Ile miejsca na stół z krzesłami?

Kilka wskazówek, które pomogą uniknąć częstych błędów

Stół rozkładany z krzesłami

Ile miejsca potrzeba na stół? To pytanie zadaje sobie każdy, kto planuje ustawienie mebli w domu. Ekscytujący moment urządzania wnętrza jest bardzo ważny, bo od właściwego rozmieszczenia mebli zależy nasza wygoda. Niestety, często nieświadomie popełniamy błędy i okazuje się, że nie jest tak komfortowo, jak chcieliśmy. Ile miejsca przeznaczyć na stół z krzesłami i jak umieścić go w pokoju lub salonie? W tym artykule wyjaśniamy i doradzamy.

Ile miejsca na stół i krzesła oraz gdzie go ustawić? Główne zasady

Po pierwsze musisz zastanowić się, co będzie centralnym punktem pokoju, na którym ma się skupiać uwaga. To może być duże okno tarasowe, kominek lub zestaw RTV. Niech to będzie punkt odniesienia. Na tej podstawie ustalisz, ile miejsca potrzeba na stół.

Po drugie przy obliczaniu ilości miejsca należy zastanowić się, jakie jeszcze meble będą w pomieszczeniu i ile miejsca zajmą. Tutaj warto pamiętać o zasadzie, która mówi, żeby
nie przysuwać mebli do samej ściany. Dotyczy to również stołu z krzesłami. Odsunięcie mebli od ścian powoduje optyczne wrażenie większej przestrzeni. Ponadto łatwiej będzie zadbać o czystość wokół stołu.

Dobrze ustawiony stół z krzesłami z pewnością stanie się centrum domowych dyskusji i wspólnych, integrujących posiłków.

Ile miejsca zajmuje stół z krzesłami?

Kiedy stajesz przed dylematem, ile krzeseł dobrać do stołu, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie o częstotliwość ich używania i rzeczywiste, codzienne potrzeby. Jeśli masz liczną rodzinę lub grono znajomych, rozsądnie będzie kupić nieco więcej krzeseł niż jest to przewidziane do wybranego stołu. Stół rozkładany zwiększa możliwości i wówczas możesz dostawić kilka krzeseł nieużywanych na co dzień.

Ile miejsca przy stole, tylu gości możesz przy nim posadzić. Jakie są standardy? Do stołu o długości 120 cm polecana liczba krzeseł to 4-6. Stoły od 150 do 180 cm – 6-8 krzeseł. Jeśli stół ma długość między 200 a 220 cm, wtedy ustawiamy 8-10 krzeseł, między 230 a 270 rekomendowana liczba to 10 krzeseł, a powyżej 270 cm – 12 krzeseł. Pozostaje pytanie, ile miejsca na osobę przy stole powinno się uwzględnić, planując zakup. Najważniejszą zasadą jest odpowiednia przestrzeń dla jednej osoby, przyjmuje się, że to około 60 cm. Warto pamiętać, że domowy stół z krzesłami to nie ciasny stolik na stołówce i nie powinno się doprowadzić do sytuacji, kiedy biesiadnicy z powodu tłoku będą się zastanawiali, która szklanka należy do nich.

Mam stół rozkładany, co wtedy?

Rozkładany stół z krzesłami to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie mamy do dyspozycji zbyt wiele miejsca w jadalni lub pokoju, a jednak od czasu do czasu musimy spodziewać się “nalotu” coraz większej rodziny z dziećmi lub wizyty ukochanej cioci z dawno niewidzianym kuzynem. Zamiast biegać po sąsiadach i nerwowo dostawiać stoły o różnych wysokościach i szerokościach, bezpieczniej jest jednak zainwestować w stół rozkładany. Do ograniczonych przestrzeni polecane są stoły rozkładane wyposażone w kilka wkładek, schowanych pod blatem. Nowoczesne projekty stołów rozkładanych dają możliwości wydłużenia stołu o standardowej długości 90, do blisko 3 metrów.

Mając w zapasie dodatkowe krzesła, można przechowywać je w innych pokojach, a kiedy pojawi się potrzeba ugoszczenia większej liczby osób, będziemy przygotowani także na taką ewentualność. Zwykle blaty powiększające mają szerokość około 50-60 m, jeśli zdecydujemy się na stół z dwiema takimi wkładkami, nasza przestrzeń dla gości może powiększyć się o blisko dwa miejsca siedzące po każdej stronie stołu. 4 dodatkowe nakrycia potrafią uratować sytuację.

Ile potrzeba miejsca na stół z krzesłami?

Najprostszą metodą odpowiedzi na to pytanie będzie wzięcie do ręki miarki i przyjrzenie się jadalni lub pokojowi, który zamierzasz umeblować. Jeśli w pomieszczeniu już są ustawione meble, warto wziąć poprawkę i pozostawić miejsce na tzw. korytarze dla swobodnego przemieszczania się wokół stołu. Do zakładanej wielkości stołu trzeba doliczyć kilkadziesiąt centymetrów z każdej strony na przesuwanie krzeseł i możliwość wstawania od stołu. Sprawdzoną metodą jest wycięcie z kartonu szablonu odpowiadającego wielkością wybranemu stołowi. Następnie można położyć go na podłodze, a jeszcze lepiej na podstawionych krzesłach. Wówczas będzie można się przekonać, ile miejsca pozostanie na poruszanie się w pomieszczeniu po ustawieniu stołu z krzesłami.

Ile miejsca na stół w jadalni?

W czasie obiadów, uroczystości rodzinnych i zwykłych pogawędek przy lampce wina, goście wciąż się kręcą, odsuwają krzesła i przechodzą za plecami pozostałych. Dzieci są jeszcze bardziej ruchliwe. Krzesła będą wsuwane i odsuwane tam i z powrotem. Jeśli nie chcemy, aby to dynamiczne towarzystwo wchodziło wzajemnie na siebie, pozostawmy im margines swobody między stołem a pozostałymi meblami lub ścianami. W jadalni zwykle stoi komoda z talerzami i szkłem, zapewnijmy sobie wygodny i nieograniczony żadnymi “przeszkodami” dostęp do jej zawartości, aby w czasie przyjęcia móc wygodnie obsługiwać gości.

Ile miejsca na stół w salonie?

Salon daje możliwość stworzenia wokół stołu miejsca skupiającego rodzinę w czasie posiłków i dyskusji. Jednak również w salonie trzeba zadbać o wygodę i odległości od pozostałych mebli. Rekomendowana odległość to minimum 76 centymetrów. Biorąc poprawkę na te marginesy ruchu, warto zastanowić się, z jakiego stołu będziemy korzystać każdego dnia. Okazjonalne zmartwienia zostawmy na specjalne okazje. Nie przejmujmy się na zapas. Sprawdźmy ustawienie i funkcjonalność pokoju przy pełnym rozłożeniu stołu oraz przy stole złożonym.

Ile miejsca na krzesło przy stole?

Najważniejszy jest codzienny komfort, bo stół z krzesłami to mebel, wokół którego toczy się zabiegane życie. Krzesła nie powinny znacząco wystawać ponad blat stołu, bo będzie to wyglądało nieco dziwacznie. Przed takim błędem przestrzegają również styliści wnętrz. Jeśli chodzi o wysokość krzeseł, to powinny one łatwo dać się wsunąć pod stół z rękami na kolanach siedzącego, jak również, kiedy osoba trzyma ręce na stole. Zwykle siedzisko znajduje się na wysokości około 45-48 cm. Gdyby pojawiły się wątpliwości, co do średniej liczby krzeseł do rozmiarów stołu, rozwieją je nasze rekomendowane konfiguracje, przytoczone już nieco wcześniej. Ważna uwaga, krzesła z podłokietnikami zajmują przeważnie nieco więcej miejsca niż tradycyjne.

Ile miejsca na stół okrągły?

Okrągłe stoły są meblami szczególnie cenionymi przez osoby z zamiłowaniem do bardziej klasycznych form. Rzeczywiście stoły okrągłe, zarówno te niewielkie, kawowe, jak i te większe jadalniane, mają swój styl i tę nutę finezji. Sprzyjają konwersacji i budują bliższe relacje między osobami siedzącymi przy nich.

Stoły okrągłe bardziej pasują do pomieszczeń zbudowanych na planie kwadratu. Do prostokątnych salonów i jadalni wskazane są jednak stoły prostokątne lub owalne. W przypadku stołów okrągłych, powinniśmy zastosować te same zasady, które opisaliśmy przy najpopularniejszych stołach, czyli prostokątnych.

Równie ważny jest kształt i rozmiar dywanu, jeśli takowy mamy pod stołem. W wariancie idealnym, jego powierzchnia powinna być większa od powierzchni stołu z odsuniętymi krzesłami. Kiedy przednie nogi krzesła stoją na miękkiej powierzchni dywanu, a tylne na śliskim parkiecie lub panelach, goście mogą nie czuć się komfortowo z powodu różnicy poziomów.