Jedną z najważniejszych kwestii przy urządzaniu mieszkania jest wybór odpowiedniego stylu wnętrza. To od niego zależy, jakie meble, dodatki, kolory i faktury należy zastosować, by uzyskać spójną i estetyczną aranżację. Ogromny wybór dostępnego na rynku wyposażenia sprawia, że decyzja wcale nie jest łatwa. Przedstawiamy więc przewodnik po różnych stylach aranżacji, który z pewnością ułatwi odpowiedź na pytanie, jaki styl wnętrza wybrać.
Nowoczesny (modernistyczny) styl wnętrza

Nowoczesny lub modernistyczny styl wystroju wnętrz powstał na początku XX wieku jako odpowiedź na pełne przepychu, blichtru i bogatych zdobień aranżacje XIX-wieczne. Jego charakter określa zasada trzech P, mówiąca, że ma być przestronnie, prosto i przejrzyście. Rządzi tu porządek, funkcjonalność i elegancja.
Meble w stylu nowoczesnym wyróżniają się prostymi formami i minimalizmem. Zestawiane są jednak z fantazyjnymi dodatkami i oryginalnymi, geometrycznymi wzorami tekstyliów, takich jak liczne poduszki, pledy, dywany czy zasłony.
W stylu modernistycznym dominuje stonowana paleta kolorów — biel, szarości, beże i czerń. Paletę przełamać można detalami, np. malując jedną ze ścian bardziej intensywną barwą, czy wprowadzając kolorowe, dekoracyjne dodatki.
Wystrój w stylu nowoczesnym pozwala więc na dużą swobodę łączenia różnych elementów przy zachowaniu eleganckiego umiaru i dobrego smaku.
Styl wnętrza – minimalistyczny

Minimalistyczny styl wystroju wnętrz to przede wszystkim prostota formy, wysoka funkcjonalność i przemyślany dobór wyposażenia. Minimalizm można uznać za odłam stylu nowoczesnego, opiera się bowiem na tej samej zasadzie trzech P, stawiając na przejrzystość, prostotę i przestronność.
W minimalizmie duży nacisk kładzie się na eliminowanie zbędnych rzeczy. Każdy element jest tu więc dobrze przemyślany i pełni ściśle określoną funkcję. Charakterystyczne dla tego stylu podejście “mniej znaczy więcej” oznacza, że pusta przestrzeń jest tu cenniejsza od najpiękniejszego mebla.
Meble w stylu minimalistycznym to jak najprostsze formy geometryczne, najlepiej o gładkich frontach, jednolitej fakturze i kolorystyce. Brak tu zbędnych tłoczeń, zdobień czy wzorów. Minimalistyczne meble często pozbawione są nawet uchwytów (stosuje się system push-to-open), które mogłyby zaburzać bryłę.
Kolorystycznie w minimalizmie dominują biele, czasem kontrastowo przełamane ciemnym drewnem lub czernią widoczną w drobnych detalach. Jasne barwy mają tu nie tylko aspekt estetyczny, ale i funkcjonalny. Rozjaśniają przestrzeń i powiększają ja optycznie, dzięki czemu aranżacje minimalistyczne pasują zarówno do małych, jak i dużych metraży.
Skandynawski styl wnętrza

Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Wynika to z doskonałego połączenia minimalizmu i prostoty z przytulnością. Zasady projektowania wnętrz skandynawskich wywodzą się z filozofii hygge, co w języku duńskim oznacza wygodny.
Rzeczywiście, aranżacje skandynawskie akcentują przede wszystkim funkcjonalność i komfort, ale stawiają też na ekologię i umiłowanie natury. Wnętrza te są bardzo jasne, przestronne i niezwykle lekkie. Styl ten garściami czerpie z minimalizmu, więc meble w stylu skandynawskim cechuje prostota form i wykorzystanie naturalnych materiałów, takie jak drewno, metal, kamień, wiklina czy len.
Dominuje jasna kolorystyka, która rozświetla i optycznie powiększa przestrzeń. Biel, jasne szarości i beże uzupełnione są ciepłymi, naturalnymi barwami i fakturami drewna.
Dodatki również cechuje prostota i wyważone formy. Doskonale sprawdzają się np. czarno-białe grafiki na ścianach, jednobarwne tekstylia, szklane bibeloty o prostych formach czy lekkie, papierowe abażury lamp.
Klasyczny styl wnętrz

