Specjaliści szacują, że w łóżku spędzamy 1/3 naszego życia, przy założeniu, że przeciętny człowiek śpi ok. 8 godzin na dobę. Za najważniejszą wartość uznawane jest zdrowie, a by móc się nim cieszyć musimy się wysypiać. Dlatego też inwestycja w dobry materac do łóżka na pewno się opłaci.
Materace mają za zadanie zapewnić ciału odpowiednie podparcie podczas snu, w pozycji leżącej. Prawidłowo dobrany materac do spania jest podstawą dla komfortowego, bezpiecznego i zdrowego snu. Żaden mebel typu wersalka, sofa czy narożnik z funkcją spania nie zapewnią nam tego co da materac na łóżko. Meble te są bowiem zaprojektowane do użytkowania w pozycji siedzącej, funkcja spania jest opcją dodatkową. Należy o tym pamiętać decydując się na zakup.
Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest ważny?
Podczas snu organizm się regeneruje, mięśnie rozluźniają, a nerwy uspokajają. Śpiąc najskuteczniej wypoczywamy po ciężkim dniu i dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do spania. Dobrze dobrany model materaca nie tylko zapewni regenerację sił, ale też pozwoli zadbać o kondycję kręgosłupa przez długie lata.
Twardy, średni czy miękki materac? Fakty i mity
Najważniejszym zadaniem jakie musi spełniać materac do łóżka to odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego powinien on być dostosowany do wzrostu i wagi ciała użytkownika. Z czasów kiedy powszechnie stosowano proste sprężyny bonnelowe, trawy morskie i włókno kokosowe jako wypełnienie materaców, pochodzi pogląd, że materac powinien być jak najtwardszy, a synonimem jego jakości i trwałości jest twardość. Fakty są takie, że to waga człowieka jest wyznacznikiem nośności. Dlatego też jeśli wybierzemy zbyt twardy model to zamiast dobrze się wyspać – będziemy się męczyć przewracając się z boku na bok. Dobrze dobrany materac nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Musi idealnie dostosowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Należy pamiętać o tym, że odczucie miękkości czy twardości jest odczuciem subiektywnym i na materacu zawsze należy się położyć przed dokonaniem wyboru. Żaden opis nie zastąpi indywidualnych odczuć.
Kładąc się na materacu musimy czuć się dobrze. Odcinek lędźwiowy nie powinien się nadmiernie zapadać. Kręgosłup powinien być prosty zarówno kiedy leżymy na plecach, na boku czy na brzuchu.
Osobom, które lubię się w materac „zapadać” i czuć się otulonym – polecamy materace z pianką termoelastyczną, tym, którzy cenią sprężystość – materace sprężynowe kieszeniowe.
Testując materac warto też zwrócić uwagę na jakim stelażu jest on umieszczony. Na to jak odczujemy twardość materaca wpływa też rodzaj stelaża.
Strefy twardości – u kogo się sprawdzą?
Strefy twardości w materacach wydzielono po to, aby dawały odpowiednie podparcie dla głowy, szyi i barków, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp. Trzeba jednak pamiętać, że zaprojektowane są one dla dorosłego człowieka, pod średni wzrost i przy założeniu, że nie zmienia się zbyt często swojej pozycji podczas snu. Obrazowo mówiąc są to naprzemienne strefy twardsze i miększe. Przykładem materaca 7-strefowego jest materac Enyo.
Lateks, sprężyna, czy pianki?
Osoby wybierające materace mają dziś szeroki wybór. Po pierwsze muszą wziąć pod uwagę wypełnienie materaca. Wkład, czyli to co znajduje się wewnątrz, wpływa na komfort snu, wypoczynek, oraz na zdrowie. Każdy typ materaca ma inne właściwości. Poniżej opiszemy kilka najchętniej wybieranych:
Materace sprężynowe kieszeniowe (woreczkowe, kieszonkowe)
Materace wykonane z wykorzystaniem sprężyn kieszeniowych, które nie są ze sobą połączone drutem, lecz cienkim woreczkiem z tkaniny. Rozwiązanie to daje mnóstwo elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa i świetnie dostosowuje się do kształtu ciała. Zwrócić uwagę należy na ilość sprężyn na m2 materaca – im więcej sprężyn tym więcej punktów podparcia, a tym samym wyższy komfort odpoczynku. W materacach Janpol liczba sprężyn na m2 zaczyna się od 250, przez 500, do nawet 1000. W materacach kieszonkowych każda sprężyna pracuje oddzielnie, dzięki czemu materac ten jest bardzo cichy. Liniowo układające się sprężyny uginają się proporcjonalnie wraz ze wzrostem obciążenia. Są to najbardziej przewiewne materace. Łatwo się na nich obracać i dlatego są polecane dla osób starszych. Materacy tych nie należy rolować podczas transportu. Materacy sprężynowych woreczkowych nie należy mylić z materacami bonelowymi, w których sprężyny połączone są drutem, przez co szybko się wyrabiają i mogą przebić pianki, a w dalszej kolejności powodować duży dyskomfort podczas użytkowania materaca. Polecamy materac kieszeniowy Enyo i materac Andromeda – połączenie materaca kieszeniowego i lateksowego.
Materace lateksowe
Pianka lateksowa otrzymywana jest poprzez połączenie naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego z lateksem syntetycznym. Jest to najtrwalszy surowiec, który dodatkowo zachowuje swoje właściwości. Jest wolny od grzybów, bakterii i roztoczy, dlatego też poleca się go alergikom. Ten typ materacy do łóżek polecany jest także dla osób starszych – dobrze układają się one pod ciałem i zapewniają odpowiednie krążenie krwi. Ponieważ lateks słabo oddycha – podczas kształtowania robi się w materacu system system perforacji pionowych i poziomych dla swobodniejszego przepływu powietrza. Materac z lateksu jest najlepszy do stelaży regulowanych, a to dzięki jego dużej giętkości, elastyczności i szybkiemu powracaniu do pierwotnego kształtu. Materac ten można przewozić zrolowany. Wymienić tutaj możemy materac lateksowy Demeter.
Materace piankowe
W tej grupie możemy znaleźć materace o nieskomplikowanej budowie tj. wykonane z pianki poliuretanowej oraz pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej. Pianka termoelastyczna zwiększa swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. Odbierając ciepło dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia odpowiednie ułożenie na całej powierzchni. Później wraca do pierwotnego kształtu. Kładąc się na materacu z pianki termoelastycznej można odnieść wrażenie, że otula ona nasze ciało. Pianka ta świetnie sprawdza się zimą trzymając ciepło, latem może powodować, że będzie nam za gorąco. Dlatego też często jest stosowana w materacach zima-lato. Materace te z drugiej strony mają warstwę np. pianki wysokoelastycznej i na tej stronie zalecane jest spanie latem. Pianka wysokoleastyczna (HR) w porównaniu ze zwykłą pianką poliuretanową charakteryzuje się większą elastycznością. Jest to tzw. pianka zimna, która powstaje w procesie technologicznym obejmującym zamrażanie i rozmrażanie, dzięki któremu ma rozbitą strukturę. Pianka wysokoelastyczna jest bardzo trwała i przewiewna, co wydłuża żywotność materaca. Przykładem takiego materaca jest materac Palma, w którym oprócz pianki wysokoelastycznej zastosowano piankę hybrydową (RG) – nieco sztywniejszą.
Dwa, czy jeden materac?
Wybierając materac do podwójnego łóżka musimy zdecydować czy lepsze będą dwa materace czy jeden. Kiedyś zalecano by osoby o różnej wadze i preferencjach wybierały dwa materace. Przy tej opcji należy zwrócić uwagę na to by materace były tej samej wysokości i w takich samych pokrowcach, aby na ich łączeniu nie powstawała nadmierna szpara lub uskok.
Dzisiejsza technologia pozwala na to by materac do łóżka małżeńskiego był jeden i odpowiadał potrzebom osób o różnej budowie ciała, wadze i wysokości. W ofercie materacy Janpol znajdziemy modele dedykowane takim parom. Materace sprężynowe kieszeniowe są tak zaprojektowane by nie czuć ruchów osoby, która śpi obok nas. W materacach, gdzie zastosowano kombinację różnych pianek – każda osoba znajdzie swoją odpowiednią warstwę, na której się „zatrzyma” ze względu na swą wagę. Podwójny materac ma niepodważalną przewagę nad materacami pojedynczymi w postaci braku szpary na środku łóżka.
Czy warto mieć pokrowiec silver protect?
Pokrowiec na materacu jest niezwykle istotnym elementem. Ważny jest zarówno materiał z jakiego jest wykonany, wypełnienie, ale także sposób wykonania, przeszycia i udogodnienia. Wszystkie pokrowce na materacach z firmy Janpol są dwuczęściowe, spinane zamkiem błyskawicznym. Pozwala to na bezproblemowe zdejmowanie i zakładanie pokrowca, ale też jest bardzo funkcjonalne w przypadku prania pokrowca. W domowej pralce łatwiej wyprać jedną część pokrowca, a później drugą niż wozić duży pokrowiec z materaca 200×200 cm do pralni.
Dodatki w materacach
Niektóre materace mają w swojej konstrukcji warstwę włókien kokosu. Warstwa ta ma za zadanie usztywnić materac. Włókna są lateksowane by zachować ich kształt i zatrzymać procesy gnilne oraz zabezpieczyć przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów, które mogą się rozwijać w maturalnych materiałach.
Stelaż – ważny czy nie?
Wybór odpowiedniego stelaża do łóżka ma ogromne znaczenie. Więcej o stelażach łóżkowych znajdziecie w dziale ze stelażami. Warto tutaj zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po wyborze łóżka zwróćcie uwagę czy dedykowany jest do niego stelaż z podparciem punktowym czy na całej długości. Jeśli wybierzecie nieodpowiedni stelaż – każdy ruch w łóżku może być sygnalizowany nieprzyjemnym skrzypieniem. Sprawdźcie także jaka wysokość materaca jest zalecana do danego łóżka – niektóre mają ograniczenia w tym zakresie. Zbyt wysoki lub zbyt niski materac może nie wyglądać dobrze na danym typie łóżka. Zastanówcie się także czy wolicie stelaż zwykły, z regulowany ręcznie lub tez elektrycznie. Do każdego typu należy dobrać odpowiedni materac. Przykładowo materac sprężynowy nie nadaje się na stelaże regulowane elektrycznie.
Wizyta w salonie z materacami
Najważniejsze kwestie zwykło się poruszać na początku lub na końcu. Stąd w tym miejscu najważniejsza rada – wybierając materac połóżcie się na nim i poleżcie chwilę. Żaden opis surowców, żadne wskazówki i pomiary laboratoryjne nie oddają tego co poczujecie kładąc się na swym wymarzonym, idealnym materacu.