Materiały i kolorystyka dużych komód
Materiały z jakich wykonywane są komody to płyty fornirowane, laminowane lub na wysoki połysk. Struktura materiałów to powierzchnie z usłojeniem drewna w kolorach od naturalnego dębu po orzech amerykański. Najczęściej forniry są pokrywane lakierem w półmacie, lecz mogą być również malowane i polerowane na wysoki połysk. Innym rodzajem są powierzchnie w pełnych kolorach, jak na przykład biały lub czarny. W dużych komodach często stanowią one tło dla fornirowanych elementów, stawiając je na pierwszym planie. Kolejnym materiałem są powierzchnie imitujące kamień. Kamień jest materiałem atrakcyjnym wizualnie. Powszechnie stosowany jest w kuchniach. W komodach ze względu na wagę w drzwiczkach stosowane są materiały odzwierciedlające jego strukturę. Nowym trendem są duże komody z charakterystycznym wzorem wyfrezowanym na przykład we frontach. Całość malowana jest w jednym kolorze, a nowością są takie kolory jak złoty lub srebrny. Jak widać duże komody mają niemal nieograniczone możliwości aranżacji.
Duża komoda – jaki układ komody wybrać?
Duże komody są szersze i dlatego są podzielone na więcej segmentów. Każdy taki element może mieć wnękę, półki lub szufladę. Drzwiczki dużej komody mogą być pełne lub przeszklone. Za przeszklonymi drzwiczkami mogą być półki drewniane lub szklane. Można zastosować w takim elemencie również oświetlenie, które tworzy nastrój i eksponuje elementy dekoracji. Duża komoda może być symetryczna lub nie. Co to oznacza? Mianowicie w symetrycznej komodzie układ po lewej stronie stanowi lustrzane odbicie prawej strony, natomiast w dużych komodach niesymetrycznych jak na przykład w komodzie Rimini 150 z lewej strony mamy pojedyncze drzwiczki, a po prawej trzy szerokie szuflady. Szuflady mogą być również wewnętrzne i znajdują się w środku za drzwiami. W dużych komodach można przechowywać przedmioty takie jak serwis obiadowy, obrusy, naczynia, ubrania, a także segregatory i książki. Układ dużej komody i jej wyposażenie można idealnie dopasować do potrzeb użytkowników.
Czy duże komody są solidne i trwałe?
Trwałość komody zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj materiałów z jakich jest wykonywana komoda. Powinny one mieć odpowiednią grubość, która sprawi, że cała konstrukcja będzie sztywna i nie wygnie się. Odpowiednim materiałem są płyty o grubości 18-19 mm. Korpus komody opiera się na cokołach lub nogach w różnych kształtach. W dużych komodach, które mają służyć przez wiele lat, nogi stanowią solidną podstawę konstrukcji. Kolejnym elementem decydującym o bezawaryjnym użytkowaniu są akcesoria takie jak zawiasy i prowadnice. Mocne zawiasy puszkowe będą płynnie i precyzyjnie otwierały drzwi komody przez wiele lat. Dobre prowadnice nie tylko są bezawaryjne, ale również otwierają i się płynnie. Dodatkowym ich atutem jest możliwość wyciągnięcia całej szuflady, na przykład w celu posprzątania przestrzeni za nią. W przypadku większego obciążenia można ją dodatkowo wyregulować za pomocą mechanizmu znajdującego się pod szufladą.
Duża komoda – co z montażem?
Duża komoda powinna być złożona przez doświadczonego montażystę mebli, co zagwarantuje idealne spasowanie elementów i ich prawidłowe funkcjonowanie. Samodzielny montaż mebli o znacznych gabarytach może być problematyczny. Należy uniknąć uszkodzenia elementów, a samo ich obracanie w trakcie poszczególnych operacji nie jest najłatwiejsze. Lissy dostarcza duże komody złożone wcześniej w zakładzie produkcyjnym. To rozwiązanie zapewnia kupującym poczucie bezpieczeństwa i komfort zakupów. Oprócz montażu równie istotnym czynnikiem jest również transport komody. Ponieważ duże komody nie są dostarczane w małych paczkach do montażu, tylko złożone, wymaga to dużo więcej troski podczas ich przewożenia. Najlepiej kiedy dostawą mebli zajmuje się wyspecjalizowany transport- właśnie taki jak zapewnia firma Lissy.