,

Stylowe stoły – ponadczasowy wybór – rodzaje, zastosowanie, materiały, style, kształty i zestawy z krzesłami

Stylowe stoły

Stylowe stoły, czyli takie które są w dobrym stylu lub też są utrzymane w określonym stylu, to bez wątpienia wybór ponadczasowy. W każdym domu znajduje się stół – mały, duży. Jest to mebel, bez którego nie wyobrażamy sobie wygodnego mieszkania. Towarzyszy nam w każdej porze dnia – do przygotowywania i spożywania posiłków, do spotkań, do pracy, zabawy, realizowania swojego hobby. Każdy ma swój własny stylowy stół, który pasuje do jego upodobań i potrzeb.

W poniższym przewodniku postaramy się pokazać jakie zastosowanie mogą mieć stylowe stoły i w jakich stylach możemy je znaleźć. Przybliżymy najpopularniejsze kształty i materiały. Przedstawimy także argumenty przemawiające za zakupem stylowego stołu w zestawie z krzesłami.

W jakich wnętrzach sprawdzą się stylowe stoły?

Stylowe stoły sprawdzą się absolutnie w każdym wnętrzu. Ich zaletą jest bowiem to, że można je dopasować do stylu dominującego w pomieszczeniu. Dzięki szerokiemu zastosowaniu stołów, spotkać je można praktycznie wszędzie. Choć w każdym miejscu pełnić mogą odmienną rolę. Czasem stoły są głównym meblem, a czasem dodatkiem.

Stylowe stoły kuchenne

Nieodzownym elementem w każdej kuchni jest miejsce do przygotowywania posiłków. Może to być blat roboczy czy wyspa. W mniejszych pomieszczeniach taką rolę może także pełnić stylowy stół. Dopasowany do wystroju wnętrza i zabudowy kuchennej. Będzie doskonałym miejscem do spożywania posiłków w mniejszym gronie osób, ale też ich przygotowywania. Takie rozwiązanie sprawdza się w niewielkich mieszkaniach, np. podczas śniadań, które każdy domownik je o innej porze. Niewielki stylowy stół kuchenny jest wówczas najwygodniejszym wyborem. Nie zagraca ograniczonej przestrzeni. Stylowy stół w dużej kuchni może być wspaniałym miejscem do rodzinnych spotkań i wspólnego gotowania.

Stoły do jadalni

Jadalnia to wnętrze, w którym obowiązkowo znaleźć się musi stylowy stół. To tutaj zazwyczaj przyjmowani są goście, odbywają się rodzinne spotkania, uroczyste obiady. Jest to często najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu. Ze względu na funkcję i charakter powinno być wyposażone w pasujące do siebie stylistycznie meble. Stylowe stoły do jadalni nawiązujące kolorem, kształtem, materiałem i stylem do całości wnętrza, będą piękną ozdobą skupiającą na sobie uwagę gości.

Stoły do salonu

Zgodnie z aktualnymi trendami wnętrzarskimi miejsce stołu często znajduje się w przestrzeni salonu. Stoły do salonu nawiązują stylem do mebli, którymi urządzono salon. Całość powinna bowiem prezentować się spójnie i elegancko. Często wybierane są tutaj stylowe stoły rozkładane do salonu, które na co dzień nie zajmują dużo miejsca, a w razie potrzeby pozwalają na zapewnienie optymalnej ilości miejsca do urządzenia przyjęcia. Niektóre ze stołów rozkładać się mogą do prawie czterech metrów długości, co pozwala na wygodne usadzenie nawet 16 osób.

Stoły do sali konferencyjnej i biura

Stylowe stoły są także ważnymi elementami w salach konferencyjnych i biurach. Przy nich odbywają się ważne spotkania i narady. Stylowy stół konferencyjny jest wizytówką firmy. Odpowiednio dobrany kształt i materiał mogą podnieść prestiż wnętrza jak również ułatwić rozmowy. W zależności od pożądanego efektu można wybrać stół okrągły, przy którym każdy uczestnik spotkania poczuje się tak samo ważny, stół kwadratowy, owalny czy prostokątny. Świetnym wyborem będzie wielofunkcyjny stół – stół bilardowy z nakładanymi blatami konferencyjnymi. Po ważnym spotkaniu można gościom zaproponować ciekawą rozrywkę w postaci partii bilarda.

Stoły do pokoju rozrywki i odpoczynku

Ciekawym rozwiązaniem są także stoły do bilarda z funkcją biesiadną lub do gry w tenisa stołowego. Dodatkowe funkcjonalności zyskuje się dzięki nakładanym blatom. Popularne pokoje rozrywki i odpoczynku w firmach często muszą być wielofunkcyjne ze względu na ograniczoną wolną przestrzeń w biurowcach. Rozwiązaniem są stylowe stoły bilardowe będące jednocześnie stołami konferencyjnymi.

Stylowe stoły mogą być bardzo funkcjonalne

Stylowe stoły są nie tylko piękne, ale mogą też być bardzo funkcjonalne. Oprócz tego, że są przydatne w wielu wnętrzach – posiadają też cechy zwiększające ich użyteczność i zastosowanie.

Stoły rozkładane

Pierwszym przykładem są stylowe stoły rozkładane. Długość stołów z kilkoma wkładkami można regulować wkładając odpowiednią ilość wkładek. Dzięki temu można dopasować wielkość stołu do liczby zasiadających przy nim osób. Warto zwrócić uwagę czy w wybranym modelu stołu jest miejsce na przechowywanie wkładek w stole czy trzeba wygospodarować na nie miejsce gdzieś indziej. Niektóre rozkładane stoły mogą zwiększyć swą długość nawet dwukrotnie, do prawie czterech metrów. Dostępne są także stoły z dostawkami dokręcanymi. Ich zaletą jest to, że przed rozłożeniem blat jest w jednym kawałku, bez łączeń pośrodku. Dostawki za to należy przechowywać poza stołem.

Stoły nierozkładane

Stoły nierozkładane doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie nie jest konieczne ich składanie, ponieważ są dobrze dopasowane do przestrzeni. Blat w jednym kawałku z pewnością dobrze będzie się prezentował w przestronnym salonie czy sali konferencyjnej. W takim stole, który zazwyczaj nie jest przestawiany, można zastosować dodatkowe udogodnienia jak np. mediaporty, gniazdka z przedłużaczami czy ładowarki indukcyjne. Będą szczególnie przydatne podczas obrad z wykorzystaniem sprzętu elektronicznego. Nierozkładane stoły mogą być także wygodnymi biurkami do pracy, np. gdy zajdzie potrzeba wygospodarowania miejsca na home office.

Stoły z funkcją bilarda

Wśród cennych funkcjonalności stołów można wymienić także funkcję rozrywkową. Przykładowo pod blatem nakrywającym stylowego stołu może się kryć pole do gry w bilard. Jest to znakomite rozwiązanie do salonu, biura czy hotelu. Stoły z funkcją bilarda i z dodatkowymi blatami to bez wątpienia stylowe stoły jadalniane, dostępne w wielu stylach dopasowanych do potrzeb użytkowników i stylu wnętrza. Innowacyjnym rozwiązaniem są stoły bilardowe-jadalniane z obrotowym blatem. Z jednej strony znajduje się pole do gry w bilard, a z drugiej blat biesiadny. Zmiana funkcji stołu zajmuje tylko chwilę – wystarczy odblokować blat, obrócić go wokół własnej osi o 180 stopni i ponownie zablokować.

Stoły wielofunkcyjne

Stoły wielofunkcyjne kojarzone często z uzyskaniem pewnego kompromisu w wyglądzie, obecnie mogą być bardzo eleganckie. Takie z pewnością są stylowe stoły wielofunkcyjne, w których dodatkowe funkcje nie obniżają walorów estetycznych i pięknego wyglądu. Możemy do nich zaliczyć stoły bilardowe z funkcją biesiadną – również w wersji ogrodowej, stoły z dostawkami czy też schowkami na sztućce.

Stylowe stoły nie tylko z drewna

Stylowe stoły często kojarzone są z litym drewnem i stylem klasycznym. Obecnie meble te wykonywane są z szeregu różnych materiałów i w przeróżnych stylach. Każdy znajdzie stylowy stół odpowiadający swojemu gustowi i wymogom.

Stoły drewniane

Pierwsze miejsce wśród stylowych stołów rzeczywiście zajmują stoły drewniane. Ten klasyczny materiał jest ponadczasowy i można być pewnym, że nigdy nie wyjdzie z mody. Drewniane, rzeźbione nogi czy też oryginalne wykończenie krawędzi blatu – to efekty, które można uzyskać jedynie wykorzystując jako materiał lite drewno. Do najpopularniejszych należą stoły dębowe i bukowe, spotkać można także stoły jesionowe, sosnowe czy wykonane z bardziej egzotycznych gatunków, jak np. orzech amerykański. Drewniany stół jest trwały i wnosi do wnętrza ciepło oraz przytulność kojarzone z naturalnym materiałem, z którego jest wykonany.

