Stół – najistotniejszy element wyposażenia każdego wnętrza
Stół jest jednym z najważniejszych mebli, który użytkujemy na co dzień. Z punktu widzenia naszych relacji i kontaktów z innymi ludźmi stół to najistotniejszy element wyposażenia każdego wnętrza. Stoły znajdują się w salonie, kuchni, jadalni, mieszkaniu i apartamencie. Po wyjściu z domu do pracy również odbędziemy spotkanie przy stoły konferencyjnym, a wieczorem w restauracji zasiądziemy do kolacji również przy stole. Stoły towarzyszą nam przez cały dzień, przy nich jemy, biesiadujemy, pracujemy, świętujemy i odpoczywamy. Wzornictwo stołu, materiały, kolorystyka i funkcjonalność mają wpływ na jakość użytkowania, a dokładniej atmosferę przy stole. Użytkownicy mają możliwość wyboru wykończenia i stylu, a przez to wykreować niepowtarzalny stół ściśle dopasowany do ich osobowości i stylu życia. To oczywiste, że inne odczucia mamy siedząc przy eleganckim, stylowym stole na wysoki połysk, a zupełnie inne przy przy dębowym blacie z nierówną, olejowaną powierzchnią.
Funkcjonalne i stylowe stoły
Funkcjonalne stoły znakomicie sprawdzają się w niewielkim pokoju, kiedy na co dzień stół jest użytkowany przez kilka osób i istotne jest zajmowanie jak najmniejszej przestrzeni. Lissy proponuje różne rodzaje rozkładania: wstawki i dostawki. Funkcjonalny stół można rozłożyć do pożądanych rozmiarów, a wstawki są przechowywane najczęściej pod blatem. Dla wielu użytkowników funcjonalność to także stół nierozkładany o rozmiarach idealnie dopasowanych do potrzeb użytkowników. Innym rodzajem funkcjonalności jest stół bilardowy, który dzięki nakładanym blatom zmienia się w stół jadalny lub do tenisa stołowego. Stylowe stoły Lissy są nie tylko funkcjonalne, ale także odznaczają się wysoką jakością wykonania i solidną konstrukacją gwarantującą wieloletnie oraz bezusterkowe użytkowanie.
Stoły Lissy – oryginalny design
Stoły Lissy to szeroka gama produktów, wśród których znajdziemy zarówno stoły klasyczne jak i nowoczesne. Stoły na drewnianych nogach mają proste formy, a o ich unikalności decydują takie detale jak drewniane intarsje na blacie, subtelne frezowania i staranne wykończenie. Nowoczesne formy to stoły na kolumnie lub metalowych podstawach. Loftowe stoły z olejowanymi blatami na czarnych metalowych nogach świetnie wkomponują sięw nowoczesny salon lub jadalnię. Metal jest materiałem, który perfekcyjnie łączy się z rustykalnymi blatami. Oryginalny i niepowtarzalny designstołów Lissy to możliwość urządzenia wnętrza w wyjątkowy sposób, zgodnie z najnowszymi trendami. Niepowtarzalne wykonanie stołu zapewniają drewniane blaty, uformowane przez naturę, z unikalnym usłojeniem niczym odcisk palca. Stoły klasy premium łączą w sobie wysoką jakość drewna, niepowtarzalne wzornictwo i funkcjonalność. Takie materiały jak orzech amerykański na wysoki połysk dodają wnętrzom blasku i stylu.
Stoły do użytku domowego – do jakich pomieszczeń?
Stoły towarzyszą człowiekowi już od starożytności. Ślady pierwszych stołów sprzed 4500 lat odkryto w Egipcie. Już wtedy służyły człowiekowi do spożywania posiłków i gier. Od tamtego czasu, ich funkcja w naszych domach nie zmieniła się zasadniczo. Co więcej, w ostatnich czasach zaczęły pełnić rolę domowych centrów towarzyskich, a nawet domowego biura. Nic zatem dziwnego w tym, że producenci rywalizują o coraz bardziej wymagających klientów, dla których stoły muszą być wielofunkcyjne, trwałe i przede wszystkim estetyczne. W jakich pomieszczeniach najczęściej stawiamy stoły?
Tutaj jest duża dowolność, ale najczęściej stoły trafiają do jadalni, kuchni i salonu. We wszystkich tych miejscach służą nam w codziennej krzątaninie i podczas wyjątkowych spotkań w gronie bliskich lub znajomych. Stoły powinny spełniać nasze oczekiwania, a rynek oferuje tysiące modeli. Aby właściwie dobrać stół, trzeba poznać najważniejsze rodzaje, style i przeznaczenie.
Stoły kuchenne – miejsce codziennych posiłków
Stoły kuchenne to meble do “zadań specjalnych”. Potrafią wytrzymać wspólne robienie pierogów i ciasta przez kilkulatków, czasami muszą unieść ciężkie torby z zakupami, innym razem muszą wytrzymać ciężar dziesiątek słoików z przetworami na zimę. Dzielnie znoszą gorące talerze, plamy z tłuszczu, a nawet rozlane czerwone wino.
Stoły kuchenne zostały zaprojektowane, aby możliwie długo wytrzymać trudne, kuchenne warunki. Najczęściej są przeznaczone dla 4-6 osób, ale zdarzają się też modele tzw. bistro – dla 2 osób (świetnie sprawdzają się w małych mieszkaniach i kawalerkach).
Projektanci wnętrz zdecydowanie polecają stoły wykonane z litego drewna, ponieważ nie tracą one na wartości, a zyskują na wspaniałym wyglądzie. Drewno z czasem nabiera bowiem charakterystycznego, intensywnego wybarwienia, które dodaje mu elegancji. Kolory można wybrać już na etapie zamówienia produktu. Najczęściej dostępna jest ograniczona gama kolorów, np. dąb naturalny lub dąb kasztanowy, wynika to z doświadczeń producentów i preferencji klientów.
Co ważne, stoły kuchenne renomowanych producentów są dostarczane do klienta w całości, nie wymagają montażu. Meble złożone przez wykwalifikowanych techników, dają gwarancję prawidłowego funkcjonowania, szczególnie, że wiele modeli jest rozkładanych.
Dużą popularnością cieszą się stoły kuchenne z oryginalnymi zdobieniami. Do takich ozdobnych technik należy intarsja, znana w meblarstwie od wielu stuleci. Polega ona na nakładaniu ozdobnych elementów w formie forniru na przygotowaną strukturę mebla. W ten sposób powstają fantazyjne wzory, które sprawiają, że nasze meble są niepowtarzalne i przyciągają uwagę.
Stoły do jadalni – idealne na spotkania rodziny i przyjaciół
Stoły do jadalni to jedne z najważniejszych mebli w naszych wnętrzach. Najczęściej stanowią centralne miejsce jadalni, przy którym tak wiele się dzieje. Stoły do jadalni towarzyszą nam w posiłkach, pracy, zabawach i wieczornych spotkaniach z przyjaciółmi. W odróżnieniu od stołów kuchennych, gdzie liczy się prostota i wytrzymałość, stoły do jadalni mają być przede wszystkim wygodne i piękne.
Solidne stoły do jadalni to wybór na wiele lat, a jeśli zdecydujemy się na ekskluzywne modele wykonane z najlepszych materiałów, jest duża szansa, że posłużą nie tylko nam, ale również naszym następcom. Nie warto kierować się chwilowym wrażeniem. Stoły do jadalni mogą być naprawdę dobrą inwestycją.
Wielu klientów pyta o stoły do jadalni, które różnią się kształtami od tych tradycyjnych modeli. Rynek oferuje sporo oryginalnych konstrukcji, a na wyróżnienie zasługują meble produkowane z połączenia kilku materiałów, np. metalu i drewna lub płyty MDF.
Ostatnie lata przyniosły zainteresowanie stołami w stylu industrialnym. Efektownie łączą one metalowe podstawy z solidnymi blatami drewnianymi. Można nawet wybrać krawędzie blatu i modne kolory wykończenia. Stoły do jadalni w stylu industrialnym wspaniale komponują się z surowymi wnętrzami loftowymi, często spotykanymi w architekturze miejskiej.
Stoły do salonu – reprezentacyjne centrum nowoczesnego domu i mieszkania
Stoły do salonu mogą być prawdziwą ozdobą. Ich rola nie ogranicza się jedynie do estetyki, bo przy nich toczy się również życie domowe. Przy nich mogą odbywać się przyjęcia, rodzinne spotkania, czasami zamieniają się w miejsce do zabawy z najmłodszymi, a bywa, że są domowym biurem, co w czasach pracy zdalnej jest coraz częstsze. Stoły do salonu mogą być też centrum rozrywki w czasie spotkań towarzyskich – hitem są obrotowe stoły bilardowe, które służą zarówno jako stoły jadalne, a ciągu kilku minut mogą się zamienić w pole do popisu dla miłośników bilarda.
Stoły w salonie są atrakcyjne same w sobie, ale wiele zależy również od aranżacji i zmysłu dekoratorskiego gospodarzy. Solidne blaty z litego drewna to znakomita podstawa do tworzenia np. sezonowych dekoracji, które pokażą naszą łączność z naturą i porami roku.
Stoły w salonie można z łatwością zaadaptować, w zależności od potrzeb, do ugoszczenia różnej liczby osób. Stoły do dużych pomieszczeń są najczęściej rozkładane. Warto krótko przyjrzeć się stosowanym tutaj rozwiązaniom.
Stoły wielofunkcyjne – oryginalne i praktyczne rozwiązania użytkowe
Stoły mogą mieć wiele zastosowań, o których wspomnieliśmy, od wspólnych posiłków do pracy przy komputerze. Uniwersalna konstrukcja tych mebli pozwala na wykorzystanie ich w różnych sytuacjach życiowych. Na rynku są jednak dostępne stoły, które łączą właściwie dwa, a nawet trzy meble w jednym.
Światowi producenci prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach, poszukując mebli uniwersalnych, które w naszych pomieszczeniach mogą pełnić różne funkcje w zależności od potrzeb. Przykładem takich konstrukcji mogą być stoły, które w kilka chwil możemy zmienić ze stolika kawowego w stół jadalny. Jednak na tym nie kończą się ciekawe pomysły meblarzy. Oto przykłady stołów wielofunkcyjnych:
- Stoły rozkładane – pozwalają na zwiększenie powierzchni poprzez dołożenie wkładek powiększających. Stosowane systemy rozkładania zostały zaprojektowane w taki sposób, aby powiększenie stołu było łatwe i nie wymagało użycia siły. W tym celu stosuje się np. prowadnice synchroniczne, które działają lekko i płynnie. Wystarczy uzupełnić blat dodatkowymi wstawkami i możemy uzyskać większą przestrzeń do serwowania.
- Stoły nierozkładane – można znaleźć we wszystkich stylach i kształtach – prostokątne, kwadratowe i okrągłe. Ich największą zaletą jest stabilność i zwarta, solidna bryła. Doskonale wpasują się we wnętrza klasyczne, industrialne i nowoczesne. Zwykle ich budowa pozwala na przenoszenie w zależności od potrzeb, a niektóre modele posiadają regulowaną wysokość blatu.
- Stoły do bilarda obrotowe to jedno z najbardziej oryginalnych rozwiązań, ale produkcji podejmują się tylko firmy o dużym doświadczeniu. Idea jest prosta. Stół do bilarda jest wyposażony w obrotowy blat, przeznaczony z jednej strony do gry w bilard, z drugiej blat jadalny. Dzięki tej budowie, możemy w kilka sekund zamienić stół bilardowy w stół jadalny lub odwrotnie.
- Stoły do bilarda z dodatkowymi blatami nakrywającymi to jeszcze jedna interesująca propozycja dla osób szukających wielofunkcyjnych mebli. Stół może nam służyć zarówno do gry w bilard, jak i do spożywania posiłków. Jest to możliwe dzięki specjalnemu blatowi dostępnemu w różnych wybarwieniach. W ten prosty sposób, stół sportowo-rekreacyjny w kilka sekund staje się stołem jadalnym.
Do produkcji takich wielofunkcyjnych stołów są używane materiały najwyższej jakości – stal malowana proszkowo (co daje doskonałe zabezpieczenie antykorozyjne) oraz twarde, lite drewno, które gwarantuje wieloletnie użytkowanie i trwałość konstrukcji. Klienci mają również do wyboru kilka wersji wybarwienia ramy, od kolorów naturalnych po intensywne, nasycone głęboką czerwienią lub czernią. W zależności od stylu wnętrza, można również – w przypadku stołów bilardowych – wybierać spośród kilku kolorów sukna bilardowego.
Materiały na stoły – właściwości i na co zwrócić uwagę?
Stoły są produkowane – mimo rozwoju technologii produkcji – z kilku podstawowych materiałów. Ze względu na fizyczne właściwości, są one stosowane do produkcji różnych części konstrukcyjnych mebli. Najtrwalsze elementy muszą być wykonane z materiałów o większej trwałości i sztywności. Pozostałe elementy ozdobne lub funkcjonalne mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, szkła, aluminium, czy kamienia. Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy najpopularniejszych materiałach i przyjrzyjmy się ich właściwościom.
Drewno – jest stosowane w produkcji stołów drewnianych od momentu ich powstania. Jest twarde, sztywne, trwałe i poddaje się obróbce. Nic dziwnego, że stanowi podstawowy surowiec do produkcji stołów. Na rynku znajdziemy stoły produkowanych z odmian drewna miękkiego, jednak nie odznaczają się one nadzwyczajną trwałością. Miękkie drewno jest podatne na uszkodzenia mechaniczne i przez to szybciej traci estetyczny wygląd.
Z kolei lite drewno bukowe lub dębowe to elita wśród materiałów do produkcji stołów. Trwałość takich stołów jest nieporównywalna, ponieważ odpowiednio użytkowane potrafią służyć w naszym domu przez dekady. Nikogo nie trzeba przekonywać również o walorach dekoracyjnych drewna, które dodaje każdemu wnętrzu elegancji i stylu. Lite drewno pięknie się “starzeje”, nabierając z czasem głębi wybarwienia i wspaniale eksponuje usłojenie.
Płyta MDF – to popularny i wytrzymały materiał do produkcji stołów. W popularnych modelach stanowi podstawę konstrukcji. Renomowani producenci stosują płytę MDF do wytwarzania elementów, które nie spełniają funkcji nośnej. Z płyty powstają ścianki, blaty, półki i fronty. Płyta MDF jest odporna na czynniki zewnętrzne, takie jak: wilgoć, temperatury, niewielkie uszkodzenia mechaniczne. Płyty laminowane mogą być dostarczane w niezliczonych wariantach kolorów i wzorów.
Metal – w ostatnich latach szeroko stosowany w produkcji stołów z metalowymi nogami, szczególnie industrialnych, loftowych. Najczęściej używany do produkcji ram, czyli podstaw pod blaty. Metal to materiał praktycznie niezniszczalny w warunkach domowych, szczególnie, że jest malowany proszkowo, co chroni przed korozją. Metal, z racji swojej wagi, zapewnia wyjątkową stabilność stołom.
Szkło – to kolejny materiał stosowany do produkcji stołów. Najczęściej wykonuje się z niego blaty, które tworzą wrażenie przestrzenności i lekkości. Szkło przepuszcza światło, dlatego pomieszczenia ze stołami ze szkła są jasne i eleganckie. Szklane blaty łatwo utrzymać w czystości, wystarczy ściereczka i płyn do mycia szyb.
