Meble w stylu klasycznym mają za sobą wielowiekową tradycję. Stylistyka dopracowywana na przestrzeni minionych stuleci sprawia, że dziś zachwycają nie tylko formą, ale także funkcjonalnością. I chociaż są przede wszystkim kojarzone z wnętrzami urządzonymi w tradycyjnym stylu, warto pamiętać, że równie ciekawie prezentują się w wielu innych przestrzeniach. Czym charakteryzują się meble klasyczne? Jakie są ich zalety? Do jakich aranżacji najlepiej pasują? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższych akapitach.
Czym charakteryzują się meble w stylu klasycznym?
Nie ulega wątpliwości, że meble są największą ozdobą każdej przestrzeni. Te zaprojektowane w klasycznym stylu zaskakują dodatkowo wyjątkową elegancją. Wyróżnia je prosta, czysta bryła, co z kolei pozwala idealnie wyważyć każdy detal aranżacji. Zarówno komody, jak i witryny, biblioteczki czy kredensy są przy tym pojemne i bardzo funkcjonalne. Klasyczne meble powstają zwykle z naturalnych materiałów. Mogą też być okleinowane naturalnym fornirem. Dzięki temu cechują się solidnością i wytrzymałością. Często przechodzą z pokolenia na pokolenie, stanowiąc zapis nie tylko ponadczasowych trendów wnętrzarskich, ale i rodzinnej historii. Co więcej, ich cechą charakterystyczną jest stonowana kolorystyka. Próżno szukać w nich intensywnych barw czy wykończenia na wysoki połysk. Dominują matowe odcienie brązu oraz szarości. Meble w klasycznym stylu to także unikalne zdobienia. Na frontach niejednokrotnie pojawiają się intarsje lub delikatne żłobienia czy pozłacane elementy dekoracyjne. Na uwagę zasługują również uchwyty. Miejsce popularnych chromowanych detali lub tych wykonanych z tworzyw syntetycznych zajmują uchwyty z naturalnego drewna albo mosiądzu. Wyjątkowo ciekawie prezentują się rzeźbione gałki zamontowane na drzwiczkach i frontach szuflad.
Meble w klasycznym stylu — jakie mają zalety?
O atutach klasycznych mebli można mówić w nieskończoność. Najważniejszą zaletą jest z pewnością ponadczasowość. To rozwiązania, które były, są i zawsze będą modne. Jednocześnie są cenione za uniwersalny charakter. Klasyczne meble doskonale pasują do tradycyjnych wnętrz, jak i do awangardowych przestrzeni urządzonych z dużym rozmachem. Sprawdzają się także w nowoczesnych i eklektycznych aranżacjach. Nie można również zapominać o ich solidności. Wykonane z naturalnych materiałów, przez wiele lat zachowują swój pierwotny wygląd i skutecznie opierają się upływowi czasu. Są odporne na działanie niekorzystnych czynników środowiska oraz na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki prostej formie i ciepłej kolorystyce wnoszą do wnętrza przytulną atmosferę. Sprawiają, że salon czy jadalnia stają się nie tylko świetnym miejscem do odpoczynku, ale także kolebką życia rodzinnego i towarzyskiego. Klasyczny styl mebli to dodatkowo moc aranżacyjnych możliwości. Różnorodność modeli powoduje, że z łatwością można dopasować je do każdej przestrzeni bez względu na to, czy cechuje się dużym, czy małym metrażem.
Gdzie sprawdzą się klasyczne meble?
Klasyczne meble sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Elegancki salon nie może istnieć bez stylowych komód opartych na rzeźbionych nóżkach i umożliwiających ukrycie domowego dobytku. Ich dopełnieniem będzie wytworna biblioteczka — idealnie spisująca się jako miejsce dla kolekcji książek czy płyt. W salonie urządzonym w klasycznym stylu nie może też zabraknąć dużego stołu z wygodnymi krzesłami, najlepiej tapicerowanymi skórą, zapraszającego do spędzania czasu wspólnie z najbliższymi. Jeśli pozwala na to metraż pomieszczenia, warto pokusić się o konsole i etażerki — nieduże, lecz wnoszące do aranżacji wiele uroku. Meble w stylu klasycznym sprawdzą się również w kuchni oraz jadalni. Obok szafek stojących i wiszących, warto pokusić się o przeszklone witryny pozwalające wyeksponować bibeloty czy zastawę będącą rodzinną pamiątką. Dobrym pomysłem jest zamontowanie w nich taśmy LED. Oświetlenie nie tylko podkreśli urok ozdób umieszczonych za szkłem, ale doda wnętrzu blasku i optycznie powiększy przestrzeń. Natomiast w sypialni, obok wygodnego łóżka z zagłówkiem, wykonanym z litego drewna lub pokrytego skórą, niezastąpione okażą się duże szafy bieliźniarki odgrywające rolę funkcjonalnej garderoby. Panią domu z pewnością ucieszy stylowa toaletka z lustrem w eleganckiej mosiężnej lub drewnianej ramie ozdobionej rzeźbieniem. Ich nieodłącznym elementem będzie gustowny i miękki puf.
