Darmowa dostawa złożonych mebli od 4000 zł

Meble skandynawskie

Meble skandynawskie — nie tylko dla miłośników północnego klimatu

Meble skandynawskie od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Bez względu na nieustannie zmieniające się trendy aranżacyjne, pozostają wciąż modne. Łączą w sobie świetny design i praktyczność. Jako jedne z nielicznych mogą romansować zarówno z nowoczesnymi akcentami, jak i z dodatkami vintage. Sprawiają przy tym, że we wnętrzu panuje ciepły klimat sprzyjający chwilom relaksu czy spotkaniom w gronie najbliższych. Bo chociaż styl scandi wywodzi się z dalekiej północy, jedno jest pewne — nie można odmówić mu przytulności.

Czym wyróżniają się skandynawskie meble?

Skandynawskie meble zachwycają swoją prostotą. Bazujące na prostych liniach i czystej bryle sprawiają, że w pomieszczeniu zawsze gości ład i porządek. Ich cechą charakterystyczną są gładkie powierzchnie. Na próżno szukać w nich żłobień czy intarsji. Komody, szafy i witryny w stylu skandynawskim wyróżniają się gładkimi frontami — eleganckimi i łatwymi do utrzymania w czystości, których dopełnieniem są minimalistyczne i nierzucające się w oczy uchwyty. Uroku dodają im jasne kolory. Zwykle są to łagodne odcienie naturalnego drewna. Spotyka się także warianty bielone lub oklejone pastelowym fornirem. Skandynawskie meble powstają najczęściej z naturalnego drewna. Prym wiedzie sosna, buk oraz olcha. Dzięki temu są lekkie i przez wiele lat zachwycają swoim wyjątkowym pięknem.

Meble skandynawskie – jak dobrać stoły, krzesła i tapicerkę?

Meble w stylu skandynawskim to nie tylko komody, szafy i witryny. Ważną rolę zarówno w salonie, jak i kuchni czy jadalni gra stół. To przy nim Skandynawowie spędzają większość wolnego czasu. Duży, z grubym blatem, lekki stół typu nerka albo niewielki stolik kawowy wykonany z palet – możliwości jest naprawdę dużo. Dzięki temu z łatwością można dopasować odpowiedni model do wymagań przestrzeni i oczekiwań domowników. Warto także zadbać o właściwe krzesła – niekoniecznie idealnie korespondujące ze stołem. Od wielu lat numerem jeden pozostaje krzesło Mrówka, zaprojektowane przez Arne Jacobsena, albo model z białym siedziskiem z syntetyku i drewnianymi nogami. Na uwagę zasługuje również tapicerka w stylu scandi. Proste sofy i narożniki pokryte pastelowymi tkaninami tworzą świetny duet z lekkimi fińskimi fotelami na giętych płozach. Pasują też do popularnych uszaków, zachwycających nie tylko oryginalnym designem, ale pozwalających zrelaksować się po ciężkim dniu z książką lub kieliszkiem wina w dłoni.

Meble w stylu skandynawskim – największe zalety

Jak połączyć funkcjonalność i ciekawy design? Sięgając po meble skandynawskie. O ich zaletach świadczy chociażby to, że od wielu lat są chętnie wybierane przez architektów wnętrz na całym świecie. Styl skandynawski zyskuje dziś miano ponadczasowej klasyki i wszystko wskazuje na to, że nigdy nie wyjdzie z mody. Hołdujący prostocie sprawia, że wnętrza wydają się uporządkowane i przestronne. To z kolei powoduje, że skandynawskie meble są znakomitym wyborem nie tylko do dużych, ale także do niewielkich przestrzeni, w których liczy się każdy centymetr. Ich jasna kolorystyka wprowadza świeżość i optycznie powiększa pomieszczenie. Warto pamiętać o tym, że aranżacje scandi ograniczają dodatki. Nie ma w nich miejsca dla zbierających kurz bibelotów, które dodatkowo przytłaczają wystrój. Meble w stylu skandynawskim to kwintesencja praktyczności. Tworzone z naturalnych surowców mogą przechodzić z pokolenia na pokolenie. Powinny być również lekkie, aby umożliwić w każdej chwili modyfikację aranżacji, a dodatkowo pojemne. Odpowiedni rozkład szuflad i półek w szafkach sprawia, że w meblach skandynawskich można ukryć cały domowy dobytek. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także organizery, pozwalające utrzymać w szufladach idealny porządek.

Meble skandynawskie – fundament północnych aranżacji

Jaki styl wnętrza jest najbardziej odpowiedni dla mebli skandynawskich? Oczywiście styl scandi, bazujący na jasnych, pastelowych kolorach ścian, wśród których na prowadzenie wysuwają się wszelkie odcienie bieli. Skandynawskie meble efektownie komponują się z podłogami wykonanymi z naturalnego drewna lub pokrytymi panelami imitującymi surowe deski. Doskonałym towarzystwem są dla nich drewniane dodatki — ramy obrazów, ościeżnice futryn czy ramy odsłoniętych okien, wpuszczających do wnętrza jak największą ilość naturalnego światła. Po zmroku z kolei przestrzeń znakomicie oświetlają lampy z abażurami wykonanymi z materiału lub papieru ryżowego. Nutę nowoczesności wprowadzają reflektory z regulowanym ramieniem, montowane zarówno na suficie, jak i na ścianie w charakterze kinkietów. Meble w stylu skandynawskim nie obejdą się bez odpowiednich tekstyliów — oczywiście naturalnych. Na kanapach, sofach i fotelach obowiązkowo powinny pojawić się miękkie poduszki, najlepiej ozdobione botanicznym deseniem. Świetnie sprawdzą się także narzuty zapobiegające brudzeniu się jasnej tapicerki. Wiosną i latem warto postawić na warianty z lnu czy bawełny. Zimą przytulną atmosferę zbudują ciepłe, przyjemne w dotyku koce. A co z bibelotami? Ich miejsce powinny zająć rośliny doniczkowe, książki i czasopisma.

Skandynawskie meble w modernistycznej i eklektycznej przestrzeni

Dzięki swojej prostocie skandynawskie meble sprawdzą się też w wielu innych aranżacjach, nie tylko tych inspirowanych stylem dalekiej Północy. Są świetnym wyborem dla wnętrz minimalistycznych, w których maksymalnie ogranicza się ilość mebli i dodatków. W tej odsłonie znakomicie współgrają z podłogami pokrytymi płytkami wykończonymi na wysoki połysk i ścianami pokrytymi jasną farbą. Ich naturalny urok sprawia, że przestrzeń nie wymaga dopełnienia żadnymi dodatkami poza tymi, które są absolutnie niezbędne. Meble w stylu skandynawskim odnajdą się także w aranżacjach eklektycznych będących zupełnym przeciwieństwem minimalizmu. Ich delikatna kolorystyka połączona z czystą bryłą stworzy subtelne tło dla niekończącej się ilości dekoracji. Skandynawskie meble dopasują się zarówno do skórzanych, pikowanych sof nawiązujących do pałacowej stylistyki, jak i do plastikowych krzeseł sugerujących, że we wnętrzu pojawiły się modernistyczne akcenty. Będą również doskonale prezentować się w duecie z meblami z ubiegłych dekad, szczególnie z lat 50. XX wieku, pozwalając w ten sposób na zupełnie nowe spojrzenie na eklektyczne trendy.

Jak dopasować meble w stylu skandynawskim do aranżacji ekologicznych i vintage?

Meble w stylu skandynawskimSkandynawskie meble to także szereg inspiracji dla osób lubiących wnętrza w stylu ekologicznym. Dlaczego? Ponieważ z założenia odzwierciedlają zamiłowanie naszych północnych sąsiadów do tego, co pochodzi z natury. Deski z litego drewna, ściany pokryte kamiennymi okładzinami, bambusowe rolety, dywaniki shaggy, wszechobecna wiklina czy trawa morska sprawią, że zaprezentują się w ciekawej odsłonie. Ich urok dopełnią rośliny w glinianych donicach oraz narzuty i zasłony z naturalnego, niefarbowanego lnu. Podróżnicy mogą ustawiać na nich pamiątki ze swoich wypraw, nadając wnętrzu nutę kolonialnego stylu. Muszelki w ozdobnych słoikach, afrykańskie rzeźby, statki w butelkach — to tylko niektóre z detali, mogących nadać wnętrzu wyjątkowy charakter. Miłośnicy przytulnych wnętrz mogą pokusić się o zaproszenie skandynawskich mebli do przestrzeni zaaranżowanych w duchu vintage, pełnych rodzinnych pamiątek, starannie tkanych kilimów i innego rękodzieła. Stworzą znakomite tło dla bibelotów, znalezionych na pchlich targach, albo pierwszych plakatów reklamujących perfumy lub mydła bądź afiszy spektakli z dawnych lat, oprawionych w proste ramy. Z powodzeniem odnajdą się w towarzystwie odrestaurowanych foteli sprzed wielu dekad czy kredensów, z których korzystały poprzednie pokolenia.

Meble skandynawskie od lat pozostają kopalnią aranżacyjnych możliwości. Chociaż wywodzą się z krajów Północy, wyznaczających sztywne ramy w urządzaniu wnętrz, to udowodniły, że znakomicie wpisują się także w inny design. I nie ma znaczenia, czy bazuje on na nowoczesności, czy jego fundamentem jest styl z zamierzchłych epok — skandynawskie meble przekonują, że trendy wnętrzarskie nie znają granic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalne doradztwo

Pomoc naszych specjalistów

Szybka realizacja

Produkcja i szybka wysyłka

Darmowa dostawa

od kwoty 4000 zł

100% bezpieczne płatności

AutoPay / Przelewy24 / Kartami