Meble w stylu loftowym – niezwykle praktyczne i bardzo oryginalne

Meble w stylu loftowym

Meble w stylu loftowym od wielu lat przykuwają uwagę koneserów ciekawych aranżacji. Jeszcze do niedawna pojawiały się w dużych, poprodukcyjnych przestrzeniach, przekształconych w mieszkania i zajmowanych najczęściej przez artystów. Dziś zakradają się także do domów jednorodzinnych, a nawet mieszkań w blokach i apartamentowcach. Co jest przyczyną ich popularności? Jakie zalety mają meble loftowe? I co w ogóle oznacza pojęcie loftowy styl wnętrza? Na te oraz inne pytania, znajdziecie odpowiedź w poniższych akapitach.

Loftowe meble – do jakich wnętrz najlepiej pasują?

Może zacznijmy od końca i przyjrzyjmy się, na jakim tle loftowe meble prezentują się najlepiej. Myślą przewodnią industrialnych przestrzeni jest surowość. Nie oznacza to jednak, że loftowe wnętrza są zimne i pozbawione charakteru. Wręcz przeciwnie. Odsłonięte fragmenty gołej cegły wnoszą do pomieszczeń oryginalny i ciepły pierwiastek. Z kolei beton architektoniczny, z którym świetnie komponują się meble w stylu loftowym, podkreśla elegancję wnętrza i wydobywa jego niepowtarzalną atmosferę. Kropkę nad i stawiają podłogi. Najlepiej jeśli są wykonane z desek poddanych minimalnej obróbce. Nie można także zapominać o oświetleniu. Lampy w kloszach typu klatka idealnie współgrają z loftowymi meblami, w których również nie brakuje metalowych elementów. Całość świetnie dopełniają odkryte przewody instalacyjne czy kable dumnie zwisające ze ścian i sufitów. Wszystko to jest cechą charakterystyczną przestrzeni, w których gości styl wnętrza typu hard loft. Jego alternatywą są aranżacje soft loft, w których meble grają rolę pierwszoplanową. Wszystko pozostałe jest wyłącznie ich dopełnieniem – im mniej zauważalnym, tym lepiej.

Meble w stylu loftowym – niezastąpione w otwartej przestrzeni

Meblom loftowym sprzyjają otwarte przestrzenie. W latach 70. XX wieku zaczęły gościć na poddaszach nowojorskich budynków. To właśnie od nich wywodzi się nazwa stylu. „Loft”, czyli strych lub poddasze, cechowała duża przestrzeń, w której jednak zabrakło miejsca dla ścian działowych. Z biegiem lat loftowe meble zaczęły powoli zakradać się do opuszczonych fabryk przekształcanych na budynki mieszkalne. Do dziś dumnie się w nich prezentują, dając drugie życie starym szwalniom, browarom czy zakładom przemysłowym. Na tym jednak nie koniec ich ewolucji. Meble w stylu loftowym można dziś spotkać w domach jednorodzinnych. Lekkie i awangardowe, pozwalają zaprojektować ciekawą i jednocześnie funkcjonalną przestrzeń. Pojawiają się również w apartamentowcach, w których najnowsze trendy dyktuje pozostawianie otwartych przestrzeni. Fani ciekawych aranżacji zapraszają loftowe meble także do mieszkań pochodzących sprzed kilku dekad. Aby stworzyć w nich niepowtarzalny, loftowy klimat, wyburzają ścianki działowe, łączą pomieszczenia, powiększają światło futryn drzwiowych. I oczywiście stawiają na mebleloftowe z drewna i metalu.

Czym charakteryzuje się loftowy styl mebli?

Drewno i metal – tak w skrócie można opisać meble w stylu loftowym. Spoglądając na komody, regały, stoły czy krzesła loftowe można dojść do wniosku, że jest to wyjątkowo udany duet. Ciepłe odcienie drewna znakomicie przełamują surowy charakter aranżacji. Doskonale komponują się z szarościami i bielą, których zwykle nie brakuje w loftowych wnętrzach. Największą uwagę przyciąga jednak metal. Warto pamiętać, że nie są to elementy wykonane ze stali polerowanej na wysoki połysk. Najczęściej jest to stal szczotkowana albo aluminium. Spotyka się też konstrukcje z elementami z surowych stopów, a nawet metalu z imitowanymi ogniskami rdzy, które podkreślają awangardowy charakter mebli. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także meble loftowe łączące drewno i metal malowany ciemną farbą o matowym wykończeniu. Tym, co charakteryzuje meble w stylu loftowym, jest prostota. Klasyczne, geometryczne formy i czysta bryła sprawiają, że są uznawane za synonim funkcjonalności.