Stoły stylowe – dostosowane do każdego typu wnętrza
Aranżacja każdego wnętrza powinna być podporządkowana pewnemu dominującemu stylowi. Odstępstwem od tej reguły są stylizacje eklektyczne łączące różne elementy. Taka różnorodność jest dzisiaj dopuszczona przez stylistów. Jeśli jednak chcemy zachować pewną spójną wzorniczą, stoły powinny być odpowiednio dobrane. Jakimi zasadami się kierować? Przede wszystkim określenie stylu. Tutaj mamy do dyspozycji…
Stoły klasyczne – nawiązanie do tradycji
Stoły klasyczne – nawiązują kształtami to tradycyjnej, eleganckiej stylistyki, wywodzącej się z mebli dworskich i wyższych sfer. Ich niewątpliwą zaletą jest ponadczasowość, która pozwala zestawiać te meble również z przedmiotami w innym stylu. Stoły klasyczne przykuwają uwagę zdobieniami i frezami ozdobnymi w postaci zaokrągleń, czy wzorów. Stoły w stylu klasycznym są wykończone przeważnie w naturalnych odcieniach, a do ich produkcji używa się szlachetnych materiałów – twardych odmian drewna, elementów kamienia naturalnego. Kształty klasycznych stołów są regularne, symetryczne, a solidna bryła mebla daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Klasyczne stoły wyróżniają się dbałością o detale, tworząc harmonijne, wyważone piękno.
Stoły industrialne – klimat starej fabryki
Stoły industrialne (loftowe) to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich lat. Dawne fabryki, warsztaty, stare magazyny są niewyczerpaną inspiracją dla stylistyki industrialnej, która charakteryzuje się surowością i minimalizmem. Stoły industrialne wspaniale komponują się z betonem, cegłą, metalem i dużymi oknami, dającymi mnóstwo światła. Do ich produkcji używa się najczęściej połączenia drewna i metalu, w nawiązaniu do maszyn i urządzeń fabrycznych epoki przemysłowej. Stoły industrialne są eleganckie, a jednocześnie proste i funkcjonalne. Ich konstrukcja jest solidna i stabilna, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako meble do salonu i meble do jadalni. Styliści podpowiadają, że stoły industrialne pasują zarówno do dużych salonów w apartamentowcach, ale też sprawdzą się nawet na niewielkiej powierzchni, gdzie pojawi się odpowiednie tło, by je wyeksponować.
Stoły nowoczesne – minimalizm i funkcjonalność
Stoły nowoczesne – łączą wszystkie cechy stylu nowoczesnego: prostotę, regularność linii, użytkowość. Te cechy zostały zdefiniowane przez styl modernistyczny, czyli nowoczesny już prawie 100 lat temu. Okazały się na tyle uniwersalne i ponadczasowe, że do dzisiaj stanowią kanon zasad projektowania i produkowania mebli nowoczesnych. Stoły nowoczesne rezygnują z bogatego zdobienia na rzecz prostoty i funkcjonalności. Mają przede wszystkim zaskakiwać ciekawym połączeniem materiałów i faktury powierzchni.
Meble nowoczesne stawiają także na harmonię kształtów i formę, która potrafi być oryginalna sama w sobie. Ten styl we wzornictwie użytkowym zapoczątkował wiele tzw. szkół projektantów, których realizacje są poszukiwane przez kolekcjonerów. Obecnie produkowane stoły nowoczesne to konsekwentna kontynuacja założeń styl wykonana przy użyciu najnowszych technologii materiałowych.
Stoły o różnych kształtach – geometria dopasowana do potrzeb
Stoły są produkowane w kilku sprawdzonych kształtach. Przed zakupem nowego mebla, zastanawiamy się, jaka geometria mebla będzie odpowiednia do naszego wnętrza. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą nam dokonać właściwego wyboru.
Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, ile mniej więcej osób będzie zasiadać przy stole każdego dnia. Od tego powinniśmy uzależnić wybór wielkości stołu oraz to, czy będzie on rozkładany. Rozmiary pomieszczenia też mogą mieć wpływ na kształt stołu, którego szukamy. W większych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się stoły prostokątne, z kolei w mniejszych – okrągłe. Zbierzmy najważniejsze fakty kształtów stołów.
Stoły prostokątne – to wariant najczęściej spotykany. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, stoły prostokątne zawsze zapewnią wygodne spędzanie czasu kilku osobom. Atutem wielu stołów prostokątnych jest możliwość ich powiększenia przez rozłożenie (jeśli jest taka opcja). Przy stołach prostokątnych łatwo możemy wydzielić część np. do pracy. Stoły na planie prostokąta są klasyczne i najbardziej funkcjonalne.
Stoły kwadratowe – najważniejsza zasada w doborze stołu do pomieszczenia brzmi: stoły kwadratowe najlepiej sprawdzają się w kwadratowych wnętrzach. Stoły kwadratowe wnoszą do przestrzeni element równowagi i symetrii, która daje wrażenie uporządkowania. Ważne jest też to, że wszystkie miejsca przy kwadratowym stole są równoprawne, co sprzyja rodzinnej integracji i spotkaniom towarzyskim. Mniejsze stoły kwadratowe można łatwo zaadaptować w różnych miejscach naszego salonu, jadalni, czy kuchni. Rewelacyjnie sprawdzają się jako mebel dekoracyjny, który odpowiednio przyozdobiony, przykuwa uwagę.
Stoły okrągłe – najczęściej spotykane kształty mebli, które pełnią funkcję pomocniczą, np. stoliki kawowe. Jednak pełnowymiarowe stoły okrągłe służą jako funkcjonalne meble kuchenne, jadalne i do salonu. Praktyka pokazuje, że stoły okrągłe dobrze sprawdzają się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Każda osoba przy stole ma takie samo miejsce. Łatwiej jest też przechodzić wokół stołu. Stoły okrągłe sprzyjają bardziej kameralnym spotkaniom, ok. 6 osób.
Stoły i meble dodatkowe – dlaczego warto sięgnąć po zestawy?
Stoły dają nam możliwość wygodnego spędzania czasu na posiłkach oraz spotkaniach towarzyskich. Znajdują się stale w naszym otoczeniu, dlatego tak ważne jest dopasowanie wszystkich mebli pod względem stylu. Stoły przykuwają uwagę naszą i naszych gości. Aby osiągnąć najlepszy efekt stylistyczny i oszczędzić czas stracony na poszukiwanie pasujących mebli, warto sięgnąć po dodatkowe meble produkowane w ramach serii wzorniczej.
Stoły są najczęściej oferowane z krzesłami wykonanymi z podobnych materiałów i w zbliżonej kolorystyce. Krzesła produkowane jako uzupełnienie linii designerskiej są także idealnie dopasowane do stołów pod względem wymiarów i ergonomii. Mamy zatem pewność, że przestrzeń wokół stołu zostanie optymalnie wykorzystana. Stoły są czasami częścią większych zestawów (nie tylko krzesła), które pozwalają umeblować całe pomieszczenie zgodnie z jednym stylem czy motywem. To rozwiązuje problem długich poszukiwań mebli na rynku i gwarantuje nam, że wnętrze będzie spójne.
Decydując się na stoły z krzesłami w zestawach, nie musimy szukać mebli u innych producentów, a to realnie oszczędza nasz czas. Mamy też łatwiejsze zadanie, gdy zajdzie potrzeba serwisowania mebla, bo gwarancji udziela jeden dostawca. Najważniejszą korzyścią z kupowania zestawów mebli jest jednak cena. Meble w zestawach są tańsze, niż sprzedawane osobno, co ma ogromne znaczenie dla naszego portfela.