Darmowa dostawa złożonych mebli od 4000 zł

Meble industrialne

Meble industrialne — czym się charakteryzują i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Meble industrialne zyskują coraz większą popularność. Ich niepowtarzalny, intrygujący charakter pasuje nie tylko do typowo loftowych wnętrz, ale też do innych nowoczesnych aranżacji, przede wszystkim tych minimalistycznych. Warto zatem wiedzieć, skąd się wzięły meble industrialne, jakie są ich charakterystyczne cechy i jak dopasować je do wystroju.

Meble industrialne — skąd się wzięły?

Meble industrialne mają swoją genezę w Nowym Jorku lat 50 i 60 XX wieku. Był to czas masowego przenoszenia produkcji przemysłowej na obrzeża miasta. Opuszczone przestrzenie poprzemysłowe w dzielnicy SoHo stały się łakomym kąskiem dla artystów, którzy szukali tanich mieszkań i pracowni.

Pierwsze lofty nie były jednak luksusowymi apartamentami, z którymi styl industrialny kojarzy się dzisiaj. Często brakowało w nich bieżącej wody czy ogrzewania, a same budynki były mocno zaniedbane i miały bardzo surowy charakter. Kusiły jednak wyjątkowo niskimi cenami i świetną lokalizacją.

Wyposażenie pierwszych mieszkań poprzemysłowych również było niskobudżetowe. Wykorzystywano meble industrialne zastane na miejscu — szafki na dokumenty, regały magazynowe czy biurka i stoły z opuszczonych miejsc pracy. Uzupełniano je o to, co znaleziono na śmietnikach czy pchlich targach i odnowiono własnym sumptem lub skonstruowano samemu z dostępnych materiałów.

Podczas gdy inne style aranżacji wnętrz w tamtych czasach charakteryzowała dekoracyjność, a nawet przepych, w mieszkaniach industrialnych liczyła się przede wszystkim funkcjonalność. Nie było tu mebli zbędnych, nadmiarowych. Wszystko miało swoją funkcję i konkretne zastosowanie. To wysoce praktyczne i oszczędne podejście do wyposażenia wnętrza stało się jedną z osi stylu industrialnego.

Nowoczesne wnętrza industrialne

Dziś styl industrialny nie kojarzy się już z biedą i spartańskimi warunkami życia. Przestrzenie poprzemysłowe szybko doceniono nie tylko ze względu na świetne lokalizacje w centrach miast, ale również z uwagi na wyjątkową, awangardową estetykę. Wraz z rosnącą popularnością zmienił się też charakter tych wnętrz. Dziś w tym stylu urządza się luksusowe apartamenty, a lofty to już nie tylko zaadaptowane fabryki i magazyny, ale też mieszkania tworzone od podstaw.

Meble industrialne również ewoluowały w stronę komfortu i spójnej estetyki, jednak ich charakter pozostał mniej więcej bez zmian. Są to proste, minimalistyczne formy, o wysokiej funkcjonalności.

Współczesne wnętrza industrialne urzekają niepowtarzalnym charakterem, przestronnością i pewną surowością, która nie jest jednak zimna czy odpychająca. Odpowiednio dobrane meble i dodatki industrialne tworzą przyjemną i pobudzającą wyobraźnię atmosferę, która nawiązuje do artystycznych korzeni tego stylu.

Co charakteryzuje meble industrialne?

Nowoczesne meble w stylu industrialnym to głównie proste formy i surowe wykończenie, choć to nie jest regułą. Tradycyjne meble industrialne były przecież kompletowane w dużej mierze z tego, co można było łatwo zdobyć niskim kosztem. Nie ma więc problemu, aby obok prostego, metalowego regału magazynowego postawić elementy retro, antyki czy wyposażenie stylizowane.

Popularne były i wciąż są również meble w konwencji DIY (zrób to sam). Stoliki, łóżka czy siedziska z palet i materiałów z recyklingu doskonale wpisują się w loftową konwencję. Takie rozwiązania pierwotnie wynikały z oszczędności, dziś docenia się je również ze względu na ekologię.

Typowo industrialne meble tworzone od podstaw wyraźnie nawiązują jednak do trendów minimalistycznych. Proste formy bardzo często wykonuje się z połączenia litego drewna i metalu, co doskonale wpisuje się w postindustrialną stylistykę.

Preferuje się też naturalne barwy. Bazę (ściany, podłogi i sufity) wykonuje się z materiałów surowych — odkrytej cegły, nagiego betonu czy litych desek, zachowując ich kolor lub ewentualnie malując na biało. W takim otoczeniu pięknie prezentują się meble drewniane. Ciepła barwa i naturalny rysunek usłojenia drewna wprowadza przytulny klimat i przełamuje chłód bazy.

Meble industrialne mają więc dwoistą naturę. Łączą minimalizm formy z artystycznym twistem. Z jednej strony są surowe i pozbawione ozdobników, z drugiej urzekają detalami, świetnie dobranymi proporcjami czy zróżnicowanymi fakturami materiałów.

Meble i dodatki w stylu industrialnym — jak stworzyć spójną aranżację?

Aranżacje industrialne, ze względu na swój eklektyzm, dają duże pole do popisu. Można łączyć minimalistyczne formy z dekoracyjnymi antykami. Surowość bazy przełamuje się kolorowymi obrazami czy tekstyliami, a zimną stal łagodzi się ciepłym, miłym dla oka drewnem.

Tworzenie aranżacji w stylu industrialnym jest więc doskonałą zabawą, która uwalnia pokłady kreatywności. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić. Zbytnia frywolność w wyborze mebli i dodatków może doprowadzić do zwykłego chaosu, zaburzając spójność wystroju.

Trzeba zatem pamiętać, że industrialne wnętrza to przede wszystkim wysoka funkcjonalność i otwarte przestrzenie. Nie ma sensu ładować tu zbyt wielu elementów, które zagracają mieszkanie. Każdy mebel powinien być przemyślany i dopasowany do potrzeb mieszkańców.

Warto też zachować ducha minimalizmu, przełamując go jedynie dobrze dobranymi akcentami. Świetnym pomysłem jest np. prosty stół industrialny na metalowych nogach, wokół którego ustawimy różne krzesła. Będzie to świetne nawiązanie do pierwotnego charakteru loftów, gdzie rzadko pojawiały się spójne meble z jednej kolekcji.

Pamiętajmy przy tym, żeby mimo wszystko były to krzesła industrialne, stylistycznie pasujące do reszty wystroju. Idealne będą takie na metalowych nogach, które nawiążą do konstrukcji stołu.

Dla spójności wystroju istotne są nie tylko meble industrialne, ale również dodatki. Wybierajmy te, które kojarzą się z przestrzeniami poprzemysłowymi. Doskonale sprawdzą się więc maszyny i ich elementy. Zegary z odsłoniętym mechanizmem, widoczne instalacje w formie rur i zaworów czy wyeksponowanych kabli dodadzą wnętrzu wyraźnie przemysłowej nuty.

Oczywiście lofty to również artyzm. Ściany ozdobić można więc obrazami czy ręcznie rysowanymi grafikami. Świetnie pasują też czarno-białe zdjęcia. Na komodach i regałach stanąć może rękodzieło lub sztuka użytkowa, ważne jednak by z tym nie przesadzić. Nadmiar nie jest tu pożądany, a wnętrze nie powinno wpadać w nadmierny przepych.

Zachowanie zdrowego umiaru przy jednoczesnej zabawie formą i detalami pozwoli stworzyć intrygujące i eleganckie wnętrze, w którym spotkają się funkcjonalność, wygoda i świetny styl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesjonalne doradztwo

Pomoc naszych specjalistów

Szybka realizacja

Produkcja i szybka wysyłka

Darmowa dostawa

od kwoty 4000 zł

100% bezpieczne płatności

AutoPay / Przelewy24 / Kartami