Drewno jest materiałem, który jest obecny w domach od niepamiętnych czasów. Wykorzystuje się go do budowy domów, konstrukcji dachów oraz wykonuje z niego meble. Dzięki rozwojowi technologii pojawiły się nowe materiały, które częściowo wyparły drewno i materiały drewnopochodne. Komody drewniane są jednak nadal chętnie kupowane. Dlaczego klienci wybierają drewniane komody pomimo wyższej ceny? Co sprawia, że zajmują one szczególne miejsce w naszych salonach, jadalniach i sypialniach? Oprócz walorów wizualnych- pięknego usłojenia, szerokiej palety kolorów decyduje o tym również ich jakość i trwałość. Solidna, praktyczna i designerska komoda drewniana to ozdoba, ale także niezbędne wyposażenie salonu, sypialni, jadalni czy przedpokoju. Lissy proponuje komody drewniane nie tylko różnych rozmiarów, ale także różniące się funkcjonalnością. Wszystko po to, aby przyszły użytkownik mógł wybrać komodę, która będzie idealnie dopasowana do jego potrzeb.
Drewniane komody – czym się wyróżniają
Drewno ma charakterystyczne dla danego gatunku usłojenie. Dodatkowo każdy jego kawałek jest inny i niepowtarzalny, niczym linie papilarne w ludzkich dłoniach. W epoce masowej produkcji ta cecha drewna zyskuje szczególnie na znaczeniu. Nie chcemy mieć identycznego wnętrza jak miliony innych ludzi. Pragniemy wyrażać swoją indywidualność i poszukujemy produktów, które nam to umożliwią. Dodatkowym czynnikiem, który decyduje o popularności komód drewnianych jest wzrost świadomości ekologicznej. Drewno to naturalny materiał, którego przetwarzanie w zdecydowanie mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne. Drewniana komoda po zakończeniu użytkowania ulega też biodegradacji.
Drewniana komoda – materiały, wybarwienia i wykończenie
Drewniane komody z litego drewna są w całości wykonane z drewnianych desek. Drewno jest również łączone z mniejszych elementów za pomocą mikrowczepów. Lite drewno może być w kolorze naturalnym, czyli bez dodatkowego wybarwienia, a jego powierzchnia pokryta lakierem lub olejem. Lakier chroni drewno przed czynnikami zewnętrznymi, ma też różną połyskowość, która decyduje o ostatecznym wyglądzie mebli. Wysokiej jakości lakiery są bardziej odporne na temperaturę, wodę i rozpuszczalniki. Olejowanie drewna jest ekologicznym rozwiązaniem, jednak co jakiś czas należy powtarzać czynność.
Komody fornirowane mają wykonaną z drewna zewnętrzną warstwę, naklejoną na element z płyty wiórowej lub mdf. Usłojenie drewna może biec w kierunku pionowym lub poziomym. Kompozycja poszczególnych frontów z uwzględnieniem kierunków usłojenia nadaje formie charakter. Drewno może występować w różnych wybarwieniach. Trendy stylistyczne zmieniają się- do niedawna królowały odcienie rustykalne, następnie wenge i dąb sonoma. Obecnie popularny jest dąb z wyraźną strukturą i sękami. Może on występować w ciemnym kolorze wędzonym, który można łączyć z kolorami czarnym lub grafitowym.
Nowoczesne komody drewniane Lissy
Lissy specjalizuje się w produkcji komód drewnianych. Nowoczesne komody drewniane to przede wszystkim śmiała, wybiegająca w przyszłość forma. Aktualnym trendem jest łączenie w komodzie drewna z monolitycznymi powierzchniami, na przykład w kolekcji Porto dębowe blaty i bok komody z białymi frontami. Tradycyjne komody drewniane miały fronty z uchwytami, natomiast nowoczesne komody drewniane mają przeważnie duże fronty pozbawione jakichkolwiek uchwytów. Producent stosuje systemy, w których fronty otwierane są poprzez naciśnięcie drzwiczek i szuflad, albo ich pociągnięcie. Niezwykle popularny jest obecnie styl loftowy, w którym drewniana komoda ma metalowe nogi w czarnym kolorze. Metalowe postawy w kolekcji Rimini są wygięte w fantazyjny kształt i wykonane ze stali nierdzewnej szczotkowanej. Starannie wykończone detale podkreślają piękno drewnianej komody.