Stoły metalowe

Stoły na metalowych nogach (postumentach) są obecnie bardzo popularne ze względu na panującą modę na stół w stylu industrialnym. Zaletą metalowych stołów są także trwałość oraz bardzo szeroki wybór możliwych kształtów. Metalowe postumenty odpowiednio zakonserwowane, np. pomalowane proszkowo doskonale nadają się do użytku wewnątrz domu jak i na zewnątrz. Niestraszne jest im intensywne użytkowanie, rozkładanie i składanie. Stoły metalowe to również ogromny wybór kolorów, na jakie można pomalować metalowy postument czy nogi.

Stoły fornirowane

Stoły fornirowane cechuje połączenie piękna naturalnego drewna występującego w fornirze oraz bardzo duże możliwości dopasowania wymiaru. Pole do manewru jest większe niż w przypadku litego drewna. Blaty fornirowane są cieńsze, przez co stoły są lżejsze zarówno pod względem wizualnym jak i wagowym. Z forniru można także układać piękne wzory, tzw. intarsje, które zdobią stylowe stoły fornirowane.

Stoły szklane

Popularnością cieszą się także stylowe stoły szklane. Wyglądają lekko, więc często wybierane są do niewielkich pomieszczeń. Są również bardzo nowoczesne. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na grubość szkła oraz to czy jest to szkło hartowane, bezpieczne w użytkowaniu. Stylowy szklany stół nie może mieć ostrych krawędzi, o które łatwo się skaleczyć.

Stoły ze spiekiem kwarcowym

Nowością na rynku są stylowe stoły z blatami ze spieku kwarcowego. Są one bardzo trwałe i piękne, ale też cechuje je znaczna waga. Często umieszczane są na metalowych postumentach lub nogach. Poleca się je głównie do nowoczesnych wnętrz. Kwarc jest twardym wytrzymałym materiałem, odpornym na zarysowania i wysoką temperaturę, a także na działanie kwasów, zasad i innych substancji korozyjnych. Blaty kwarcowe są niepowtarzalne ze względu na sposób ich produkcji. Wykonanie blatów kwarcowych obejmuje podgrzewanie surowców w piecach do momentu ich upłynnienia, a następnie zastyganie upłynnionego materiału w specjalnej formie.

Różne style stylowych stołów

Stylowe stoły, czyli stoły w dobrym stylu mogą mieć przeróżny wygląd. Będzie ich tyle, ilu znajdą zwolenników. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze style, które znalazły uznanie szerokiego grona nabywców i użytkowników z uwagi, że wpisują się w różne style wnętrz.

Stoły industrialne – loftowe

Niezmiennie modne są stoły w stylu industrialnym – loftowym. Ich cechą jest zastosowanie metalu, głównie w postaci nóg i naturalnego drewna, czy to litego czy forniru, na blacie. Forma stylowych stołów industrialnych jest dość prosta. Nogi przeważnie występują w kolorze czarnym. Blaty z litego drewna mogą natomiast mieć bardzo ciekawe krawędzie, niewykończone na prosto, a z tzw. offlisem czyli nierówną, wyglądającą naturalnie krzywizną lub też ścięte na skos. Stoły industrialne wpasują się także w styl boho.

Stoły klasyczne

Stylowe stoły najczęściej kojarzone są ze stylem klasycznym. Nic dziwnego, jest on bowiem jednym z najstarszych stylów w meblarstwie, modnym także dziś i ponadczasowym. Stoły klasyczne są przeważnie drewniane, mogą mieć rzeźbione nogi bądź intarsje na blatach, czyli ułożone z kawałków forniru kunsztowne wzory. Podobne zdobienia mogą znajdować się na innych meblach w pomieszczeniu, dzięki czemu całość aranżacji będzie utrzymana w tym samym stylu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to czy wybrana kolekcja mebli obejmuje oprócz mebli skrzyniowych także stoły i krzesła.

Stoły nowoczesne

Stylowe stoły nowoczesne przybierają najprzeróżniejsze kształty i kolory, wykonywane są także z najróżniejszych materiałów. W stylu tym miejsce jest zarówno dla drewna, fornirów, płyt mdf, szkła, metalu jak i spieków. Gama dostępnych kolorów jest bardzo szeroka. Nowoczesne stoły wyposażane są także często w innowacyjne rozwiązania takie jak mediaporty czy indukcyjne ładowarki. Ich podstawy to nie tylko klasyczne nogi, ale też płozy, metalowe postumenty oraz inne kształty.

