Darmowa dostawa złożonych mebli od 4000 zł

Jak wybrać odpowiedni stół bilardowy

Jak wybrać odpowiedni stół bilardowy

Wybór stołu bilardowego to niełatwe zadanie, zarówno ze względu na ogromny wybór na rynku, jak i sam charakter tego zakupu. Aby wybrać odpowiedni stół bilardowy spełniający wszystkie oczekiwania użytkownika należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1) Czy chcemy grać w poola, snookera czy karambola?

Pool – najbardziej popularna odmiana gry w bilard w Polsce. Wybierają ją szczególnie chętnie osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bilardem i grają okazjonalnie, dla przyjemności.
Snooker – gra trudniejsza, wymaga lepszego przygotowania i innego stołu (łuzy, bandy, sukno, bile itd. a przede wszystkim większa powierzchnia pola gry – stoły do snookera są największe).
Karambol – gra mało rozpowszechniona w Polsce, używa się do niej innych bil, band, stół w ogóle nie posiada łuz. Jest odmianą wymagającą od graczy największych umiejętności.

2) Jaki rozmiar stołu będzie dla nas najodpowiedniejszy?

Przy zakupie stołu bilardowego należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia przeznaczonego dla stołu i wtedy dopasować jego rozmiar. Pod uwagę należy wziąć wszystkie meble, które również będą się tam docelowo znajdowały, np. barek, stolik, witryna na kije, kanapa itd.

Schemat wyboru stołu bilardowego

 

Pomimo, iż stoły naszej produkcji są w znacznym stopniu rozbieralne, proszę zwrócić uwagę na wąskie przejścia, drzwi i kręte schody, które utrudniają zamontowanie stołu w przeznaczonym miejscu. Aby upewnić się, można zbić ramkę o wymiarach zewnętrznych stołu i przejść do miejsca przeznaczenia. Ważna jest również waga stołu, która ma niebagatelne znaczenie w przypadku słabego stropu i niestabilnego podłoża. Dla porównania np. stół bilardowy 7ft z płytą grającą kamienną waży 240 kg natomiast z płytą drewnianą 120 kg.

 tabelka rozmiorów stołów bilardowych

3) Czy stół ma być tylko stołem bilardowym, czy chcemy go używać również jako stół jadalniany bądź do tenisa stołowego?

Blat nakrywający jadalniany drewniany składa się z trzech części, które po nałożeniu na bilard dają obszerny blat stołu. Przy stole bilardowym 6ft, 7ft może usiąść swobodnie 12 osób, a przy stole 8ft- 14 osób. Wysokość stołu z blatem wynosi około 80 cm – czyli jest wyższa o kilka centymetrów od standardowej wysokości stołu, co nie przeszkadza w użytkowaniu.

Do przechowywania blatów nakrywających polecamy stojaki na blaty lub podwieszane uchwyty, które można schować kiedy nie są na nich umieszczone blaty.

Świetnym rozwiązaniem jest także obrotowy stół bilardowy (metalowy lub drewniany), który kilkoma ruchami zmienimy w stół jadalniany dzięki innowacyjnemu obrotowemu blatowi.

Obrotowy stół bilardowy portland

 

Na stoły bilardowe 8ft, 6ft, 7ft, można także nałożyć blat nakrywający do gry w tenisa stołowego o oryginalnych wymiarach 275 cm x 153 cm. Blat do tenisa stołowego składa się z dwóch połówek.

Rozkład ilości krzeseł przy stole bilardowym i jadalnym

4) Jaki surowiec wybrać?

Do produkcji stołów w zależności od ich modelu stosujemy zazwyczaj drewno dębowe, bukowe i okleiny naturalne. Postumenty wykonane są z litego drewna dębowego, bukowego lub ze stali nierdzewnej, co zapewnia dużą żywotność oraz odporność na wszelkie naprężenia i naciski oraz jest istotne przy dużym ciężarze stołu. Twarde gatunki drewna stosowane przez naszą firmę są optymalnym surowcem do produkcji stołów bilardowych. Dają one możliwość zastosowania szerokiej palety wybarwień. W naszych najnowszych stołach zastosowaliśmy również drewno i okleiną orzechową, hebanową, klonową.

5) Najlepsze pole do gry?

W stołach bilardowych produkowanych przez naszą firmę stosujemy oryginalne 1-częściowe płyty kamienne (łupek włoski z firmy „Mondialardesia”), które są stabilne i stałe. Dlaczego nie używamy marmuru? Marmur, ze względu na swoje właściwości (krystaliczna budowa- skłonność do powstawania pęknięć, zbyt elastyczny- mocno ugina się) nie znalazł zastosowania w produkcji stołów bilardowych. W przeciwieństwie do marmuru płyty z łupka włoskiego zapewniają liniowość stołu, wysoki komfort gry i stałą jakość na wiele lat. Oferujemy również stoły z płytą drewnianą (meblową). Cena tych stołów jest niższa, jak również ich waga jest mniejsza. Stoły bilardowe z płytą kamienną są profesjonalne – gra na nich jest szybka i precyzyjna, zalecane jest do nich sukno cienkie (szybkie). Natomiast stoły z płytą meblową są przeznaczone dla początkujących graczy – gra na nich jest wolniejsza, zalecane jest do nich sukno grube (wolne).
Płyta grająca i oryginalne bandy kauczukowe naciągnięte są wysokiej klasy suknem bilardowym (Speedball, Standard, Simonis) w wybranym kolorze.

Ciekawostka

W jaki sposób powstają niewielkie jasne plamki na suknie? Otóż w chwili uderzenia bili kijem powstaje tarcie pomiędzy bilą i suknem. W punkcie ich styku temperatura osiąga nawet 250ºC. Naturalne włókna w suknie nadpalają się.

 

6) Jak dobrać akcesoria do gry w bilard?

Podstawowy komplet akcesoriów bilardowych powinien zawierać: komplet bil, trójkąt do układani bil, kredę i 2 kije bilardowe. Standardowe kije mają około 145 cm długości. Jeżeli wielkość pomieszczenia nie pozwala na grę standardowymi kijami należy zaopatrzyć się w krótsze (dostępne są długości 100, 110, 120 i 130 cm). Krótsze kije będą także pomocne przy uderzeniach z trudniej dostępnych miejsc, np. gdy za plecami gracza znajduje się filar bądź wysoki mebel.

Dodatkowo zaopatrzyć się można w podpórkę do kija, szczotkę do sukna, lampę wiszącą 2-kloszową (do stołów 6 ft, 7 ft) lub 3-kloszową (8 ft, 9 ft), kinkiet, końcówki do kijów na wymianę.

7) Co jeszcze przyda się w pokoju ze stołem bilardowym?

Doskonałym uzupełnienie domowego klubu bilardowego są barki. Świetnie komponują się w domowym klubie bilardowym. Jak najbardziej przydatne są także wieszaki i stojaki na kije oraz blaty, półki na bile. Ciekawym rozwiązaniem jest szafka do gier zawierająca tarczę do gry w darta, miejsce na kije, bile, kredę oraz składaną planszę do gry w szachy. Niezwykłe wrażenie robią także obrotowe barki z miejscem na butelki oraz kije bilardowe.

8) Jak konserwować stół bilardowy?

Konserwacja stołów bilardowych jest bardzo prosta. Drewno należy regularnie odkurzyć czystą i miękką ścierką. Może ona być sucha lub delikatnie zwilżona wodą. Jeżeli zaś chodzi o konserwację sukna bilardowego wystarczy je regularnie odkurzać przy użyciu odpowiedniej ssawki lub specjalnej szczotki, oraz czyścić okresowo przy większym zabrudzeniu. Do czyszczenia na mokro używać odpowiedniego środka do czyszczenia materiałów tapicerskich (do czyszczenia wykorzystuje się samą pianę).

9) Jak wygląda serwis stołu bilardowego?

Firma LISSY oferuje Państwu pełny serwis gwarancyjny (24 miesiące) i pogwarancyjny na terenie całego kraju. Świadczymy także usługi w zakresie renowacji stołów. Zapewniamy pełny wachlarz usług związany z transportem, wnoszeniem, montażem i ustawieniem stołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalne doradztwo

Pomoc naszych specjalistów

Szybka realizacja

Produkcja i szybka wysyłka

Darmowa dostawa

od kwoty 4000 zł

100% bezpieczne płatności

AutoPay / Przelewy24 / Kartami