Meble loftowe – zalety

Praktyczność to bez wątpienia jedna z największych zalet, jakie mają meble loftowe. To rozwiązania, które pomieszczą wszystkie rzeczy niezbędne w domu. A dodatkowo pozwolą podzielić otwartą przestrzeń na strefy. Przemyślane ustawienie mebli loftowych nie przytłoczy wnętrza. Wręcz przeciwnie – wyeksponuje jego przestronność, tworząc jednocześnie miejsce idealne do pracy, spotkań towarzyskich i odpoczynku. Ponieważ meble w stylu loftowym charakteryzują się minimalizmem, są bardzo łatwe w utrzymaniu. Nie ma w nich miejsca dla żłobień i intarsji, które wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Metalowe wsporniki, charakterystyczne dla mebli loftowych, nadają im lekkości. Uniesione nad podłogą duże komody czy szafy nie wprowadzają do pomieszczenia efektu przytłoczenia. Dzięki temu sprawdzają się nie tylko w dużej przestrzeni, ale także w domach i mieszkaniach o małym metrażu. Prostota sprawia, że meble loftowe są dziś uważane za jedne z najbardziej ponadczasowych i uniwersalnych. Skutecznie opierają się zawirowaniom trendów, pozostając zawsze w kręgu zainteresowania projektantów i miłośników ciekawych wnętrz. Doskonale wpisują się w każdą przestrzeń. I chociaż pierwotnie były tworzone dla industrialnych aranżacji, dziś można je podziwiać także w przestrzeniach urządzonych w stylu nowoczesnym albo klasycznym.

Loftowe stoły i krzesła – serce aranżacji

Zaletą wnętrz w stylu loftowym jest to, że nie ma w nich ściśle wydzielonych pomieszczeń. Dzięki temu wydają się jeszcze większe i bardziej przestronne niż są w rzeczywistości. A to z kolei zachęca do eksperymentowania z aranżacją i wzbogacania jej o funkcjonalne meble loftowe. Tym, czego nie może w niej zabraknąć, jest stół loftowy. Najczęściej jest osadzony na wspornikach krzyżujących się na kształt litery X lub bocznych, przypominających prostokąty utworzone z metalowego stelaża. Czasem kojarzą się z dawnymi stołami kreślarskimi, innym razem przywołują w myślach robocze blaty fabryk. Można przy tym wybrać klasyczny model lub pokusić się o stół rozkładany. Ten drugi doskonale sprawdzi się podczas wizyty gości, pozwalając stworzyć wygodne miejsce do rozmów. Wokół stołu nie może zabraknąć krzeseł industrialnych. Odpowiednie wyprofilowanie sprawia, że chociaż są tworzone zwykle z drewna i metalu, wygodą dorównują babcinym fotelom. Dobrym pomysłem jest ułożenie na nich poduszek – koniecznie jednolitych, wpisujących się w styl aranżacji. Loftowe meble w jaskrawych kolorach wprowadzą mocny akcent do aranżacji i ożywią przestrzeń. Warto przy tym zaznaczyć, że na co dzień stół loftowy może pełnić funkcję biurka, pozwalając stworzyć wygodny kąt do pracy i nauki.

Meble w stylu loftowym – jakie wybrać, aby urządzić funkcjonalną przestrzeń?

W loftowej przestrzeni nie może zabraknąć stylowych komód. Na szczególną uwagę zasługują meble loftowe z frontami wykończonymi na wysoki połysk. Znakomicie odbijają refleksy światła i dzięki temu powiększają optycznie przestrzeń. Loftowe komody można umieścić zarówno pod ścianą, jak i zestawiać je ze sobą w taki sposób, aby rozdzielać dzięki nim przestrzeń. Dopełnieniem komód są witryny. Za przeszklonymi drzwiami można ustawiać książki lub ozdoby – koniecznie wykonane z drewna lub metalu. Najnowszym trendem są odkryte regały. Półki, oparte jedynie na wspornikach, dają niekończące się możliwości aranżacyjne i tworzą przestrzeń łudząco przypominającą apartamenty wprost z Manhattanu. To, co się na nich znajdzie i w jaki sposób zostaną włączone w przestrzeń zależy wyłącznie od inwencji domowników. Loftowe meble to także oryginalne szafki pod telewizor. Wiele modeli posiada dodatkowo szuflady, w których pomieszczą się podręczne akcesoria. Urządzając loftową przestrzeń, warto pamiętać o łóżku. Modele z metalowym stelażem są nie tylko praktyczne, ale też spójne z pozostałymi elementami przestrzeni. Ich dopełnieniem są niewielkie stoliki nocne, na których można położyć książkę lub postawić lampkę nocną – najlepiej przypominającą reflektor lub obudowaną metalowym kloszem.

Loftowe meble zachwycają swoją prostotą i jednocześnie umożliwiają oryginalną aranżację przestrzeni. Są ponadczasowe i niezwykle praktyczne. Nic więc dziwnego, że od lat cieszą się rosnącą popularnością. Meble w stylu loftowym zdobywają uznanie nie tylko miłośników nowoczesnych trendów, ale także fanów klasyki, pozwalając kreatywnie urządzić przestrzeń idealną do pracy i wypoczynku.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *