Stół w salonie to nie tylko idealne miejsce do spożywania posiłków oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. To również świetna przestrzeń do codziennych aktywności, zabaw z dziećmi, surfowania po internecie czy pracy. Funkcjonalność stołu zależy jednak w dużej mierze od jego modelu oraz umieszczenia. W tym tekście podpowiemy, jak i gdzie ustawić stół w salonie.
Jaki wybrać stół do salonu?
Odpowiedni stół do salonu to kwestia kluczowa dla funkcjonalności i charakteru tego pomieszczenia. Dawniej to właśnie ten mebel był najważniejszym elementem wyposażenia, a salon nazywano pokojem stołowym. Stół był więc sercem domu, symbolem gościnności i najważniejszym miejscem spotkań.
Obecnie stracił na znaczeniu, a jego centralną rolę w wielu domach przejął sprzęt RTV — telewizor czy zestawy kina domowego. Zamiast przy stole siedzimy na sofach i w fotelach przy niskich ławach czy stolikach kawowych. Nie warto jednak całkowicie rezygnować ze stołu w salonie. Wciąż jest to najwygodniejsze miejsce do spożywania posiłków, organizowania imprez czy świąt, a także do prowadzenia codziennego życia rodzinnego — grania w planszówki z dziećmi, wspólnego odrabiania lekcji i innych aktywności.
Odpowiedni stół do salonu powinien być dopasowany gabarytami do metrażu pomieszczenia. Ważne jest, aby pomieścił całą rodzinę i ewentualnych gości. Dobrym wyborem będą stoły rozkładane, których wymiary można dopasować do aktualnego zapotrzebowania. Pamiętajmy też o tym, by do wszystkich miejsc przy stole był łatwy dostęp.
Kubatura pomieszczenia dyktuje nam również formę i wygląd mebla. Na małym metrażu sprawdzą się stoły w jasnych barwach i o lekkiej konstrukcji, które pomogą nadać całej aranżacji delikatności i powiększą pokój optycznie. W dużych pomieszczeniach możemy postawić na stoły do salonu w ciemnych kolorach i o masywniejszych formach mocno osadzonych w podłożu. Dzięki nim wystrój nabierze charakteru i przytulności.
Przede wszystkim pamiętajmy jednak o tym, by wszystkie meble do salonu tworzyły pewną całość. Taki efekt uzyskamy, wybierając podobne materiały i barwy z tej samej palety.
Wydziel strefy funkcjonalne w salonie
Współczesne salony pełnią wiele funkcji. Są centrum rozrywki i relaksu, a także reprezentacyjnym miejscem spotkań i spożywania posiłków. Odpowiednie wydzielenie stref funkcjonalnych pomoże w dobrej organizacji i jasnym rozgraniczeniu przestrzeni do różnych aktywności.
Zorganizujmy więc spójną strefę relaksu z sofą, fotelami i stolikiem kawowym ustawionymi na wprost szafki RTV ze sprzętem audiowizualnym. To klasyczne ustawienie jest najbardziej funkcjonalne. Pozwala na wygodny wypoczynek przy telewizji czy konsoli do gier. Przy sofie lub ulubionym fotelu warto ustawić stojącą lampę, dzięki której punktowo doświetlimy dane miejsce, tworząc przytulny kącik do czytania.
Dobrze dobrany stół wraz z krzesłami stworzy nam oddzielną strefę jadalnianą, którą można wzbogacić o elegancki kredens czy przeszkloną gablotę na zastawę i bieliznę stołową. Jeśli mamy odpowiednio dużą przestrzeń, obie strefy możemy wyróżnić również kolorem ścian czy odcieniem mebli, pamiętając jednak o zachowaniu spójności całej aranżacji. Warto wybierać barwy z jednej palety, ale np. o innym nasyceniu. Ciekawe akcenty wprowadzimy poprzez dodatki — poduszki czy koce w strefie relaksu i dekoracyjne naczynia oraz różne bibeloty w strefie stołowej. Pomogą one w wizualnym wydzieleniu stref i ich personalizacji.
- 2 314,00 zł z VATWybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
- 4 693,00 zł z VATWybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
Gdzie ustawić stół w salonie?
Pamiętając o oddzieleniu stref funkcjonalnych, zaplanujmy miejsce na stół w salonie. Zależy ono nie tylko od gabarytów czy przestrzennego układu pomieszczenia, ale również od planowanej funkcjonalności mebla.
Jeśli ze stołu korzystamy nie tylko przy posiłkach, ale również podczas zabaw czy pracy, umieśćmy go pod oknem, aby zapewnić sobie dużo światła przez cały dzień. Strefę relaksu można wtedy przesunąć w głąb pokoju.
Jeśli natomiast to właśnie na kanapie spędzamy większość czasu w salonie, a stół służy nam tylko do jedzenia i okazjonalnych spotkań z rodziną czy przyjaciółmi, zamieńmy te strefy miejscami. Pamiętajmy przy tym, że stół zawsze warto doświetlić wiszącą nad nim lampą.
Wspomnieliśmy już, że ustawienie stołu w salonie powinno zapewniać swobodny dostęp do każdego miejsca. Aby zagwarantować dobrą komunikację, blat powinien znajdować się przynajmniej 80-100 cm od ściany i innych mebli. Umożliwi to swobodne odsunięcie krzesła, wstanie i przejście za plecami innych biesiadników.
W salonach z aneksem i tych otwartych na kuchnię warto stołem zastąpić wyspę czy kontuar między strefą kuchenną i salonem. To klasyczny układ, który zapewnia wysoką ergonomię zarówno na niewielkim, jak i dużym metrażu. Dodatkowym atutem takiego rozmieszczenia jest możliwość wykorzystania stołu jako dodatkowego blatu kuchennego, co sprawdza się szczególnie w małych pomieszczeniach, np. kawalerkach.
Planując, jak ustawić stół w salonie, pamiętajmy przede wszystkim o funkcjonalności i tym, jak chcemy wykorzystać mebel. Ogromne znaczenie mają tu indywidualne preferencje i styl życia, który określa, jak będziemy spędzać czas przy stole. Mając nasze rady na uwadze, warto więc kierować się przede wszystkim własną intuicją i potrzebami.