja podczas turnusu może przebiegać znacznie szybciej i w sympatycznych okolicznościach. Obserwacje naukowców wskazują, że mężczyźni uwielbiają spędzanie czasu na grze w bilard, która ma sobie przecież ducha rywalizacji.
Turystyka to kolejna prężna branża, która powinna traktować stół bilardowy w ośrodku wypoczynkowym jako niezbędny element wyposażenia, podobnie jak basen, saunę, czy siłownię. Gra w bilard nie tylko kształtuje ogólną sprawność ciała i umysłu, ale może jej towarzyszyć kufelek złocistego napoju, co nie jest spotykane w innych dyscyplinach sportowych ze względów bezpieczeństwa.
Domy seniora ze stołami do bilarda to lepsza integracja seniorów
Domy seniora starają się zapewnić podopiecznym nie tylko idealne warunki bytowe, ale również miłą atmosferę międzyludzką. Przypadłością jesieni życia jest bowiem nie tylko mniejsza sprawność ruchowa, ale również poczucie izolacji, samotność, pozostawienie przez otoczenie samemu sobie. Osoby starsze czasami desperacko szukają kontaktu z drugim człowiekiem. Są wylewne i chętnie nawiązują kontakty. Mają też głęboką potrzebę rozmowy z drugą osobą. Z pomocą w walce z poczuciem osamotnienia może przyjść właśnie gra w bilard, która integruje graczy wokół stołu, nie ma ograniczeń czasowych (tylko zmęczenie) i pozwala rozgrywać również partie zespołowe. Gra jest doskonałym pretekstem do dyskusji. Kąt uderzenia, odbicia i triki mogą zdominować rozmowę przez długie godziny.
Na pewno każdy z nas widział kiedyś charakterystyczne obrazki francuskich emerytów na lazurowym wybrzeżu grających w kule lub też słynących z długowieczności japońskich seniorów, którzy gimnastykowali swoje wysłużone ciała na miejskich trawnikach. Każda nacja ma swoje sposoby na przedłużenie sprawności fizycznej tak długo, jak to możliwe. Może powinniśmy posłuchać duńskich naukowców i uczynić z bilarda sposób na pogodną i zdrową jesień życia?