Styl klasyczny to przede wszystkim ponadczasowość, elegancja i harmonia. We wnętrzach w stylu klasycznym na pierwszy plan wybija się umiłowanie symetrii, bogate wzornictwo i najwyższa jakość wyposażenia.
Stylizowane meble w stylu klasycznym wyróżnia perfekcyjne wykonanie i zastosowanie najlepszych materiałów. Formy są bardzo dekoracyjne, ale stworzone ze smakiem i wyrafinowaniem. Pojawiając się mogą tłoczenia czy ornamentacje, ale bez nadmiernego przepychu i kiczu.
We wnętrzach w klasycznym stylu dominują stonowane barwy, które doskonale uspokajają i wyważają dynamiczne formy mebli. Podstawę stanowią beże, brązy, biel, delikatne szarości czy odcienie kremowe. Zestawia się je z ożywczymi dodatkami w tonach niebieskiego, zielonego, turkusowego czy pomarańczowego.
Elegancję i komfort aranżacji klasycznych podkreślają tekstylia — grube, mocne materiały obiciowe sof i foteli, dekoracyjne, choć stonowane poduszki czy elegancko drapowane zasłony oraz pasujące do nich firany.
Loftowy (industrialny) styl wnętrz

Loftowy, a inaczej industrialny styl aranżacji wnętrz wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Powstał w latach 50. XX wieku jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na tanie mieszkania. Pierwotnie lofty tworzono w przestrzeniach pofabrycznych, ich cechą charakterystyczną są więc przestronne, otwarte układy pomieszczeń, duże okna, często z licznymi podziałami oraz zastosowanie surowych materiałów.
Na ścianach pojawia się wyeksponowana cegła, goły beton czy niemalowany lub zabielony, pozornie niedbale położony tynk o wyraźnej fakturze. Doskonale pasują też odkryte elementy konstrukcji budynku, szczególnie wykonane ze stali podciągi, belki stropowe itp.
Meble Industrialne nazywane również jako loftowe meble to przede wszystkim stal, żeliwo i drewno. Pamiętajmy, że pierwotnie lofty zajmowały osoby niezamożne, które wyposażenie kompletowały niskim kosztem, tworząc je samemu lub odnawiając stare sprzęty. Z tego względu w loftowych aranżacjach wręcz wskazane są meble postarzane, wykonane z materiałów z recyklingu, a nawet zrobione samodzielnie. Do loftu pasuje zarówno elegancka komoda, jak i stalowy regał magazynowy czy kawowy stolik zrobiony z palet, a przy jednym stole mogą stać krzesła różnego typu.
Spoiwem dla tego pozornego chaosu powinny być barwy, materiały i charakterystyczny, surowy klimat oraz wysoka funkcjonalność. Kolorystykę wyznaczają zastosowane surowe materiały. Pojawiają się więc betonowe szarości, ciepłe odcienie drewna, a także tonacje rdzawe czy ziemiste. Nieodzowna jest też czerń, która szczególnie dobrze wygląda na stalowych elementach mebli, ale również w tekstyliach, a nawet na ścianach.
W aranżacjach industrialnych ważne są też dodatki. Doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju elementy maszyn i urządzeń fabrycznych, a nawet odkryte instalacje. Widoczne rury, żarówki na gołym kablu czy przemysłowe przewody wentylacyjne to elementy dodające charakteru i uroku takim stylizacjom.
Rustykalny styl wnętrz

Wnętrza w stylu rustykalnym to swoista przeciwwaga dla surowości aranżacji loftowych. O ile w tych drugich inspirację czerpie się z fabrycznych hal i przestrzeni industrialnych, o tyle wystroje rustykalne garściami czerpią z wiejskiej sielanki. Najważniejsze są w nich ciepło, przytulność i wygoda, ale również harmonia i niespieszne życie w zgodzie z naturą.
Styl rustykalny jest więc synonimem swojskości. Przywodzi na myśl wakacje spędzane u babci na wsi. W takich aranżacjach dominuje naturalne drewno, które pojawia się nie tylko w meblach, ale również na ścianach, podłogach, a nawet sufitach. Przeważa więc ciepła barwa i faktura drewna uzupełniona o odcienie żółci, zieleni, beżu czy brązu, czyli kolory natury. Unikać należy natomiast mocnych kontrastów i wysyconych barw.
Meble w stylu rustykalnym ciężko scharakteryzować jednoznacznie. Styl ten wywodzi się bowiem z XIX-wiecznej Ameryki Północnej, gdzie panował tzw. Wielki Kryzys. Zmusił on ludzi do tworzenia wyposażenia z lokalnych, naturalnych materiałów, a ponieważ każdy producent miał swoją wizję, rustykalne meble przybierały rozmaite formy. Niektóre były bardzo proste, inne bogato zdobione i wyrafinowane. Obecnie docenia się przede wszystkim ich solidność i charakterystyczny, sentymentalny klimat.
Współczesne meble rustykalne to przede wszystkim wyposażenie odrestaurowane lub stylizowane na stare. Ten styl uwielbia ślady użytkowania, takie jak zadrapania, wgniecenia i przetarcia. Także inne, pozorne niedoskonałości, jak sęki, pęknięcia drewna czy drobne nierówności, nadają rustykalnym meblom uroku i swojskości.
W rustykalnych wnętrzach nie może też zabraknąć dobrze dobranych dodatków. Tekstylia z tkanin naturalnych (lnu, wełny czy bawełny), rozłożona na podłodze zwierzęca skóra, bogato zdobione firany w oknach i wszelkiego rodzaju ludowe ozdoby czy bibeloty to idealne uzupełnienie takich aranżacji. Wspaniale prezentują się też ręcznie wyrabiane dodatki i dekoracje oraz wszystko to, co kojarzy się z życiem na wsi — gliniane garnki czy kanki na mleko wykorzystane jako donice, plecione kosze wiklinowe, makramy czy wzorzyste serwety i oczywiście kwiaty — zarówno doniczkowe, jak i cięte.
Styl wnętrza glamour

