Komody dębowe
Funkcjonalne i trwałe dębowe komody
Komody dębowe cieszą się powodzeniem od wielu pokoleń. Dzieje się tak, ponieważ dąb jest jednym z najpopularniejszych w Polsce gatunków drewna. Oprócz ciekawego usłojenia i ciepłej barwy dąb kojarzy się również z trwałością. Dąb pojawia się zarówno w stylistyce klasycznej jak i nowoczesnej. Drewno jest niezwykle plastycznym materiałem- świetnie łączy się również z kontrastującymi elementami takimi jak stal w kolorze czarnym, białe powierzchnie na wysoki połysk lub inspirowane kamieniem fronty. Dębowe komody dają szerokie możliwości aranżacji pomieszczeń. Lissy proponuje komody dębowe w klasycznych kolekcjach takich jak Cube czy Ambasador. Również nowoczesne kolekcje Lissy są wykonane z dębu- przykładowo blaty i drewniane wstawki w kolekcjach Rimini Standard i Porto. Dębowa komoda może też być w całości wykonana z litego drewna dębowego. Popularniejszym rozwiązaniem jest wykonanie korpusów mebli i prostych frontów z płyty fornirowanej dębem, a z litego drewna jedynie frontów.
Więcej informacji >>
Usłojenie każdego kawałka drewna jest niepowtarzalne, jednak można określić pewne typy usłojenia, które są powtarzalne. Najczęściej spotykanym rodzajem usłojenia jest flader, z rozłożystym, typowym dla dębu rysunkiem słojów zbliżonym do kształtu litery V lub owalnym. Innym rodzajem usłojenia jest prostolinijne, nazywane pasiakiem- gdzie słoje tworzą równoległe linie. Ostatnio znaczną popularność zyskał dąb sękaty, chętnie stosowany w meblach industrialnych. Jego widoczne sęki stanowią pożądaną cechę, podkreślającą naturalne pochodzenie materiału. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym komodach dębowych są intarsje, czyli wycinane i układane we wzory kawałki forniru. Przykładem wykorzystania intarsji na frontach może być kolekcja Cube.
Powierzchnia dębu może być chroniona przed czynnikami zewnętrznymi za pomocą oleju lub lakieru. Olej jest ekologicznym rozwiązaniem, jednak meble pokryte nim wymagają ze strony użytkownika ponownego pokrywania powierzchni co kilka miesięcy. Zdecydowanie popularniejszym sposobem wykańczania powierzchni jest lakierowanie. Lakier chroni powierzchnie przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Poszczególne lakiery mogą różnić się połyskiem, czyli zdolnością do odbijania promieni świetlnych. Wyróżniamy klasy lakierów takie jak: mat, półmat i połysk. Oprócz zewnętrznej powłoki lakierowanej, dąb może zostać również wybarwiony w różnych kolorach. Dąb naturalny to naturalny kolor drewna pokryty tylko bezbarwnym lakierem lub olejem. Pozostałe kolory, w jakich mogą być wykonane komody dębowe to: rustykalny, kasztanowy, podbielany lub wędzony. Są to tylko nazwy opisowe, gdyż każdy producent stosuje swoje własne wybarwienia i nazewnictwo.
Klasyczne komody dębowe mogą mieć przeszklone drzwiczki lub pełne. Pełne drzwiczki występują w formie kasetonów, czyli drewnianej ramki, którą w środku wypełnia fornirowaną płycina. Innym popularnym rozwiązaniem są pełne fronty wykonane z płyty fornirowanej. Stanowią jeden element i taka forma jest chętnie stosowana w nowoczesnych komodach dębowych. Detalem nadającym charakter każdej kolekcji mebli są uchwyty. W klasycznych komodach dębowych uchwyt jest obowiązkowy, natomiast w nowoczesnych chętnie stosowane są bezuchwytowe systemy otwierania, takie jak push-to-open i pull. Nowoczesne dębowe komody charakteryzują się prostotą oraz dużymi gładkimi powierzchniami. Zamiast dużej ilości detali urzekają dynamiczną formą, którą zawdzięczają między innymi łączeniu dębu z różnymi materiałami, przykładowo białym lub czarnym połyskiem.
Zwiń ^