Większość kijów bilardowych wykonana jest z drewna, przy czym górna, środkowa lub dolna część kija może być wykonana z tego samego lub różnego rodzaju drewna. Kije do bilarda dwu częściowe są łatwiejsze w transporcie i najczęściej lepiej wykonane niż jedno częściowe.
Szczytówka w kiju bilardowym
Jest najważniejszą częścią kija bilardowego, od niej w dużej mierze zależy celność strzału. Do produkcji szczytówki kija używa się klonu, jesionu lub raminu. Klon jest najtwardszym i najczęściej używanym gatunkiem drzewa. Przy uderzeniach w bile dochodzi do 150 kg nacisku, dlatego drzewo klonowe poprzez swoją twardość i elastyczność jest najlepiej do tego dostosowane. Jesion jest nieco bardziej miękki, ramin natomiast najlżejszy. Szczytówki kija do bilarda wykonane z miękkiego drewna ulegają różnego rodzaju odkształceniom. Rączka jest owinięta nitką z tworzywa sztucznego lub jest lakierowana.
Dolna część kija do bilarda (rączka)
Rączka może być owinięta nitką syntetyczną lub lnem irlandzkim, co znacznie zwiększa jakość kija bilardowego i jego właściwości użytkowe – zapobiega bowiem ślizganiu kija w dłoni wynikającemu z jej pocenia się w trakcie gry.
Kije bilardowe – połączenie
Rozróżniamy metalowe oraz plastikowe połączenia dwu lub trzy częściowych kijów bilardowych. To pierwsze rozwiązanie zapewnia sztywność kija jak również równomierne przenoszenie siły uderzenia.
Rodzaje końcówek do kija bilardowego
Każdy kij do bilarda w górnej części wyposażony jest w końcówkę. Najczęściej wykonane są ze skóry. Końcówki naklejane zapewniają większą precyzję uderzenia niż wkręcane bądź nakładane.
Design kija bilardowego
Wyróżniamy kije z nadrukowanymi motywami. Kije bilardowe wysokiej klasy zawierają motywy wykonane metodą intarsji.
Długości kijów do bilarda
Zwyczajne turniejowe kije bilardowe mają długość między 140 a 150cm. Idealna długość kija zależy jednak od figury i sposobu gry gracza. Bywają kije o długości 100cm aż do ogromnych, specjalnych kijów, których długość wynosi nawet 250cm i więcej. Wygodnie jest kupując stół bilardowy wyposażyć się w kije o zróżnicowanej długości np. 2 długie, 1 średni, 1 krótki po to ,aby w każdej zaistniałej podczas gry w bilard sytuacji swobodnie dojść do bili.
Końcówki do kija bilardowego
Końcówki do kijów (wkręcane, naklejane, nakładane). Końcówki najczęściej wykonane są z nie wyprawionej skóry. Poprawiają kontakt między kijem a bilą. Podczas uderzenia skórzane końcówki dostosowują się do kształtu bili i odzyskują pierwotny kształt po uderzeniu. Typowe wymiary (średnica) końcówek kształtują się od 12-13mm.