Stylowe stoły w różnych formach

Stylowe stoły mogą mieć różne kształty, dzięki czemu idealnie można je dopasować do wnętrza, w którym mają się znajdować. Stół odgrywa ważną rolę w każdym wnętrzu, stąd też odpowiednie dopasowanie jego kształtu i wielkości do potrzeb użytkowników ma niebagatelne znaczenie.

Stoły kwadratowe

Stoły kwadratowe mają przeważnie niewielkie rozmiary i dobrze sprawdzą się w małych wnętrzach. Jeśli dodatkowo są rozkładane to będą idealnym rozwiązaniem do salonu, który okazjonalnie musi się zmienić w jadalnię, gdzie odbędzie się spotkanie liczniejszego grona osób. Na co dzień natomiast niewielki kwadratowy stół będzie wystarczający do spożywania posiłków przez np. 4-osobową rodzinę.

Stoły prostokątne

Stoły prostokątne są jednymi z najpopularniejszych. Dość łatwo zaaranżować je we wnętrzu. Pasują do każdego stylu i pomieszczenia. Stylowe stoły prostokątne można ze sobą zestawiać w różnych konfiguracjach, co cenione jest szczególnie w restauracjach. Ułożenie stołów w jeden długi ciąg lub tzw. podkowę nie będzie problemem. Także w salonie czy jadalni stół prostokątny będzie uniwersalnym rozwiązaniem. Jeśli dodatkowo jest rozkładany to jego funkcjonalność będzie jeszcze większa.

Stoły okrągłe i owalne

Stoły okrągłe i owalne są często wykorzystywane w salach konferencyjnych, gdzie duży nacisk kładziony jest na to by rozmówcy czuli się jednakowo ważni, np. podczas spotkań udziałowców. Nikt wówczas nie zasiada na szczycie stołu i wszyscy bardzo dobrze widzą się wzajemnie. Podobnie jest to dobre rozwiązanie w domowym salonie czy restauracji. Często przyjęcia organizuje się usadzając gości przy okrągłych stołach. Niektóre stoły mogą być dodatkowo rozkładane – na długość dzięki dodatkowych wkładkom lub poprzez zwiększenie średnicy blatu.

Dlaczego warto zakupić stylowy stół w komplecie z krzesłami?

Na pewno warto zamówić stół w komplecie z krzesłami. Będziemy mieli wówczas wyobrażenie jak wybrane krzesła komponują się z danym stołem. Czy można je odpowiednio głęboko wsunąć by wygodnie siedzieć, a także ile krzeseł mieści się przy stole złożonym i rozłożonym.

Stoły z krzesłami

Decydując się na stół z krzesłami można taki komplet dokładnie zaaranżować we wnętrzu. W wielu kolekcjach renomowanych producentów oprócz mebli skrzyniowych, można od razu znaleźć pasujące stoły i krzesła. Dzięki takiemu wyborowi możemy być pewni, że całość aranżacji będzie spójna, jednolita kolorystycznie i pasująca do siebie pod względem stylu i proporcji. Warto również zakupić taką ilość krzeseł jaka mieści się przy maksymalnie rozłożonym stole – wszak tyle będziemy ich potrzebować podczas przyjmowania gości. Przy ograniczonej przestrzeni do przechowywania można rozważyć zakup krzeseł, które można sztaplować. Innym rozwiązaniem jest wybór krzeseł, których będziemy używać także w innych miejscach, np. przy biurkach, toaletkach, a w razie potrzeby będą dostawione do stołu biesiadnego.

Stoły bilardowe z krzesłami

Stoły bilardowe z funkcją jadalnianą również warto zakupić w komplecie z krzesłami. Stoły bilardowe z nałożonymi blatami są o ok. 4 cm wyższe niż standardowe stoły jadalniane. Może to powodować pewien dyskomfort podczas biesiadowania, szczególnie u osób o niższym wzroście. Rozwiązaniem jest zakup specjalnych krzeseł do stołów bilardowych. Mają one dodatkowe nakładki-poduszki na siedziskach, które je podwyższają. Gdy krzesła są dostawione do stołu o standardowej wysokości – wystarczy zdjąć nakładki i równie komfortowo korzystać z krzesła.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *