Darmowa dostawa złożonych mebli od 4000 zł

Style wnętrz - najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Style wnętrz – najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Jedną z najważniejszych kwestii przy urządzaniu mieszkania jest wybór odpowiedniego stylu wnętrza. To od niego zależy, jakie meble, dodatki, kolory i faktury należy zastosować, by uzyskać spójną i estetyczną aranżację. Ogromny wybór dostępnego na rynku wyposażenia sprawia, że decyzja wcale nie jest łatwa. Przedstawiamy więc przewodnik po różnych stylach aranżacji, który z pewnością ułatwi odpowiedź na pytanie, jaki styl wnętrza wybrać.

Nowoczesny (modernistyczny) styl wnętrza

Wnętrze w stylu nowoczesnym
Wnętrze w stylu nowoczesnym

Nowoczesny lub modernistyczny styl wystroju wnętrz powstał na początku XX wieku jako odpowiedź na pełne przepychu, blichtru i bogatych zdobień aranżacje XIX-wieczne. Jego charakter określa zasada trzech P, mówiąca, że ma być przestronnie, prosto i przejrzyście. Rządzi tu porządek, funkcjonalność i elegancja.

Meble w stylu nowoczesnym wyróżniają się prostymi formami i minimalizmem. Zestawiane są jednak z fantazyjnymi dodatkami i oryginalnymi, geometrycznymi wzorami tekstyliów, takich jak liczne poduszki, pledy, dywany czy zasłony.

W stylu modernistycznym dominuje stonowana paleta kolorów — biel, szarości, beże i czerń. Paletę przełamać można detalami, np. malując jedną ze ścian bardziej intensywną barwą, czy wprowadzając kolorowe, dekoracyjne dodatki.

Wystrój w stylu nowoczesnym pozwala więc na dużą swobodę łączenia różnych elementów przy zachowaniu eleganckiego umiaru i dobrego smaku.

Styl wnętrza – minimalistyczny

Wnętrze w stylu Minimalistycznym
Wnętrze w stylu Minimalistycznym

Minimalistyczny styl wystroju wnętrz to przede wszystkim prostota formy, wysoka funkcjonalność i przemyślany dobór wyposażenia. Minimalizm można uznać za odłam stylu nowoczesnego, opiera się bowiem na tej samej zasadzie trzech P, stawiając na przejrzystość, prostotę i przestronność.

W minimalizmie duży nacisk kładzie się na eliminowanie zbędnych rzeczy. Każdy element jest tu więc dobrze przemyślany i pełni ściśle określoną funkcję. Charakterystyczne dla tego stylu podejście “mniej znaczy więcej” oznacza, że pusta przestrzeń jest tu cenniejsza od najpiękniejszego mebla.

Meble w stylu minimalistycznym to jak najprostsze formy geometryczne, najlepiej o gładkich frontach, jednolitej fakturze i kolorystyce. Brak tu zbędnych tłoczeń, zdobień czy wzorów. Minimalistyczne meble często pozbawione są nawet uchwytów (stosuje się system push-to-open), które mogłyby zaburzać bryłę.

Kolorystycznie w minimalizmie dominują biele, czasem kontrastowo przełamane ciemnym drewnem lub czernią widoczną w drobnych detalach. Jasne barwy mają tu nie tylko aspekt estetyczny, ale i funkcjonalny. Rozjaśniają przestrzeń i powiększają ja optycznie, dzięki czemu aranżacje minimalistyczne pasują zarówno do małych, jak i dużych metraży.

Skandynawski styl wnętrza

Wnętrze w stylu Skandynawskim
Wnętrze w stylu Skandynawskim

Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Wynika to z doskonałego połączenia minimalizmu i prostoty z przytulnością. Zasady projektowania wnętrz skandynawskich wywodzą się z filozofii hygge, co w języku duńskim oznacza wygodny.

Rzeczywiście, aranżacje skandynawskie akcentują przede wszystkim funkcjonalność i komfort, ale stawiają też na ekologię i umiłowanie natury. Wnętrza te są bardzo jasne, przestronne i niezwykle lekkie. Styl ten garściami czerpie z minimalizmu, więc meble w stylu skandynawskim cechuje prostota form i wykorzystanie naturalnych materiałów, takie jak drewno, metal, kamień, wiklina czy len.

Dominuje jasna kolorystyka, która rozświetla i optycznie powiększa przestrzeń. Biel, jasne szarości i beże uzupełnione są ciepłymi, naturalnymi barwami i fakturami drewna.

Dodatki również cechuje prostota i wyważone formy. Doskonale sprawdzają się np. czarno-białe grafiki na ścianach, jednobarwne tekstylia, szklane bibeloty o prostych formach czy lekkie, papierowe abażury lamp.

Klasyczny styl wnętrz

Wnętrze w stylu klasycznym
Wnętrze w stylu klasycznym

Styl klasyczny to przede wszystkim ponadczasowość, elegancja i harmonia. We wnętrzach w stylu klasycznym na pierwszy plan wybija się umiłowanie symetrii, bogate wzornictwo i najwyższa jakość wyposażenia.

Stylizowane meble w stylu klasycznym wyróżnia perfekcyjne wykonanie i zastosowanie najlepszych materiałów. Formy są bardzo dekoracyjne, ale stworzone ze smakiem i wyrafinowaniem. Pojawiając się mogą tłoczenia czy ornamentacje, ale bez nadmiernego przepychu i kiczu.

We wnętrzach w klasycznym stylu dominują stonowane barwy, które doskonale uspokajają i wyważają dynamiczne formy mebli. Podstawę stanowią beże, brązy, biel, delikatne szarości czy odcienie kremowe. Zestawia się je z ożywczymi dodatkami w tonach niebieskiego, zielonego, turkusowego czy pomarańczowego.

Elegancję i komfort aranżacji klasycznych podkreślają tekstylia — grube, mocne materiały obiciowe sof i foteli, dekoracyjne, choć stonowane poduszki czy elegancko drapowane zasłony oraz pasujące do nich firany.

Loftowy (industrialny) styl wnętrz

Wnętrze w stylu loftowym (industrialnym)
Wnętrze w stylu loftowym (industrialnym)

Loftowy, a inaczej industrialny styl aranżacji wnętrz wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Powstał w latach 50. XX wieku jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na tanie mieszkania. Pierwotnie lofty tworzono w przestrzeniach pofabrycznych, ich cechą charakterystyczną są więc przestronne, otwarte układy pomieszczeń, duże okna, często z licznymi podziałami oraz zastosowanie surowych materiałów.

Na ścianach pojawia się wyeksponowana cegła, goły beton czy niemalowany lub zabielony, pozornie niedbale położony tynk o wyraźnej fakturze. Doskonale pasują też odkryte elementy konstrukcji budynku, szczególnie wykonane ze stali podciągi, belki stropowe itp.

Meble Industrialne nazywane również jako loftowe meble to przede wszystkim stal, żeliwo i drewno. Pamiętajmy, że pierwotnie lofty zajmowały osoby niezamożne, które wyposażenie kompletowały niskim kosztem, tworząc je samemu lub odnawiając stare sprzęty. Z tego względu w loftowych aranżacjach wręcz wskazane są meble postarzane, wykonane z materiałów z recyklingu, a nawet zrobione samodzielnie. Do loftu pasuje zarówno elegancka komoda, jak i stalowy regał magazynowy czy kawowy stolik zrobiony z palet, a przy jednym stole mogą stać krzesła różnego typu.

Spoiwem dla tego pozornego chaosu powinny być barwy, materiały i charakterystyczny, surowy klimat oraz wysoka funkcjonalność. Kolorystykę wyznaczają zastosowane surowe materiały. Pojawiają się więc betonowe szarości, ciepłe odcienie drewna, a także tonacje rdzawe czy ziemiste. Nieodzowna jest też czerń, która szczególnie dobrze wygląda na stalowych elementach mebli, ale również w tekstyliach, a nawet na ścianach.

W aranżacjach industrialnych ważne są też dodatki. Doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju elementy maszyn i urządzeń fabrycznych, a nawet odkryte instalacje. Widoczne rury, żarówki na gołym kablu czy przemysłowe przewody wentylacyjne to elementy dodające charakteru i uroku takim stylizacjom.

Rustykalny styl wnętrz

Wnętrze w stylu Rustykalnym
Wnętrze w stylu Rustykalnym

Wnętrza w stylu rustykalnym to swoista przeciwwaga dla surowości aranżacji loftowych. O ile w tych drugich inspirację czerpie się z fabrycznych hal i przestrzeni industrialnych, o tyle wystroje rustykalne garściami czerpią z wiejskiej sielanki. Najważniejsze są w nich ciepło, przytulność i wygoda, ale również harmonia i niespieszne życie w zgodzie z naturą.

Styl rustykalny jest więc synonimem swojskości. Przywodzi na myśl wakacje spędzane u babci na wsi. W takich aranżacjach dominuje naturalne drewno, które pojawia się nie tylko w meblach, ale również na ścianach, podłogach, a nawet sufitach. Przeważa więc ciepła barwa i faktura drewna uzupełniona o odcienie żółci, zieleni, beżu czy brązu, czyli kolory natury. Unikać należy natomiast mocnych kontrastów i wysyconych barw.

Meble w stylu rustykalnym ciężko scharakteryzować jednoznacznie. Styl ten wywodzi się bowiem z XIX-wiecznej Ameryki Północnej, gdzie panował tzw. Wielki Kryzys. Zmusił on ludzi do tworzenia wyposażenia z lokalnych, naturalnych materiałów, a ponieważ każdy producent miał swoją wizję, rustykalne meble przybierały rozmaite formy. Niektóre były bardzo proste, inne bogato zdobione i wyrafinowane. Obecnie docenia się przede wszystkim ich solidność i charakterystyczny, sentymentalny klimat.

Współczesne meble rustykalne to przede wszystkim wyposażenie odrestaurowane lub stylizowane na stare. Ten styl uwielbia ślady użytkowania, takie jak zadrapania, wgniecenia i przetarcia. Także inne, pozorne niedoskonałości, jak sęki, pęknięcia drewna czy drobne nierówności, nadają rustykalnym meblom uroku i swojskości.

W rustykalnych wnętrzach nie może też zabraknąć dobrze dobranych dodatków. Tekstylia z tkanin naturalnych (lnu, wełny czy bawełny), rozłożona na podłodze zwierzęca skóra, bogato zdobione firany w oknach i wszelkiego rodzaju ludowe ozdoby czy bibeloty to idealne uzupełnienie takich aranżacji. Wspaniale prezentują się też ręcznie wyrabiane dodatki i dekoracje oraz wszystko to, co kojarzy się z życiem na wsi — gliniane garnki czy kanki na mleko wykorzystane jako donice, plecione kosze wiklinowe, makramy czy wzorzyste serwety i oczywiście kwiaty — zarówno doniczkowe, jak i cięte.

Styl wnętrza glamour

Wnętrze w stylu Glamour
Wnętrze w stylu Glamour

Wnętrza w stylu glamour balansują pomiędzy niezwykłą elegancją a kiczem. Dzieje się tak ze względu na niesamowity przepych, blichtr i bogactwo takiego wystroju. Wnętrza glamour pełne są bowiem intensywnych barw, blasku i wybujałych, efektownie zdobionych form. Przywodzą na myśl luksusowe wille gwiazd Hollywood, a najważniejszy w nich jest komfort i aura bogactwa.

Dobra aranżacja w stylu glamour wymaga jednak wyrafinowanego poczucia smaku, proporcji i estetyki. Niezwykle łatwo jest bowiem przesadzić z przepychem, przez co wnętrze zamiast luksusowego staje się kiczowate i przesłodzone.

Meble w stylu glamour łączą nowoczesność z klasyką i elementami retro. Są przede wszystkim wykonane z najwyższej jakości materiałów i z wielką precyzją. Pojawiają się pikowane, masywne meble tapicerowane oraz wykończone na wysoki połysk, a nawet lustrzane fronty szafek i szklane stoliki. Zestawia się je z przepięknie zdobionymi lampami w stylu retro, obitymi aksamitem krzesłami oraz kryształowymi żyrandolami. Meble glamour mogą być niezwykłymi dziełami sztuki użytkowej, pełnymi blasku, efektownych form i wyrafinowanych detali.

W kolorystyce aranżacji glamour dominuje czerń i biel zestawiona ze srebrem i złotem. Uzupełnieniem są odcienie brązu, fioletu, butelkowej zieleni czy granatu. Pożądane są błyszczące i opalizujące materiały wykończeniowe czy dekoracje. Sprawdzą się welurowe zasłony, liczne lustra, zdjęcia i obrazy w ozdobnych ramach, kryształy czy bogato zdobiona porcelana. Obowiązkowe są też świeżo cięte kwiaty we wspaniałych, efektownych wazonach.

Styl wnętrza vintage

Wnętrze w stylu Vintage
Wnętrze w stylu Vintage

Wnętrza vintage odnoszą się do stylistyki minionych epok, łącząc je często z nowoczesnością. To idealny wybór dla miłośników nurtu zero waste, ponieważ meble w stylu vintage to często wyposażenie odnawiane, pochodzące z odzysku. Główną cechą takich aranżacji jest właśnie wykorzystanie tego, co stare.

W takich wystrojach sprawdzą się więc meble vintage czy antyki, ale również meble stylizowane na stare. Wybór epoki, do której chcemy się odnieść, jest w zasadzie dowolny. W Ameryce popularne są aranżacje vintage w stylu USA z lat 50, 60 lub 70, na zachodzie Europy znajdą się z kolei liczni amatorzy wystrojów barokowych czy rokoko. W Polsce natomiast coraz modniejszy jest trend urządzania mieszkań w stylu PRL — z charakterystycznymi meblościankami pełnymi bibelotów czy klasycznymi komodami z tego okresu.

Jednym z nurtów w stylu vintage jest również art déco, który powstał w pierwszej połowie XX wieku. Urzeka on dbałością o detale oraz wyrazistymi fakturami i kolorami. Charakterystyczne są meble w stylu art déco — politurowane o mocnej fakturze i wymyślnych formach. Doskonale uzupełniają je awangardowe akcenty, takie jak efektowne żyrandole, zdobione tapety czy ozdobne kilimy. Pod względem bogactwa i przepychu art déco przypomina styl glamour, choć nie jest tak ostentacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalne doradztwo

Pomoc naszych specjalistów

Szybka realizacja

Produkcja i szybka wysyłka

Darmowa dostawa

od kwoty 4000 zł

100% bezpieczne płatności

AutoPay / Przelewy24 / Kartami