Stół do jadalni w stylu industrialnym — skąd się wzięły?
Żeby wybrać dobry stół do jadalni w stylu industrialnym, warto wiedzieć, na czym ten styl w ogóle polega i skąd się wziął.
Historia loftów sięga XIX-wiecznego Paryża i tamtejszej bohemy artystycznej, ale ich rozkwit nastąpił dopiero w Nowym Jorku, w latach 50. i 60. XX wieku.
W wyniku szalejącej w tym czasie recesji i globalnego kryzysu gospodarczego coraz więcej firm upadło lub szukało tańszych i mniejszych siedzib na obrzeżach miast. W mieście było więc coraz więcej nieużywanych, opuszczonych fabryk, magazynów i innych obiektów przemysłowych dostępnych na wynajem dosłownie za bezcen.
W takich postindustrialnych przestrzeniach swoje pracownie (i mieszkania) zaczęli urządzać nowojorscy artyści. Wyposażali je często budżetowo, korzystając z pozostawionych na miejscu sprzętów, własnych konstrukcji czy elementów pozyskanych na wystawkach i śmietnikach.
Pierwotnie styl industrialny był zatem bardzo eklektyczny, niskobudżetowy, pełen elementów zrobionych w konwencji DIY. Jego rdzeniem były oczywiście zastane przestrzenie przemysłowe i ich cechy charakterystyczne.
Do dziś sztandarowymi elementami loftowymi są zatem nagie cegły, beton, widoczne instalacje (rury czy kable) oraz wyposażenie i dekoracje kojarzące się raczej z fabrykami niż mieszkaniami.
Styl ten zatracił jednak wiele ze swojego eklektycznego, artystycznego charakteru. Rzadko spotyka się np. loftowe stoły do jadalni, przy których każde krzesło jest inne. Dziś ta estetyka nie wynika bowiem z konieczności i braku środków, a wręcz przeciwnie — stała się synonimem luksusu i elegancji.
Stoły industrialne do jadalni — charakterystyka
Stoły industrialne (loftowe) do jadalni kojarzą się obecnie z eleganckim, wysmakowanym połączeniem drewna i metalu. Charakterystyczne są minimalistyczne, nowoczesne formy, wysokiej jakości materiały i perfekcyjne wykonanie, ale nie zawsze tak było.
Jak wspomnieliśmy, pierwotne lofty były urządzane po kosztach, często elementami zastanymi w opuszczonych fabrykach i magazynach. Takimi elementami były m.in. regały magazynowe, rozmaite szafki narzędziowe, a także metalowe stoły warsztatowe. To właśnie one stały się prototypem dla dzisiejszych stołów w stylu industrialnym.
Pierwsze meble loftowe często były zatem poobijane i sfatygowane, odnawiane samodzielnie tanim kosztem itp. Dzisiejsze stoły loftowe do jadalni są dalekie od swojego pierwowzoru, ale zachowały pewne cechy charakterystyczne.
Przede wszystkim industrialne (loftowe) stoły do jadalni w dużej mierze pozostały meblami surowymi i prostymi. Forma podporządkowana jest tu wysokiej funkcjonalności, a najważniejsza jest wartość użytkowa mebla.
Właśnie dlatego industrialne (loftowe) stoły do jadalni tak dobrze pasują do wystrojów minimalistycznych i nowoczesnych, w których liczy się przestrzeń, prostota i ergonomia.
Nowoczesne stoły do jadalni w stylu industrialnym dołożyły do tego przemyślany od A do Z design, najwyższej klasy materiały i nienaganne wykonanie. W rezultacie otrzymaliśmy meble o bardzo estetycznej formie, ale też wysokiej trwałości i funkcjonalności.
Stoły do jadalni industrialne (loftowe) — materiały i konstrukcja
Jak powiedzieliśmy, stoły do jadalni industrialne (loftowe) to przede wszystkim połączenie metalu i drewna.
Zestawienie zimnej stali z ciepłymi barwami i intrygującym rysunkiem usłojenia drewna daje doskonałe rezultaty. Metal buduje wrażenie solidności i ten charakterystyczny industrialny klimat, a drewno łagodzi wizerunek mebla, wprowadza przytulne, familiarne akcenty, dzięki którym aranżacja nie jest nadmiernie sterylna i chłodna.
Nowoczesne stoły do jadalni w stylu loftowym to także wysoka jakość. W związku z tym w Lissy korzystamy wyłącznie z najlepszej stali nierdzewnej malowanej proszkowo i litego drewna lub fornirowanych płyt meblowych.
Dobra jakość stali to gwarancja wysokiej wytrzymałości konstrukcji i zachowania jej nienagannego wyglądu przez długi czas. Stoły loftowe do jadalni są więc wyjątkowo mocne, stabilne, odporne nawet na duże obciążenia, a także na niekorzystne warunki zewnętrzne.
W Lissy dbamy też o najwyższą jakość blatów. Naszą dumą są drewniane stoły industrialne do jadalni. Lite drewno (także dębowe) zapewnia unikatowy, niepowtarzalny wygląd każdego mebla. Nie ma przecież dwóch identycznych kawałków drewna o takim samym usłojeniu. Każdy stół do jadalni w stylu industrialnym wygląda więc nieco inaczej — jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.
Co więcej, odpowiednio pielęgnowane drewno jest też wyjątkowo trwałe i odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i skrajne temperatury, wilgoć itp.
W naszym asortymencie dostępne są również fornirowane stoły loftowe do jadalni. Blaty tych mebli wykonujemy z najlepszych i najtwardszych na rynku bukowych płyt meblowych. Pokrywamy je grubymi, mocnymi fornirami, dzięki czemu wyglądają niemal identycznie jak te z drewna litego.
W Lissy pamiętamy o najdrobniejszych detalach. Tworząc nasze stoły do jadalni industrialne (loftowe), korzystamy zatem z najlepszych okuć, łączników, prowadnic do rozkładania czy elementów dekoracyjnych. Ich wysoka jakość przekłada się na funkcjonalność i wytrzymałość naszych mebli, a także na ich doskonały wygląd.
Industrialne (loftowe) stoły do jadalni — wymiary
Lissy oferuje industrialne (loftowe) stoły do jadalni w wielu wymiarach. Mamy małe stoły dla 4-6 osób, jak i duże stoły, które pomieszczą nawet 16 biesiadników!
Jedną z cech charakterystycznych loftów są otwarte, duże przestrzenie. W takich układach obszerne stoły do jadalni w stylu industrialnym sprawdzają się idealnie. Ich minimalistyczna, prosta forma łagodzi gabaryty i sprawia, że nie są zbyt dominujące, ale pozwalają dobrze wypełnić przestrzeń.
Jednak z drugiej strony lofty lubią przestronność i wolne miejsce, więc małe stoły też mogą odgrywać w nich istotną rolę — nie tylko w jadalni, ale np. jako stoły kuchenne.
Warto jeszcze wspomnieć, jak dobrać wymiary stołu do liczby biesiadników. Zakłada się, że jedna osoba potrzebuje co najmniej 60 cm szerokości blatu. To oznacza, że stół loftowy do jadalni dla 6 osób musi mieć przynajmniej 120×80 cm (po dwa miejsca na dłuższych bokach i po 1 na szczytach).
Jednak stół musi być też odpowiednio ustawiony, aby był funkcjonalny i zapewniał biesiadnikom wygodę. Ważne jest m.in., aby między blatem i ścianą (lub innymi meblami) było minimum 90 cm przestrzeni. To miejsce, które pozwoli wygodnie odsunąć krzesło przy siadaniu i wstawaniu. Umożliwi też poruszanie się za plecami siedzących przy stole osób.
Warto więc pamiętać, że stół industrialny (loftowy) do jadalni o wymiarach 120×80 cm wymaga dodatkowych 90 cm z każdej strony, a więc przestrzeni o wymiarach 300 x 260 cm.
Rozkładany, czy nierozkładany stół loftowy do jadalni?
Tam, gdzie duży stół nie jest potrzebny na co dzień, ale od czasu do czasu się przydaje, warto wybrać model rozkładany.
Rozkładany stół industrialny do jadalni to większa funkcjonalność i elastyczność. W dni powszednie, w stanie złożonym, służy samym domownikom, a przy wizytach gości może zostać rozłożony, aby zapewnić wszystkim komfortowe miejsce do biesiadowania.
W Lissy mamy różne rozkładane stoły industrialne do jadalni. Nasze największe modele mają aż 5 niezależnych dostawek, co pozwala na szeroki zakres regulacji wymiarów. W stanie złożonym taki mebel wygodnie pomieści 6-8 osób, a po pełnym rozłożeniu nawet 16! Meble te chętnie wykorzystywane są nie tylko jako jadalniane, ale również jako stoły konferencyjne.
Nierozkładane stoły industrialne (loftowe) do jadalni to z kolei propozycja dla tych, którym nie zależy na możliwości zmiany wymiarów. Sprawdzą się np. tam, gdzie nie ma możliwości czy potrzeby powiększania blatu ze względu na metraż mieszkania lub styl życia domowników.
Stoły industrialne do jadalni — kształt i forma
Stoły industrialne do jadalni mają nie tylko różne wymiary, ale też kształty i formy. Chodzi tu zarówno o kształt blatu, jak i podstawy.
Industrialne (loftowe) stoły do jadalni mogą mieć podstawy proste lub wybujałe. Klasyczne stoły loftowe osadzone są na zwykłych nogach, ewentualnie na płozach. Jednak nowoczesne meble tego rodzaju mogą mieć pajęcze stelaże z krzyżujących się lub finezyjnie giętych profili i prętów stalowych.
O ile proste formy doskonale spisują się w większości typowo loftowych aranżacji, a także w stylach minimalistycznych, o tyle te wybujałe są doskonałe do wnętrz futurystycznych i hi-tech.
Kluczowy jest także kształt blatu, który decyduje o funkcjonalności i ustawności stołu. Najczęściej spotykamy prostokątne stoły loftowe do jadalni. Taki kształt pozwala na pełne wykorzystanie powierzchni, umożliwia ustawienie stołu pod ścianą, a nawet w kącie.
Zaokrąglone szczyty w stołach okrągłych czy eliptycznych wymuszają natomiast większy dystans od ścian i sprawiają, że miejsca dla biesiadników zaczynają się nieco dalej od szczytu mebla.
Takie stoły do jadalni w stylu industrialnym są więc nieco trudniejsze do wkomponowania w aranżację. Powinny stać bardziej w środku pomieszczenia, w jego centralnym punkcie, ponieważ “gryzą się” z prostymi powierzchniami i kątami ścian.
Niemniej wprowadzają do wnętrza odrobinę finezji. Skutecznie łagodzą surowość i przełamują chirurgiczną prostotę wielu wnętrz minimalistycznych. Warto więc rozważyć ich zastosowanie, ale tylko wtedy, gdy pozwalają na to wymiary samego mieszkania.