Darmowa dostawa złożonych mebli od 4000 zł

Jak wybrać odpowiedni stół do jadalni

Jak wybrać odpowiedni stół do jadalni. 5 prostych porad

Stół w jadalni to jeden z najważniejszych mebli w domu. Wokół niego toczy się codzienne życie. Przy nim dyskutujesz i jesz razem z bliskimi. Czasami wpadną znajomi i spotkanie zmienia się w wielogodzinną ucztę dla ciała i ducha. Wybór stołu jest decyzją na kilka, a nawet kilkanaście lat. Przed zakupem warto zatem poznać kilka praktycznych porad, które pomogą wybrać produkt odpowiadający Twoim potrzebom.

Stół do jadalni musi przede wszystkim posiadać solidną i trwałą konstrukcję, pasować do przestrzeni mieszkalnej i najważniejsze: musi być zaprojektowany w stylu, który jest Ci bliski. Ważny jest też budżet, którym dysponujesz. Nie możesz iść na kompromisy. Ten mebel będzie Ci towarzyszył każdego dnia, dlatego zakup musi być trafiony.

stół rozkładany do salonu

1. Proste rozwiązania są najlepsze

Znawcy tematu mówią, że zakup stołu do jadalni to decyzja na 5 do 10 lat. Nie ma miejsca na eksperymenty, wszystko musi być przemyślane. Nie daj się zwieść ultranowoczesnym konstrukcjom, ozdobionym nadmierną ilością detali lub udziwnień. Kieruj się prostotą konstrukcji i trwałością wykonania. Jeśli dasz się ponieść chwilowemu wrażeniu i wybierzesz coś przesadnie fantazyjnego, możesz tego żałować. Szukaj raczej prostoty i solidności, jaką odznacza się np. model Rimini Standard Locus. Wspomniane cechy nigdy nie stracą aktualności.

Stół Locus standard

Jak szukać? Najlepiej testować samemu. W czasie wyprawy do salonów meblowych porównaj wykonanie, dotknij powierzchni stołu, spróbuj wyobrazić sobie codzienne sytuacje, w których będziesz go używał.

Zwróć uwagę, czy na wystawowych meblach nie pojawią się rysy i zadrapania. W domowych warunkach może być ich jeszcze więcej. Pamiętaj, że żadne laboratoryjne testy wytrzymałościowe nie dorównują wyobraźni rozbrykanych dzieci, które potrafią skutecznie dobrać się do każdej, nawet najtwardszej powierzchni.

2. W salonie meblowym miej pod ręką metrówkę

Podstawowa zasada wyboru odpowiedniego stołu do jadalni brzmi: dopasuj go do przestrzeni, ale pamiętaj także o pozostawieniu marginesu miejsca wokół stołu. Kiedy będziesz przyjmował rodzinę na kolacji, dobrze byłoby nie przenosić im gorących dań nad głowami. Planując zakup stołu weź poprawkę na miejsce do serwowania, czy chociażby odsunięcie krzesła i rozprostowanie nóg podczas dłuższej biesiady.

Wiesz, ilu członków rodziny będzie na co dzień siadało przy stole. Z doświadczenia wiesz też, ilu gości masz zwykle na kolacji lub wieczorze z lampką wina. Są pewne przyjęte, minimalne normy dla średniej liczby ludzi przy stole. Zostały one określone w taki sposób, aby każdy miał wystarczającą przestrzeń.

Spróbujemy doradzić. Dla 4 osób wystarczy stół o szerokości 165 cm i głębokości 90 cm. Jeśli zwykle przy stole zasiada 6 osób, zainteresuj się stołem o minimalnych wymiarach: 200 x 100 cm. Oczywiście, kiedy zajdzie taka potrzeba możesz powiększyć stoły rozsuwane. Model Cube można powiększyć nawet do szerokości 300 cm, przy którym usiądzie nawet 10 osób.

W jadalni zwykle stoi również komoda lub kredens, które zabiorą trochę miejsca przy ścianie. Przed wizytą w salonie meblowym, zmierz odległości w swoim domu. Zrób pomiary też w sklepie. Unikniesz rozczarowania i małżeńskiej sprzeczki.

Nowoczesne stoły do jadalni są przeważnie rozkładane. Uwzględnij to w pomiarach. Przyjęło się, że wolna przestrzeń z każdej strony wokół stołu powinna wynosić od 80 do 100 cm. Nie zapominaj o zaplanowaniu odpowiedniego miejsca dla każdej osób przy stole. Aby wygodnie zasiąść i nie rozpychać się łokciami z sąsiadem, powinniśmy przyjąć około 60 centymetrów szerokości dla jednego nakrycia. Gwarantuje to wygodne spędzanie czasu przy stole bez konieczności walki o terytorium.

Jeśli naprawdę masz problem z wyborem właściwego rozmiaru stołu do jadalni, możesz zastosować prostą sztuczkę. Pozwoli ona ocenić, ile miejsca zajmie w Twoim domu nowy mebel. Spróbuj zaznaczyć na podłodze, np. taśmą malarską lub kartonami długość i szerokość hipotetycznego stołu. Jeśli się uda, wyznacz również wysokość i spróbuj ustawić np. krzesło w tej przestrzeni. Przejdź się dookoła i sprawdź, czy poruszasz się wystarczająco swobodnie. Na tej podstawie znajdź optymalne wymiary stołu, który powinien stanąć w Twojej jadalni.

3. Dobierz kształt stołu do pomieszczenia

Stoły do jadalni mają zwykle prostokątny kształt, chociaż bywają też okrągłe lub owalne. Oczywiście możesz wybierać w różnych materiałach i wykończeniach. Jednak charakter i plan pomieszczenia ma decydujące znaczenie podczas wybierania odpowiedniego stołu. Stoły owalne sprawdzą się w nieco mniejszych prostokątnych pomieszczeniach, bo zostawiają po bokach więcej przestrzeni do przechodzenia, a jednocześnie mają wciąż sporą powierzchnię do serwowania.

Stół okrągły do salonu

Okrągły stół nie jest dobrym rozwiązaniem do prostokątnego pomieszczenia. Pozostawia zbyt dużo niezagospodarowanego miejsca, z kolei przy dwóch innych ścianach, tego miejsca pozostaje niewiele.

W jadalniach najczęściej pojawiają się stoły prostokątne. Powód jest prosty. Większość jadalni jest zaprojektowana właśnie na planie prostokąta. Nie oznacza to, że bryła stołu musi być regularna i monotonna. Projektanci potrafią nadać formie dynamiczny charakter. Przykładem może być model Arco, w którym elementy podstawy umieszczono pod różnym kątem, nie rezygnując ze stabilności całej konstrukcji.

 

Stoły do jadalni są przeważnie rozsuwane. Mają dodatkowe blaty, które pozwalają znacznie wydłużyć powierzchnię użytkową. Wybierając stół, zwróć uwagę na pracę mechanizmu rozkładania.

Nowoczesne, markowe prowadnice o jednostronnym wysuwie umożliwiają powiększenie stołu jednej osobie, bez użycia znacznej siły. Dodatkowe blaty (a może być ich kilka, w zależności od potrzeb) mogą być dokładane lub otwierać się podobnie do skrzydeł motyla, stąd czasami używana jest nazwa “motylki”.

Wielu klientów poszukuje stołów, które nie mają przerwy między dwiema połowami blatu, gdyż przez większość czasu stół jest używany w podstawowej wielkości. Dlatego pojawiły się rozsuwane stoły z blatem jednoczęściowym. Dopiero po jego rozłożeniu, mechanizm podnosi dodatkową część blatu, otwieraną motylkowo. Dzięki takiej konstrukcji, mebel zachowuje jednocześnie estetykę (okruszki nie zbierają się w szczelinie między blatami) i funkcjonalność, gdy trzeba go dostosować do większej liczby gości.

Monaco Stół 165x215 w naturalnym dębie

4. Postaw na trwały i estetyczny materiał

Wybór materiału, z którego zrobiony jest stół do jadalni jest równie ważny jak jego kształt, czy wymiar. Z pewnością będzie to efekt kompromisu pomiędzy budżetem, który chcesz przeznaczyć na ten mebel, a trwałością i stylem wnętrza.

Najpopularniejsze materiały to: drewno, płyta, blaty z forniru i metal. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale jeden z nich jest absolutnie dominujący, bo od niego wywodzi się cała sztuka stolarska, mowa o drewnie. Stoły drewniane wyglądają naturalnie i posiłki przy nich niosą nie tylko doznania smakowe, ale też estetyczne.

Stoły wykonane z drewna są nieco bardziej podatne na wahania temperatury i wilgotności, ale za to łatwiej np. naprawić uszkodzone miejsca. Popularne drewno, z którego produkowane są meble do jadalni to: buk, dąb i orzech amerykański. Można też zdecydować się na drewno egzotyczne, ale trzeba liczyć się z wyższymi kosztami.

Projektanci mebli stosują również połączenie litego drewna z płytą wykończoną fornirem drewnianym lub forniru z chromowaną podstawą, jak w modelu Toledo. Takie zestawienie pozwala na wykorzystanie najcenniejszych cech obu materiałów w jednej konstrukcji. Drewno nadaje szlachetnego charakteru, a fornir jest praktyczny, wytrzymały i tańszy. Z kolei połączenie forniru i metalu, to powiew nowoczesności.

Bardzo efektownie prezentują się też blaty z intarsją zastosowane w stołach Cube. To kunsztowne połączenie różnych fragmentów drewna przywołuje największe osiągnięcia klasycznej sztuki.

Stół do jadalni Cube

Alternatywą dla całkowicie drewnianych stołów są modele, w których blaty wykonano z litego drewna i osadzono na metalowym postumencie. W takiej technologii wykonano stół Spider, oferowany w dwóch wariantach długości.

Stół Spider

5. Szukaj solidnych konstrukcji

Stół do jadalni będzie używany niemal codziennie. Dlatego uważnie przyjrzyj się konstrukcji, która musi być solidna i stabilna. W salonie meblowym możesz dyskretnie zerknąć pod stół, na mocowanie nóg do ramy i blatu. Jeśli już na wystawie zauważysz, że stół nie jest stabilny, poszukaj innego modelu.

Pamiętaj, że prosta konstrukcja, która łączy te same materiały jest najtrwalsza. I jeszcze jedna przestroga: unikaj bardzo tanich stołów. Jeśli cena jest wyjątkowo okazyjna, to oznacza, że projektant i stolarz nie przyłożyli się do swojej pracy.

Stół do jadalni będzie jednym z centralnych punktów Twojego domu. Wspólne posiłki integrują rodzinę i są okazją do wspólnego spędzenia czasu w zabieganym dniu. Szeroka oferta pozwala wybierać spośród mniejszych modeli, które doskonale sprawdzą się w mieszkaniach i większych stołów przeznaczonych typowo do osobnych jadalni. Wysokiej jakości stół w jadalni będzie nie tylko praktyczny i wytrzymały, ale przede wszystkim podkreśli styl wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalne doradztwo

Pomoc naszych specjalistów

Szybka realizacja

Produkcja i szybka wysyłka

Darmowa dostawa

od kwoty 4000 zł

100% bezpieczne płatności

AutoPay / Przelewy24 / Kartami