Darmowa dostawa złożonych mebli od 4000 zł

Meble w stylu minimalistycznym

Meble minimalistyczne – maksimum aranżacyjnych możliwości

Minimalistyczne meble są w modzie od wielu lat. W każdym sezonie udowadniają, że nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Są znakomitym rozwiązaniem w wielu współczesnych aranżacjach. Dlaczego są tak chętnie wybierane? Czym się wyróżniają? W jakich wnętrzach najlepiej się sprawdzą? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w poniższych akapitach.

Meble w stylu minimalistycznym – czym się charakteryzują?

Styl minimalistyczny jest przeciwwagą dla niezwykle bogatej ornamentyki, która jeszcze kilka dekad temu królowała we wnętrzach. „Forma podąża za funkcją” – słowa wybitnego architekta wnętrz Louisa Sullivana najlepiej go charakteryzują. W komfortowych pomieszczeniach ilość elementów powinna być jak najbardziej ograniczona. Dzięki temu przestrzeń będzie sprawiała wrażenie skrupulatnie zaprojektowanej i uporządkowanej. Minimalizm to styl wnętrza, w którym pierwszoplanową rolę grają meble. Dlaczego? Ponieważ od nich zależy charakter wystroju. W minimalistycznych aranżacjach pojedyncze detale nie mają znaczenia – liczy się całość budowana przez kąty proste i gładkie faktury. Meble, które najlepiej odzwierciedlają tę zasadę, powinny charakteryzować się więc prostą, czystą bryłą. Nie bez znaczenia są także materiały, z jakich są wykonane. Najczęściej jest to naturalne drewno. Mogą mieć fronty matowe lub laminowane na wysoki połysk. To zróżnicowanie pozwala optymalnie dopasować je do aranżacji wnętrza.

Jakie zalety mają meble minimalistyczne?

Meble w stylu minimalistycznym nie tylko świetnie się prezentują, ale mają mnóstwo zalet. Po pierwsze nie przytłaczają przestrzeni, lecz są jej ciekawym akcentem. Po drugie są ponadczasowe. Proste formy i stonowane kolory, w przeciwieństwie do zdobień i dodatków, nigdy nie wychodzą z mody. Jeśli zestawić je z wysokogatunkowymi materiałami, z których są tworzone, można łatwo domyślić się, że są to meble, które goszczą w domach przez wiele lat. Po trzecie są niezwykle funkcjonalne. Pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń tak, aby była jak najbardziej komfortowa dla domowników. Miłośnicy mebli minimalistycznych cenią je także za łatwość w pielęgnacji. Gładkie powierzchnie są łatwe do utrzymania w czystości i sprawiają wrażenie perfekcyjnego porządku. Nie można zapominać o tym, że są to rozwiązania będące doskonałym tłem dla innych elementów goszczących we wnętrzu. Ich prostota daje nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych. Nie bez znaczenia są również stonowane kolory, znakomicie korespondujące ze wszystkimi innymi tonacjami.

Minimalistyczne meble – jakie kolory?

Mówiąc o barwach mebli minimalistycznych, warto przyjrzeć im się bliżej. Prym wiodą rozwiązania w odcieniach bieli – zarówno śnieżnej, jak i ecru. Biel daje wrażenie prostoty, perfekcji i wyciszenia, czyli spełnia założenia japońskiego designu, od którego wywodzi się styl minimalistyczny. Białe meble sprawiają, że aranżacja wydaje się idealnie uporządkowana. Są niezastąpione zarówno w dużych, jak i w niewielkich pomieszczeniach. W tych ostatnich optycznie powiększają przestrzeń, zwłaszcza, kiedy mają fronty lakierowane na wysoki połysk. Minimalistyczne meble mogą występować także w innych wersjach kolorystycznych. Miłośnicy ciepłych wnętrz chętnie wybierają odcienie jasnego beżu. W dużych pomieszczeniach znakomicie prezentują się z kolei szarości oraz czerń, szczególnie kiedy są zestawione z jasnymi barwami – bielą i odcieniami pastelowymi. Mówiąc o meblach w stylu minimalistycznym, warto zwrócić też uwagę na ich wykończenie. Nie brakuje w nim szkła, chromu oraz stali nierdzewnej. To surowce, które dobrze odbijają światło, dzięki czemu dają wrażenie przestronnej, jasnej przestrzeni.