Wnętrza w stylu glamour balansują pomiędzy niezwykłą elegancją a kiczem. Dzieje się tak ze względu na niesamowity przepych, blichtr i bogactwo takiego wystroju. Wnętrza glamour pełne są bowiem intensywnych barw, blasku i wybujałych, efektownie zdobionych form. Przywodzą na myśl luksusowe wille gwiazd Hollywood, a najważniejszy w nich jest komfort i aura bogactwa.
Dobra aranżacja w stylu glamour wymaga jednak wyrafinowanego poczucia smaku, proporcji i estetyki. Niezwykle łatwo jest bowiem przesadzić z przepychem, przez co wnętrze zamiast luksusowego staje się kiczowate i przesłodzone.
Meble w stylu glamour łączą nowoczesność z klasyką i elementami retro. Są przede wszystkim wykonane z najwyższej jakości materiałów i z wielką precyzją. Pojawiają się pikowane, masywne meble tapicerowane oraz wykończone na wysoki połysk, a nawet lustrzane fronty szafek i szklane stoliki. Zestawia się je z przepięknie zdobionymi lampami w stylu retro, obitymi aksamitem krzesłami oraz kryształowymi żyrandolami. Meble glamour mogą być niezwykłymi dziełami sztuki użytkowej, pełnymi blasku, efektownych form i wyrafinowanych detali.
W kolorystyce aranżacji glamour dominuje czerń i biel zestawiona ze srebrem i złotem. Uzupełnieniem są odcienie brązu, fioletu, butelkowej zieleni czy granatu. Pożądane są błyszczące i opalizujące materiały wykończeniowe czy dekoracje. Sprawdzą się welurowe zasłony, liczne lustra, zdjęcia i obrazy w ozdobnych ramach, kryształy czy bogato zdobiona porcelana. Obowiązkowe są też świeżo cięte kwiaty we wspaniałych, efektownych wazonach.
Styl wnętrza vintage

Wnętrza vintage odnoszą się do stylistyki minionych epok, łącząc je często z nowoczesnością. To idealny wybór dla miłośników nurtu zero waste, ponieważ meble w stylu vintage to często wyposażenie odnawiane, pochodzące z odzysku. Główną cechą takich aranżacji jest właśnie wykorzystanie tego, co stare.
W takich wystrojach sprawdzą się więc meble vintage czy antyki, ale również meble stylizowane na stare. Wybór epoki, do której chcemy się odnieść, jest w zasadzie dowolny. W Ameryce popularne są aranżacje vintage w stylu USA z lat 50, 60 lub 70, na zachodzie Europy znajdą się z kolei liczni amatorzy wystrojów barokowych czy rokoko. W Polsce natomiast coraz modniejszy jest trend urządzania mieszkań w stylu PRL — z charakterystycznymi meblościankami pełnymi bibelotów czy klasycznymi komodami z tego okresu.
Jednym z nurtów w stylu vintage jest również art déco, który powstał w pierwszej połowie XX wieku. Urzeka on dbałością o detale oraz wyrazistymi fakturami i kolorami. Charakterystyczne są meble w stylu art déco — politurowane o mocnej fakturze i wymyślnych formach. Doskonale uzupełniają je awangardowe akcenty, takie jak efektowne żyrandole, zdobione tapety czy ozdobne kilimy. Pod względem bogactwa i przepychu art déco przypomina styl glamour, choć nie jest tak ostentacyjny.