Narożniki, sofy i fotele — urządzamy miejsce wypoczynku w salonie

Urządzanie miesjca wypoczynku

Najważniejszym punktem każdego salonu jest strefa wypoczynku i stojące w niej fotele, sofa czy narożnik. To meble, które mają zapewnić wygodę i przytulność nawet podczas długotrwałego siedzenia. Jednak pełnią także funkcję reprezentacyjną, bo to właśnie na nich siadają nasi goście wpadający na kawę czy wieczornego drinka. Jak zatem wybrać najlepsze meble wypoczynkowe do salonu?

Meble do salonu — jak stworzyć przytulną i komfortową przestrzeń?

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu, ale w takim razie salon będzie jego głową i twarzą. To w nim przesiadujemy z rodziną, toczymy rozmowy z partnerem czy partnerką i przyjmujemy gości. To w salonie relaksujemy się po pracy, planujemy kolejny dzień i rozmyślamy. Pełni on więc funkcję wypoczynkową i reprezentacyjną. Meble do salonu powinny zatem być nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale także estetyczne.

Dla komfortu i atmosfery ważne są nie tylko meble, ale również jego wystrój. Liczą się kolory, faktury i dodatki, które muszą być spójne i tworzyć jedną całość.

Urządzając salon, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego kubaturę. Do niewielkich i słabo oświetlonych przestrzeni najlepiej wybierać jasne, ciepłe barwy, które powiększą pomieszczenie optycznie. Dotyczy to zarówno koloru ścian, jak i mebli salonowych i wszelkiego rodzaju dodatków — tekstyliów, dekoracji czy bibelotów.

Jasne, ciepłe barwy i lekkie formy tworzą atmosferę świeżości, ożywienia i dynamiki. Z drugiej strony mamy formy masywne i mocne oraz ciemne barwy. Takie zestawienia najlepiej sprawdzają się na dużych przestrzeniach. Dodają one przytulności, powagi i prestiżu.

Sofa, narożnik czy fotele — jak wybrać najlepsze meble do kącika wypoczynkowego?

Podstawą salonu jest kącik wypoczynkowy, który składa się zazwyczaj z przytulnego miejsca do siedzenia i stolika kawowego. Wygodna sofa, narożnik czy fotele są kluczowe dla funkcjonalności i komfortu. Ich wybór nie jest jednak taki łatwy, jak się wydaje.

Pierwszą sprawą, o której powinniśmy pomyśleć, szukając mebli do salonu, jest ich wielkość i funkcjonalność. Rozmiar sofy czy narożnika zależy nie tylko od kubatury pomieszczenia, ale również od naszych potrzeb.

Jeśli mamy miejsce i lubimy przyjmować liczne grono gości, postawmy na obszerne narożniki, takie jak Masala czy Madeira. To duże meble, które bez trudu pomieszczą całą rodzinę czy kompanię przyjaciół. Podnoszone zagłówki, miękkie i bardzo wygodne wypełnienie oraz wysokiej jakości obicia gwarantują pełen komfort podczas siedzenia czy poobiedniej drzemki.

Do mniejszych salonów polecamy kompaktowe narożniki Zeus, Vesta czy York lub sofę Fama. To również bardzo wygodne, a jednocześnie zajmujące stosunkowo niewiele miejsca meble do siedzenia i leżenia.

Na uwagę zasługuje również sofa Sydney. Jest to mebel rozkładany, ma więc funkcję spania dziennego. Idealna opcja, aby przenocować gości. Do niej dobrać można niezwykle wygodny fotel z funkcją relaksu, czyli możliwością przestawienia w pozycję półleżącą z podniesionymi nogami.

Odpowiednie meble wypoczynkowe do salonu to jednak nie tylko kwestia gabarytów czy funkcjonalności, ale również wyglądu. Materiał obiciowy powinien być dobrany do całej aranżacji zarówno pod względem barwy, jak i faktury. Skórę lub jej imitację wybierajmy do dużych przestrzeni i ekskluzywnego wystroju. Lżejsze tkaniny w jasnych barwach sprawdzą się w salonach przytulnych o niewielkich gabarytach. Dodadzą delikatności i wprowadzą ożywienie.

Inne meble w strefie wypoczynku

W salonie istotne jest nie tylko miejsce do siedzenia. Bardzo ważny jest także odpowiednio dobrany stolik kawowy. Mebel ten powinien pasować stylistycznie do całej aranżacji, a jednocześnie być funkcjonalny. Jeśli więc decydujemy się na ciemną sofę czy narożnik, wybierzmy stolik kawowy w podobnej tonacji. Doskonale sprawdzą się modele masywniejsze, mocno osadzone w podłożu. Ława Rimini z szufladami, Cube z intarsją czy Porto o ciekawej formie świetnie skomponują się z dużymi, ciemnymi sofami i narożnikami.

Jeśli wybieramy jasne obicia mebli wypoczynkowych do salonu, zestawmy je z ławami i stolikami kawowymi o lekkiej, delikatnej formie. Idealny będzie model Spider, Lift lub ława Feng Shui z kolekcji Saga.

Nie można też zapomnieć o szafce RTV. To mebel, który powinien być przede wszystkim praktyczny, ale także spójny stylistycznie z całym wystrojem. Obecnie, kiedy popularne są telewizory zawieszane na ścianach, doskonale sprawdzają się niskie szafki RTV z miejscem na postawienie dekodera, sprzętu audio czy konsoli do gier, a także zamkniętymi przestrzeniami na baterie, piloty, kontrolery czy kolekcję płyt. Doskonałym wyborem będą więc takie szafki jak Modena, Ambasador czy Porto.

W salonie warto również umieścić barek lub przeszkloną witrynę To świetne meble na eleganckie szkło i ulubione trunki, które przydadzą się podczas odwiedzin znajomych czy wieczornego relaksu. Taki mebel wspaniale łączy funkcjonalność z elegancją, a także dodaje prestiżu i klasy.

Wyposażenie dopełnić można elegancką komodą, która pomoże zachować porządek i dobrą organizację gromadzących się w salonie przedmiotów. Świetnym pomysłem będą też półki na dekoracje, rodzinne zdjęcia i bibeloty, które wprowadzają przytulną i osobistą atmosferę.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *