Krzesła są niezwykle ważnym elementem wystroju wnętrza. Mogą się różnić wyglądem, stylem i wykonaniem. Jedna cecha, która łączy wszystkie krzesła to ich funkcja – służą do siedzenia. Warto wybrać takie krzesła, które najlepiej będą spełniały to zadanie. Sprawdź, jakie cechy powinno posiadać krzesło idealnie dopasowane do twoich potrzeb.
Krzesło – do czego służy i co z tego wynika
Krzesło służy do siedzenia – to oczywista odpowiedź. Jednak cel jakiemu służy każde krzesło, oprócz siedzenia, nie jest zawsze taki sam. Krzesło, które jest używane do wielogodzinnej pracy przy komputerze jest inne niż wysokie krzesło, przy którym w pośpiechu spożywamy poranną kawę. Jeszcze inaczej wyglądają krzesła w pokoju gościnnym, z których korzystamy wraz z gośćmi. Tutaj reprezentacyjny wygląd wysuwa się na pierwszy plan. Jednym słowem – funkcja jaką pełni krzesło decyduje o jego formie.
Krzesła dedykowane do różnych pomieszczeń
W domowych wnętrzach krzesła spotykamy w kuchni, jadalni, salonie, pokoju dziecinnym, gabinecie, a także w sypialni. Krzesła w kuchni przeznaczone są do codziennego użytku, dlatego najlepiej kiedy można łatwo je wyczyścić. Siedzisko i oparcie mogą być drewniane lub obite specjalną odporną na zabrudzenia tkaniną. Poza tym krzesła te często są przesuwane i powinny być lekkie. Innym pomieszczeniem jest otwarta kuchnia z ladą, przy której stoją wysokie krzesła barowe, inaczej zwane hokerami.
Krzesła w salonie lub jadalni, w której przyjmuje się gości pełnią funkcję reprezentacyjną. Nie muszą być najlżejsze, ale ponieważ przyjęcia i imprezy trwają nieraz długie godziny, warto zadbać o wygodę gości. Coraz częściej korzystamy również z krzeseł na zewnątrz, czyli na tarasach, w altanach i w ogrodzie.
Jaki styl krzesła wybrać?
Krzesło może przybierać różnorodne formy. Oprócz funkcji o jego wyglądzie decyduje również styl. Stylistyka krzeseł to szerokie spektrum od klasyki po nowoczesność. Klasyczne krzesła mogą mieć rzeźbione drewniane elementy, wyginane nogi, ozdobne gwoździe lub pikowania. Krzesła inspirowane klasyką to również interesujący trend. Warto wymienić tutaj style modern classic, prowansalski czy też rustykalny. Kolejną interpretacją klasycznych wzorów są krzesła w stylistyce glamour – pełne rzucających się w oczy ozdób i intensywnie wybarwione. Nowoczesne krzesła to różnorodne wzornictwo, które łączy prostota. Przykładem może być styl skandynawski, który łączy minimalizm i użyteczność.
Z jakich materiałów są wykonane krzesła?
Nogi krzesła są wykonywane oczywiście z drewna. Najlepszym surowcem jest twarde drewno takie jak buk lub dąb. Drewno krzesła jest malowane na różne kolory. Wraz z rozwojem technologii wprowadzone zostały nowe materiały: metal, tworzywa sztuczne i skóra, które zdecydowanie zwiększyły możliwości aranżacji pomieszczeń. Warto wspomnieć również o wykończeniu nóg krzeseł. Krzesło na kółkach może być szybko przestawiane bez konieczności wstawania z niego. Siedzisko krzesła to najczęściej drewno, sklejka. Czasami stosuje się na nie dodatkowe poduszki, gdyż drewno jest twarde. Krzesło może być wyposażone również w miękkie tapicerowane siedzisko, które jest wykańczane skórą lub tkaniną. W miękkich siedziskach stosuje się wewnątrz pianki, sprężyny lub pasy.
Oparcie krzesła może być podobnie jak siedzisko drewniane, ze sklejki, metalowe, a także tapicerowane, czyli obite tkaniną lub skórą. Są również krzesła pozbawione oparcia -spotykamy je w kuchniach. Krzesło może mieć również podłokietnik. Najczęściej wykonuje się drewniane podłokietniki. Krzesła z podłokietnikami są chętnie ustawiane na końcach stołu.
Jakie krzesło wybrać?
Najlepiej wybrać takie krzesło które odpowiada najbardziej naszym potrzebom. Po wybraniu modelu krzesła pozostaje do wybrania kolor drewna lub metalu oraz tkaniny lub skóry. Tkaniny krzeseł można z łatwością dopasować do pozostałych elementów aranżacji – narożnika, koloru ścian lub zasłon. Jeśli mamy kota lub psa, są dostępne kolekcje tkanin przyjazne zwierzętom. Charakteryzują się one podwyższoną odpornością na zabrudzenia i wyciąganie nitek pazuami.