Meble minimalistyczne – niezastąpione w nowoczesnych aranżacjach

Minimalistyczne meble są wręcz stworzone dla nowoczesnych aranżacji, w których funkcjonalność góruje nad formą. W modernistycznych przestrzeniach nie ma miejsca na nadprogramowe ozdoby i bibeloty. Wszystko musi być skrupulatnie zaplanowane, tak, aby nie przytłoczyć wnętrza. Proste meble w stonowanych kolorach efektownie współgrają więc z jasnymi ścianami i białym sufitem, a także podłogami pokrytymi jednolitymi płytkami. Do minimalistycznych komód, szaf i regałów warto dopasować geometryczną tapicerkę pokrytą skórą – naturalną lub ekologiczną. Uwagi wymaga również odpowiedni dobór oświetlenia. Powinno być jak najmniej zauważalne, a jednocześnie dobrze doświetlać przestrzeń. Lampy sufitowe o prostej formie albo reflektory umieszczone na szynoprzewodach świetnie spełnią to zadanie. W charakterze dodatkowych źródeł światła dobrze sprawdzą się taśmy LED oraz nowoczesne lampy podłogowe o minimalistycznej formie. Osoby, które nie boją się odważnych aranżacji, mogą pokusić się o mocny akcent we wnętrzu. Finezyjny stolik kawowykrzesło lub fotel w wyrazistym kolorze – najlepiej żółtym, czerwonym lub kobaltowym, czy reprodukcja kubistycznego obrazu to tylko niektóre z wielu propozycji, mogących nadać aranżacji indywidualny charakter. Warto jednak pamiętać o zasadzie „mniej znaczy więcej”. W przeciwnym razie wnętrze straci swój minimalistyczny charakter.

Wnętrza skandynawskie – czy można dopasować do nich minimalistyczne meble?

Chociaż minimalistyczne meble są dedykowane przede wszystkim modernistycznym wnętrzom, nie można zapominać o tym, że z powodzeniem spisują się także w innych aranżacjach. Są chętnie wybierane do przestrzeni urządzonych w stylu skandynawskim. Białe fronty znakomicie komponują się z pastelowymi ścianami oraz surowymi deskami na podłodze. Pasują do prostych sof i kanap tapicerowanych jednolitym welurem. Tworzą perfekcyjne tło dla rozmaitych tekstyliów. Miękkie narzuty wykonane z naturalnych tkanin, płócienne zasłony czy poszewki na poduszki z botanicznym motywem to detale, które sprawiają, że wnętrza scandi z jednej strony są przestronne i uporządkowane, z drugiej – ciepłe i przytulne, kreujące klimat do pracy i odpoczynku.

Minimalizm w industrialnym wydaniu

Meble w stylu minimalistycznym to idealna opcja dla bardzo modnych w ostatnim czasie aranżacji industrialnych. Prosta geometryczna bryła doskonale wpisuje się w dużą loftową przestrzeń. W poprodukcyjnych wnętrzach do głosu dochodzi nie biel, lecz ciemniejsze tonacje. Grafitowa szarość czy czerń znakomicie koresponduje z elementami surowej architektury – odsłoniętymi cegłami na ścianach, betonem bądź nieosłoniętymi przewodami instalacyjnymi. Blasku wnętrzom dodają chromowane i szklane elementy mebli minimalistycznych, świetnie odbijające światło rzucane przez dekoracyjne żarówki czy lampy w kloszach typu klatka. Wybierając meble minimalistyczne do przestrzeni industrialnej, można postawić zarówno na warianty matowe, jak i lakierowane na wysoki połysk. Istotną rolę odgrywają uchwyty. Kolorystyką i fakturą powinny korespondować z innym, ważnym detalem we wnętrzu.

Meble minimalistyczne jako tło dla eklektycznych aranżacji

Minimalistyczne meble dają też szereg możliwości eklektycznych wnętrzach. Ich istotą jest miksowanie elementów charakterystycznych dla różnych stylów. Tym, co łączy ten wyjątkowy trend i proste geometryczne meble jest oczywiście ponadczasowość. Surowe meble stanowią znakomite tło dla finezyjnych ozdób, dodatków i innych detali, które tylko z pozoru nie pasują do całej aranżacji. Ich stonowane barwy świetnie współgrają z mocną, wyrazistą kolorystyką pozostałych elementów przestrzeni. Meble minimalistyczne mają przy tym jeszcze jedną zaletę – są bardzo funkcjonalne. W praktyce oznacza to, że można w nich ukryć wszelkie niezbędne przedmioty, pozostawiając do zagospodarowania całą otwartą przestrzeń. W ten sposób pozwalają uwolnić kreatywność i fantazję tak bardzo potrzebne w tworzeniu nieszablonowych aranżacji.

Słynny architekt wnętrz i designer, Le Corbusier, mawiał, że dom jest maszyną do mieszkania. Meble w stylu minimalistycznym znakomicie odzwierciedlają jego słowa. Są bardzo praktyczne i solidne, a dodatkowo świetnie się prezentują. Motywują do tego, aby pozostawić w przestrzeni tylko to, co niezbędne i w ten sposób sprawić, żeby zapanowała w niej świeżość i porządek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalne doradztwo

Pomoc naszych specjalistów

Szybka realizacja

Produkcja i szybka wysyłka

Darmowa dostawa

od kwoty 4000 zł

100% bezpieczne płatności

AutoPay / Przelewy24 / Kartami