Klasyczne meble tapicerowane — niezwykły design i maksimum wygody
Klasyczny styl wnętrza wymaga odpowiednio dopasowanej tapicerki. Wśród komód i witryn z naturalnego drewna znakomicie prezentują się miękkie i wygodne kanapy oraz fotele. Najlepiej wybierać modele tapicerowane skórą. Numerem jeden jest ponadczasowa i bardzo elegancka sofa Chesterfield z charakterystycznym pikowaniem. W mniejszych pomieszczeniach warto z kolei postawić na stylową, dwuosobową kanapę. Wybierając model z funkcją spania, można zyskać funkcjonalny mebel, który świetnie sprawdzi się podczas wizyt gości. Zaletą skórzanej tapicerki, oprócz ciekawego designu, jest łatwość utrzymania w czystości. Osoby, które preferują tkaninę zamiast skóry naturalnej, powinny postawić na szykowne gobeliny przypominające barwne malowidła. Meble w stylu klasycznym to także ponadczasowe pufy na nóżkach, podkreślające wysublimowaną aranżację wnętrza. Jeśli pozwala na to metraż pomieszczenia, dobrze jest sięgnąć po stylowe szezlongi będące idealnym miejscem wypoczynku z książką w dłoni czy słuchawkami na uszach.
Meble klasyczne — do jakich wnętrz pasują?
Oczywiście do tradycyjnych, które od wielu lat skutecznie opierają się zawirowaniom aranżacyjnych trendów. Obowiązkowym dopełnieniem solidnych komód i biblioteczek oraz skórzanej tapicerki są tekstylia. Na podłodze powinny znaleźć się miękkie, przyjemne w dotyku dywany, ocieplające atmosferę nawet podczas mroźnych i pochmurnych dni. W oknach doskonale sprawdzą się zasłony. Powinny być wykonane z mięsistych, eleganckich materiałów. Warto też zwrócić uwagę na ich kolor. Stonowane barwy będą efektownie korespondować z meblami w odcieniach brązu czy szarości. Należy także pamiętać o narzutach. Pikowane albo haftowane kapy podkreślą oryginalny urok mebli. Ich doskonałą alternatywą są koce z wełny czesankowej, którymi można okryć się w jesienne i zimowe wieczory. Klasyczne meble warto dopełnić bibelotami. Warunkiem jest jednak, że będą to detale wysokiej jakości. Kryształowe lub porcelanowe wazony albo pamiątkowe zdjęcia w drewnianych czy mosiężnych ramach będą znakomicie eksponować się na komodach albo za szybą witryny. Na ścianach efektownie zaprezentują się reprodukcje dzieł wybitnych artystów — oczywiście tych tworzących w okresie klasycyzmu.
Klasyczny styl mebli — idealny nie tylko dla tradycyjnych aranżacji
Meble w klasycznym stylu mają także drugie, nowocześniejsze oblicze. Komoda z intarsjami, sofa Chesterfield czy fotel Ludwik mogą skutecznie podkreślić wyrafinowany charakter współczesnych aranżacji. Zestawione z prostymi modernistycznymi wnętrzami sprawią, że przestrzeń zyska niepowtarzalny, nieco eklektyczny charakter. Na tym jednak nie koniec możliwości, ponieważ klasyczne meble z pewnością spodobają się fanom stylu glamour. Od swoich pałacowych odpowiedników różnią się większą prostotą oraz łagodniejszą kolorystyką. Dzięki temu z powodzeniem stonują ich ekstrawagancki charakter. Wyśmienicie prezentują się na tle flokowanych tapet z pozłacanymi ornamentami. Są też znakomitym towarzystwem dla mosiężnych kandelabrów, porcelanowych bibelotów i kryształowych żyrandoli mieniących się feerią barw.
Meble w klasycznym stylu przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym miłośnikom eleganckich aranżacji. Ich wysublimowany design, idący w parze z praktycznością, pozwoli wykreować nieszablonową i jednocześnie bardzo funkcjonalną przestrzeń. Natomiast ponadczasowy charakter oraz solidność sprawią, że staną się inwestycją, z której być może skorzystają także przyszłe pokolenia.