Wybieramy meble do salonu. 5 zasad planowania przestrzeni.

Meble do salonu - nowoczesne

Meblujesz salon? Przed Tobą ekscytujące, ale też wymagające zadanie. Odpowiednie urządzenie salonu, to nie tylko kwestia wyboru stylu wnętrza. Musisz pomyśleć o tym, jak zaaranżować wnętrze, aby było estetyczne, wygodne i praktyczne. Będziesz w nim spędzać mnóstwo czasu z rodziną i znajomymi. Tu nie ma miejsca na błędy. Podpowiadamy, jak ich nie popełnić.

Jakie meble do salonu? Proste i wygodne

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany w sposobie umeblowania salonów. Do lamusa odeszły wielkie i potężne meble, które może i były pojemne, ale zdominowały wnętrza swoją wielkością. Poza tym były niepraktyczne, gromadziły kurz i były ciężkie. Dzisiejsze trendy poszły w kierunku mebli, które łatwiej można ustawić w innym miejscu i w ten sposób szybko zmienić wystrój. Lubimy zmiany.

Producenci mebli reagują na zmieniające się mody i oferują znacznie więcej lżejszych i zgrabnych mebli. Na często zadawane pytanie: jakie meble do salonu? Odpowiedź jest oczywista: proste, dobrze zaprojektowane, wygodne i takie, które łatwo przestawić. Do łask wracają metalowe postumenty zastosowane w salonie Lugo i zaokrąglone stoły, które odwołują się do stylizacji retro, jak w salonie Saga. Nie brakuje również przeszklonych witryn, które pozwalają eksponować książki i kolekcje. Dla poszukujących minimalizmu i prostoty najlepszym rozwiązaniem będą meble do salonu na wysoki połysk z zamykanymi szafkami. Dzięki nim salon będzie wyglądał nowocześnie i elegancko.

Jak dobrać meble do salonu? To zależy od jego funkcji

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samemu wybrać meble do salonu z różnych modeli, najrozsądniej jest kupić zestaw mebli do salonu zaprojektowany już przez producenta. Całość została przemyślana przez profesjonalnych projektantów i możesz mieć pewność, że wszystkie elementy stylistyczne są starannie dopracowane. Gotowe zestawy mebli do salonu cechują się wspólną kolorystyką, materiałami i stylem. Nie musisz się martwić, czy wszystko będzie do siebie pasowało. Pozostaje Ci jedynie do wyboru charakter, jaki chcesz nadać salonowi. Czy to będzie poważny i elegancki wygląd salonu Cube lub nowoczesny i przejrzysty styl salonu Porto.

Już na etapie wybierania mebli do salonu zastanów się, na jakiej funkcji salonu najbardziej Ci zależy. Czy chcesz pokazać swoje cenne pamiątki, kolekcje i wspaniałe dekoracje na meblach do salonu? A może bardziej zależy Ci na stworzeniu odpowiedniego klimatu do spędzania czasu razem z rodziną i przyjaciółmi? Chciałbyś, aby salon sprzyjał długim rozmowom i po prostu byciu razem? Od odpowiedzi na te pytania zależy również kształt i konfiguracja zestawu mebli do salonu. Możesz wybrać gotowy pomysł, ale też samemu dobrać meble w taki sposób, aby spełniały Twoje oczekiwania.

Jest jedna zasada, którą warto się kierować aranżując przestrzeń w salonie. Spróbuj znaleźć centralny punkt salonu wokół, którego będziesz planował przestrzeń. To może być kominek, drzwi tarasowe ze wspaniałym widokiem na ogród. Jeśli nie masz takiego elementu architektonicznego, to może być coś, co przykuje uwagę: obraz, biblioteczka lub cenna rzeźba.

Meble do salonu na wysoki połysk. Łatwość utrzymania

Salon to miejsce, w którym toczy się duża część naszej dziennej aktywności. To oznacza, że nie będziemy się zachowywać jak w muzeum, czyli: “nie dotykać eksponatów”. W salonie będziemy spędzać czas z rodziną i gośćmi, jeść, imprezować. Nie bez znaczenia jest zatem łatwość utrzymania czystości mebli. Tutaj doskonałym rozwiązaniem są meble do salonu na wysoki połysk. Są łatwe w eksploatacji, a ich powierzchnia nie gromadzi nadmiernie brudu. Poza tym, salon z jasnymi meblami na wysoki połysk będzie zawsze sprawiał wrażenie czystego i przestronnego.

Jasne meble wykończone na wysoki połysk świetnie nadają się do rozświetlenia pomieszczenia. Jeżeli w Twoim mieszkaniu lub domu nie masz wystarczającej ilości światła (np. w gęstej zabudowie lub w bezpośrednim sąsiedztwie lasu), zdecyduj się na meble w jaśniejszych barwach, aby dodatkowo nie zaciemniać pomieszczenia i wizualnie je rozjaśnić.

Meble do salonu z kominkiem. Ciepło zawsze się sprawdza

Salony z kominkiem mają w sobie tę magię i ciepło, które dodają niepowtarzalnego klimatu. Nawet jeśli nie masz prawdziwego kominka, możesz zawsze zainstalować biokominek lub kominek elektryczny. Jest on doskonałym elementem wiążącym wizualny charakter wnętrza. To on przykuwa uwagę od momentu wejścia do pomieszczenia. To również wokół niego można skupić meble wypoczynkowe, takie jak sofa, fotele i stolik kawowy. Pamiętając o zapewnieniu przejścia pomiędzy nimi.

Już podczas zakupów postaraj się dobrać meble, których wielkość będzie dostosowana do rozmiarów pomieszczenia. Nie ufaj zbytnio przekonaniom, ale raczej zaufaj metrażowi mieszkania. Przy aranżacji salonu z kominkiem trzeba zostawić odpowiednią przestrzeń pomiędzy meblami i kominkiem, aby można było go łatwo obsługiwać.

Meble do salonu z barkiem

Jak już wspomnieliśmy, salon będzie miejscem rozrywki i przyjęć dla przyjaciół i rodziny. W takich sytuacjach dobrze jest mieć ulubione trunki pod ręką. Wszelkiego rodzaju komody znakomicie sprawdzają w roli pojemnych i wygodnych w użytkowaniu barków na alkohole. Ich smukłe kształty sprawiają, że łatwo można je ustawić przy ścianie nawet w wąskich pomieszczeniach i nie zajmują cennego miejsca.

Komoda w zestawie mebli do salonu może sprawdzić się również w momencie, gdy będzie potrzeba przestrzeń do zaaranżowania na szybko małego bufetu, na którym ustawisz talerze i sztućce. Wystarczy, że przykryjesz ją serwetą i bufet gotowy! Niezależnie od tego, czy urządzasz pokój dzienny w bloku, czy duży salon w domu, komody okażą się nieodzowne jako wielofunkcyjny element salonu.