Meble w stylu nowoczesnym — jak je wybrać, by stworzyć aranżację na czasie

Meble w stylu nowoczesnym

Meble w stylu nowoczesnym zyskują coraz większą popularność w naszych domach. Wynika to nie tylko z mody, ale przede wszystkim z ich unikatowej estetyki i dużej funkcjonalności. Wybór odpowiednich mebli nie jest jednak taki prosty. Stworzenie dobrej aranżacji wymaga poczucia smaku i znajomości charakterystycznych cech poszczególnych stylów wystroju. W tym tekście podpowiemy więc, jak wybrać idealne meble do nowoczesnego mieszkania.

Charakterystyka mebli w stylu nowoczesnym

Poszczególne style aranżacji wnętrz mają swoje charakterystyczne cechy. Pasują do nich inne meble i dodatki. Różne są formy, kolory i faktury. Styl nowoczesny cechuje się przede wszystkim przejrzystością, minimalizmem i prostotą, z których płynie duża doza elegancji i wysoka funkcjonalność.

Wystrój nowoczesny powstał jako przeciwwaga dla wybujałej, pełnej ornamentów, zdobień i przepychu stylistyki końca XIX wieku. Jego podstawowym założeniem jest więc zamiłowanie do prostoty zarówno w formach, jak i fakturach czy kolorystyce.

W meblach nowoczesnych dominują zatem nieskomplikowane, podstawowe bryły geometryczne, proste linie i gładkie, jednobarwne fronty. Nowoczesne aranżacje cenią otwarte przestrzenie i światło, dlatego dobór mebli musi być przemyślany pod względem funkcjonalnym, aby nie zagracić pomieszczeń zbędnym wyposażeniem. Prawidłowy wybór pozwoli oczyścić wystrój z nadmiaru dodatków. Rolę dekoracyjną przejmują tu same meble i ogólny obraz aranżacji, a nie bibeloty i dodatki ustawiane na półkach czy blatach.

Meble w stylu nowoczesnym – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wybierając meble w stylu nowoczesnym, warto uwzględnić przede wszystkim indywidualne potrzeby i preferencje domowników. Funkcjonalność jest bowiem kluczową kwestią przy tworzeniu nowoczesnych aranżacji. Istotne są odpowiednie gabaryty i pojemność mebli, ergonomiczny układ czy sposób otwierania szafek i szuflad wpływający na wygodę użytkowania.

Pamiętać trzeba też o spójnej estetyce zgodnej z założeniami nowoczesnego stylu. Poszczególne elementy wyposażenia muszą do siebie pasować, być utrzymane w tej samej kolorystyce, posiadać podobną fakturę i formę. Należy też unikać elementów dekoracyjnych, dużej ilości zdobień i detali.

W przypadku nowoczesnych aranżacji w meblach, na ścianach i w dodatkach dominuje stonowana, przeważnie jasna kolorystyka. Popularne są biel, szarości i czerń, ewentualnie z akcentami beżu czy pasteli. Taka prosta paleta barw kojarzy się z minimalizmem i pozwala stworzyć bardzo przejrzysty, a przy tym niebanalny i elegancki wystrój.

Uroda mebli w stylu nowoczesnym w dużej mierze płynie z dokładności wykonania — proste linie i kąty, regularne, symetryczne bryły czy idealnie gładkie, pozbawione faktur powierzchnie tworzą atmosferę czystości, uporządkowania i perfekcji. Dlatego niezwykle istotnym aspektem jest trwałość wyposażenia i precyzja konstrukcji oraz wykończenia.

Meble w stylu nowoczesnym muszą być wysokiej jakości, aby nie straciły swojego uroku. Odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników zewnętrznych, takich jak zabrudzenia, wilgoć oraz wysokie i niskie temperatury pozwolą cieszyć się idealnym wystrojem przez bardzo długi czas. Warto więc postawić na takie materiały jak lite drewno, metal czy szkło.

Meble w stylu nowoczensym – kolory, faktury i dodatki pasujące do tego typu mebli

Wystrój wnętrza to nie tylko meble, ale również kolory czy faktury ścian i podłogi, a także dodatki. Co będzie pasowało do mebli w stylu nowoczesnym?

W mieszkaniach urządzonych w tym stylu na ścianach dominuje biel, ewentualnie szarości. Wynika to nie tylko z estetyki, ale również z funkcjonalności. Jasne ściany to więcej światła i optyczne powiększenie pomieszczenia.

Na podłodze sprawdzą się zarówno płytki, jak i deski czy panele, a także żywica epoksydowa, a nawet goły beton. Widoczna na podłodze i ścianach faktura jest dobrą przeciwwagą dla gładkich mebli i sama w sobie stanowi doskonałą dekorację.

Jeśli chodzi o dodatki, należy kierować się zasadą “mniej znaczy więcej”. W aranżacjach minimalistycznych ceni się pustą przestrzeń, dlatego rezygnuje się ze stawiania na meblach bibelotów. Ewentualne ozdoby powinny być funkcjonalne, dlatego dobrze sprawdzają się tutaj elementy sztuki użytkowej.

Na ścianach powiesić można nieliczne, dobrze dobrane fotografie czy grafiki. Świetnie pasują te czarno-białe, ale można też zastosować trochę ożywczych barw, byle z umiarem.

Dodatkowe kolory i faktury wprowadzić można również w tekstyliach — miękki dywan w geometryczne wzory, dekoracyjne poduszki na sofie czy zasłony w oknach dodadzą wnętrzu przytulności i pozytywnej energii. Doskonale sprawdzą się odcienie czerwieni, żółci czy zieleni, a także złoto i miedź. Nie należy jednak przesadzać, aby nie zatracić minimalistycznego charakteru nowoczesnej aranżacji.

Z drugiej strony wcale nie trzeba przecież rygorystycznie trzymać się ograniczeń jednej estetyki. Nowoczesne meble doskonale sprawdzają się również w aranżacjach eklektycznych, łączących cechy różnych stylów. Zestawienie prostych, minimalistycznych form z elementami retro czy futurystycznymi może przynieść doskonałe efekty. To właśnie prostota i wynikający z niego uniwersalizm sprawia, że nowoczesne meble cieszą się taką popularnością.