Funkcjonalne stoły do jadalni
Funkcjonalność stołu do jadalni zależy oczywiście od roli tego mebla w domu, a ta wbrew pozorom wcale nie jest taka jednoznaczna. Oczywiście jadalniany stół służy przede wszystkim do spożywania posiłków, ale nawet to nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Trzeba przecież brać pod uwagę, że przy stole zasiadamy w różnym gronie, sytuacjach i kontekstach. Spożywamy tu nie tylko rodzinne obiady, ale też przyjmujemy gości, biesiadujemy podczas świąt i rodzinnych uroczystości czy organizujemy nieformalne, luźne spotkania z przyjaciółmi.
Stół do jadalni jest więc domowym centrum spotkań — tych bardziej prywatnych z partnerem i najbliższą rodziną, jak i tych gremialnych ze znajomymi. Nie tylko przy nim jemy, ale też bawimy się, omawiamy ważne sprawy, a czasem nawet pracujemy. Dzieci często odrabiają lekcje przy stole do jadalni, ale też bawią się, rysują czy korzystają z komputera lub tabletu.
Wybierając jadalniany stół, musimy zatem brać pod uwagę wszystkie te funkcje, bo to one determinują, jaki model będzie dla nas odpowiedni.
Jak duży powinien być stół jadalniany?
Podstawową cechą wpływająca na funkcjonalność stołu jadalnianego są jego wymiary. To one determinują, co zmieści się na blacie i ile wygodnych miejsc dla biesiadników będzie można zorganizować.
Warto zatem wiedzieć, że na jedną osobę powinno przypadać minimum 60 cm szerokości blatu. To oznacza, że 6-osobowy stół powinien mieć co najmniej 120×80 cm, co pozwoli na stworzenie miejsc zarówno na dłuższych bokach, jak i na szczytach blatu. Wspomniane 60 cm to oczywiście minimum, a dodatkowe centymetry jak najbardziej pozytywnie wpływają na wygodę biesiadników.
Oczywiście stół do jadalni powinien być dopasowany wielkością do indywidualnych potrzeb domowników. Singlom czy parom bez dzieci może wystarczyć mały stół jadalniany dla 4-6 osób. Spełni on rolę domowego miejsca spożywania posiłków i pozwoli przyjąć niewielkie grono gości. Liczniejszym i bardziej towarzyskim rodzinom warto jednak polecić duże stoły do jadalni, przy których wygodnie zasiądzie 8, 12, a nawet 16 osób.
Trzeba przy tym pamiętać, że jadalniany stół musi być dobrany nie tylko do potrzeb czy preferencji domowników, ale też do przestrzeni, w jakiej się znajdzie. Istotne jest m.in. by między blatem a ścianą (lub innymi meblami) było co najmniej 70 cm wolnej przestrzeni. Pozwala to na wygodne siadanie i wstawanie z krzesła, ale też na poruszanie się za plecami siedzących, co ma szczególnie duże znaczenie w liczniejszym gronie biesiadników.
Jaki kształt powinien mieć stół do jadalni?
Stoły do jadalni mają nie tylko rozmaite wymiary, ale też kształty. Wpływa to zarówno na ilość miejsc przy blacie, jak i na ustawność mebla.
Klasyką są oczywiście prostokątne stoły jadalniane. Taki kształt daje możliwość pełnego wykorzystania blatu i pozwala na ustawienie mebla niemal w dowolnym miejscu, także z jednym bokiem przylegającym do ściany. Proste linie i kąty dobrze bowiem korespondują z prostymi i płaskimi powierzchniami ścian.
Jadalniany stół może mieć także blat eliptyczny, a nawet okrągły. Zaokrąglenie sprawia jednak, że wygodne biesiadowanie wymaga nieco głębszego wsunięcia się z krzesłem pod blat ze względu na “uciekające” na łuku boki.
W przypadku okrągłych stołów jadalnianych o naprawdę dużej średnicy (np. 180 cm, co będzie odpowiednie dla 8 osób) powstaje też problem dostępności do środka blatu. Sięganie po stojące tu rzeczy może wymagać znacznego wychylenia się, a często nawet wstania z miejsca.
Dodatkowo stoły do jadalni z blatami zaokrąglonymi są mniej ustawne. Nie najlepiej wyglądają w pobliżu prostych ścian, wymagają więc bardziej centralnej pozycji w pomieszczeniu. W wielu przypadkach oznacza to po prostu, że nie sprawdzą się na małych metrażach.
Niemniej okrągłe i eliptyczne stoły do jadalni mają swój niezaprzeczalny urok. Krągłości zdecydowanie “zmiękczają” formę tych mebli, nadają im pewnej gracji. Dzięki temu mogą m.in. świetnie łamać surowość minimalistycznych wystrojów. Są też zdecydowanie bardziej “organiczne” i naturalne niż ostre krawędzie i proste kąty, przez co dobrze wpisują się w stylizacje rustykalne, boho czy eko.
Rozkładane i nierozkładane stoły jadalniane
Wybór odpowiedniej wielkości oraz kształtu stołu nie jest sprawą tak prostą, jak mogłoby się wydawać. Trudno przecież z góry nakładać ograniczenia na liczbę przyjmowanych gości. Czasem musimy zatem podjąć ich więcej, czasem mniej. Czasem wystarczy nam stół do jadalni dla 4 osób, a innym razem przydałby się taki dla 12.
Rozwiązaniem są oczywiście jadalniane stoły rozkładane. Te dostępne w naszej ofercie mogą mieć nawet cztery niezależne od siebie wkładki, co pozwala na stopniowe zwiększanie blatu ze 180 cm nawet do 380 cm. Oczywiście dostępne są także inne wymiary.
Rozkładane stoły do jadalni są świetnym wyborem wszędzie tam, gdzie na co dzień zależy nam na oszczędności miejsca, ale chcemy mieć też możliwość przyjęcia większej liczby gości w razie potrzeby. Takie meble sprawdzą się więc nie tylko na małych metrażach, ale też w wielu aranżacjach, w których przestronność i otwarta przestrzeń ma znaczenie — np. w stylu skandynawskim czy typowym minimalu.
Nie oznacza to oczywiście, że nie ma miejsca na jadalniane stoły nierozkładane. W wielu sytuacjach takie modele będą doskonałym wyborem. Pasują one nie tylko do tych wnętrz, w których i tak nie znajdziemy miejsca na rozłożenie blatu, ale też do takich aranżacji, które lubią mocne akcenty i wypełnioną, zagospodarowaną przestrzeń (np. w stylu glamour, ale także w wielu odmianach stylu klasycznego).
Wybór zależy zatem zarówno od indywidualnych potrzeb, jak i od warunków mieszkaniowych czy wystroju wnętrza.
Solidne i trwałe stoły do jadalni — na co zwrócić uwagę?
Stół do jadalni jest meblem mocno eksploatowanym. Jako swoiste centrum domowego życia, mebel narażony jest na uszkodzenia mechaniczne, skrajne temperatury, rozlane płyny itp. Ważne jest zatem, aby wybierać solidne i trwałe stoły do jadalni.
Taką trwałość zapewnia odpowiedni dobór materiałów oraz okuć i akcesoriów, a także właściwa konstrukcja.
Materiały na stoły do jadalni
W Lissy wykonujemy stoły do jadalni z wyselekcjonowanych materiałów wysokiej jakości. Korzystamy m.in. z litego drewna (robimy np. stoły dębowe), ale także z najlepszych na rynku bukowych płyt meblowych, doskonałych fornirów oraz nierdzewnej, malowanej proszkowo stali.
Nasze jadalniane stoły drewniane to przykład unikatowego designu i doskonałego rzemiosła. Lite blaty doskonale wpisują się we współczesne trendy ekologiczne, są wyjątkowo trwałe, a do tego po prostu piękne. Naturalne usłojenie drewna jest ozdobą samą w sobie i świetnie wzbogaca aranżacje klasyczne, jak i nowoczesne.
Na uwagę zasługują również nasze fornirowane stoły do jadalni. Do ich produkcji wykorzystujemy doskonałej jakości bukowe płyty meblowe. To materiał wyjątkowo twardy i trwały, a przy tym lżejszy i tańszy od litego drewna. Płytę pokrywamy grubymi fornirami o wysokiej odporności na uszkodzenia.
Takie stoły wyglądem do złudzenia przypominają te z drewna litego. Są też odporne na wilgoć czy wysokie temperatury (np. gorące kubki czy garnki stawiane na blacie).
Naszą dumą są też jadalniane stoły industrialne (loftowe). To modele z blatami drewnianymi lub fornirowanymi osadzonymi na stalowych podporach (nogach, płozach czy bardziej rozrzeźbionych konstrukcjach). Obecnie tego rodzaju stoły metalowe biją rekordy popularności i znajdują swoje miejsce nie tylko w aranżacjach typowo loftowych, ale we wszystkich nowoczesnych wnętrzach — od tych minimalistycznych po futurystyczne, hi-tech, a nawet glamour.
Okucia, akcesoria i wykonanie
Materiały konstrukcyjne w zasadniczy sposób wpływają na trwałość mebli, ale dobre stoły do jadalni to także odpowiednie okucia i akcesoria.
Wybieramy więc wysokiej jakości łączniki, mechanizmy rozkładania czy elementy wykończeniowe (np. listwy boczne, w które często wyposażone są stoły glamour).
Wysoka jakość i dobre wykonanie takich elementów gwarantują, że nasze stoły do jadalni są stabilne, mocne i odporne na obciążenia. Co więcej, dobre akcesoria to także wysoka estetyka. Właściwie zaprojektowane i odpowiednio dopasowane łączenia, wzmocnienia czy dodatki dobrze komponują się z całą formą mebla, zapewniając jego funkcjonalność i dobry wygląd z każdej perspektywy.
Duży nacisk kładziemy również na dokładne wykonanie mebli i rygorystyczną kontrolę jakości na każdym etapie produkcji. Zatrudniamy nie tylko świetnych projektantów, ale także doskonale wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników produkcji. Dbają oni o najwyższą jakość wykonania każdego elementu naszych mebli, jak i o ich odpowiednie złożenie i wykończenie.
Nasze stoły do jadalni są więc trwałe, estetyczne i funkcjonalne. Szeroki wybór wzorów, kształtów, wymiarów, stylów i kolorów pozwala natomiast na dobranie mebli do każdej aranżacji i przestrzeni.