Rustykalne meble od dekad budzą zainteresowanie miłośników ciekawych aranżacji. Praktyczność i ciekawy design sprawia, że pozwalają oryginalnie urządzić wnętrze. Jednocześnie wnoszą do niego przytulność, stając się doskonałym towarzystwem dla naturalnych materiałów – drewnianych podłóg czy kamiennych ścian. A na dodatek są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Czy można chcieć więcej?
Meble rustykalne – moda, która nie przemija
Meble w stylu rustykalnym od wielu dekad goszczą w świecie aranżacyjnych trendów. Ich korzenie sięgają XVIII wieku. To właśnie wtedy, w Stanach Zjednoczonych, zaczęto sięgać po meble z naturalnego drewna produkowane przez lokalnych rzemieślników. Dopełniano je wykonywanymi ręcznie dodatkami – przyborami kuchennymi, ceramiką czy ozdobami. Dziś rustykalne meble powracają w wielkim stylu. Są przeciwwagą dla nowoczesnych rozwiązań, w których dominuje minimalizm i prostota. Rustykalne wnętrza zachęcają ciepłą i przytulną atmosferą sprzyjającą chwilom odpoczynku po męczącym dniu. Przywołują w myślach dawne wiejskie chaty i jednocześnie prezentują się w nieco odmienionej odsłonie. Popularność mebli rustykalnych nieustannie rośnie. Niebagatelny wpływ ma na to modny w ostatnich latach nurt slow life, będący odpowiedzią na spokojne życie, toczące się we własnym tempie. Zapach, faktura i wygląd mebli w stylu rustykalnym pozwalają poczuć bliskość natury i urządzić wnętrze tak, aby jak najlepiej wykorzystać jej surowce.
Rustykalne meble – czym się wyróżniają?
Jakie są rustykalne meble? Fani nieszablonowych aranżacji określają je jednym słowem: Piękne. I mają rację, ponieważ meblom w tym stylu nie sposób odmówić uroku. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że są najczęściej wykonane z naturalnego drewna pomalowanego jedynie bezbarwnym lakierem. Może to być jasna sosna, nieco ciemniejszy dąb lub lekko pomarańczowa olcha. Gatunek drewna nie ma znaczenia – liczy się jego oryginalny, naturalny rysunek z wyraźnie zaznaczonymi słojami i sękami. Im jest ich więcej tym lepiej. Rustykalne meble mogą być również bielone i ozdobione przetarciami, nawiązującymi do ich długiej i burzliwej przeszłości. Na uwagę zasługuje także charakterystyczna forma mebli rustykalnych. Zwykle są to proste skrzynie z ręcznie rzeźbionymi drzwiczkami. Frezy, a nawet intarsje, dodają im uroku i pozwalają oddać sielski, ciepły charakter. Rustykalne meble są projektowane przy tym w taki sposób, aby móc zaprezentować różnorodne dodatki. Przeszklenia czy otwarte półki zapraszają naczynia z ludowymi motywami, porcelanowe figurki albo rodzinne fotografie w starych, bielonych ramach.
Jakie zalety mają rustykalne meble?
Zalet mebli rustykalnych nie sposób zliczyć. Najważniejszą jest solidność. Ponieważ komody, szafki i witryny są tworzone z naturalnego drewna, skutecznie opierają się upływowi czasu. Nawet po wielu latach prezentują się elegancko. Koneserzy mawiają, że meble w stylu rustykalnym są niczym wino – im starsze, tym lepsze. Nie sposób odmówić im racji. W końcu w wielu rustykalnych przestrzeniach pierwszoplanową rolę grają ręcznie robione meble, dziedziczone w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Naturalne surowce powodują, że meble w stylu rustykalnym są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nawet, jeśli pojawią się na nich zarysowania, można je łatwo usunąć, poddając komodę czy witrynę niewielkiej renowacji. Oznacza to, że kupione dziś meble za kilkadziesiąt lat ozdobią wnętrza przyszłych pokoleń. Nie można też zapominać o ich funkcjonalności. Duże szafki, przestronne witryny i pojemne szuflady pozwalają ukryć domowy dobytek. Ponieważ rustykalne meble są tworzone z naturalnych, ekologicznych surowców, są przyjazne również dla osób cierpiących na alergie. Nie wywołują uczuleń, tworząc w domu przytulną i przyjazną dla zdrowia przestrzeń.
Rustykalne meble – podstawa ciepłych, przytulnych aranżacji
W przytulnej przestrzeni na styl wnętrza ciepłego domku cottage nie może zabraknąć rustykalnych mebli. To one są początkiem i końcem aranżacji, jej bazą budującą wyjątkowy klimat. Przewodzi im zawsze solidny stół wykonany z litego drewna. Dlaczego? Ponieważ jest sercem każdego domu, miejscem, przy którym toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Musi być oczywiście otoczony wygodnymi krzesłami. Modele tapicerowane warto zastąpić tradycyjnymi, zrobionymi w całości z drewna. Aby zwiększyć wygodę domowników i gości dobrym pomysłem jest położenie na nich ozdobnych poduszek – najlepiej ręcznie wykonanych. Gwiazdą wśród rustykalnych mebli jest także witryna. Przeszklone drzwi perfekcyjnie eksponują rodzinne pamiątki i bibeloty. Można za nimi postawić grawerowane szklanki, ręcznie malowaną ceramikę bądź zastawę odziedziczoną po przodkach. Świetnie sprawdzą się popularne ostatnio modele z podświetleniem pozwalające zbudować romantyczny klimat w pomieszczeniu. Dopełnieniem witryn są rustykalne komody. Wyposażone w szuflady albo pojemne szafki są idealnym miejscem na domowe tekstylia i ubrania. W kuchni i jadalni nie może z kolei zabraknąć kredensów. Solidne i starannie wykonane, są nie tylko miejscem na kuchenne naczynia i produkty żywnościowe, ale doskonałą ozdobą przestrzeni. Natomiast w rustykalnych sypialniach numerem jeden są wygodne, duże łóżka z ramą i zagłówkiem wyprodukowanymi z litego drewna. Wtórują im duże szafy, w których można schować nie tylko ubrania, ale także domową bieliznę. Wisienką na torcie są pięknie zdobione toaletki, przy których można ustawić rzeźbione krzesło lub miękki puf tapicerowany skórą lub pluszem. To detale, które z pewnością przypadną do gustu każdej pani domu.
Meble w stylu rustykalnym – jak dopasować do nich dodatki, aby stworzyć oryginalną przestrzeń?
Bez względu na to, że rustykalne meble są podstawą ciepłych i przytulnych aranżacji, aby mogły w pełni zaprezentować swój urok, wymagają odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni. Warto więc zadbać o odpowiednie wykończenie podłóg i ścian. W przypadku tych pierwszych numerem jeden są parkiety lub posadzki wykonane z drewnianych desek pomalowanych bezbarwnym albo białym lakierem. Ściany z kolei można pomalować jasną farbą, zachowując ich naturalną chropowatość, przywołującą na myśl goszczące w domach przed laty gliniane tynki. Rustykalne meble doskonale prezentują się w domach z odsłoniętymi belkami sufitowymi. Można na nich zawiesić suszone zioła wnoszące do aranżacji naturalny pierwiastek. Rustykalne meble wymagają też odpowiednich drobiazgów. Stół najlepiej nakryć lnianym obrusem albo dużą serwetą robioną na szydełku. Na skórzanych, bufiastych sofach oraz wygodnych łóżkach można rozłożyć miękkie koce z wełny czesankowej lub patchworkowe narzuty. Półki warto ozdobić ręcznie malowanymi pudełkami albo ceramiką z ludowymi motywami. To także miejsce idealne na prezentację rodzinnych pamiątek. W glinianych wazonach nie powinno zabraknąć świeżych lub suszonych kwiatów, a w oknach płóciennych zasłon z kwiatowym motywem. Przy kanapach i łóżkach można położyć dywaniki imitujące skóry zwierzęce. Warto zaznaczyć, że perfekcyjnym dopełnieniem rustykalnych mebli są dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Wiklinowe fotele, dywaniki z trawy morskiej czy skórzane skrzynie z okuciami z pewnością będą świetnie czuć się w ich towarzystwie.
Meble rustykalne – jak pielęgnować?
Aby rustykalne meble mogły cieszyć oczy przez jak najdłuższy czas, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Wbrew pozorom, wcale nie jest trudna. Najważniejsza jest regularność czyszczenia i zapobieganie trwałym zabrudzeniom. Te ostatnie, jeśli się pojawią, należy jak najszybciej usunąć przy pomocy miękkiej ściereczki i łagodnego detergentu albo płatków mydlanych. Należy przy tym zadbać, aby woda nie wsiąkała w drewno. Jest to szczególnie ważne w przypadku mebli niezabezpieczonych lakierem. Myjąc je, trzeba wówczas natychmiast wycierać ich powierzchnię suchym ręcznikiem. Kurz natomiast najlepiej usuwać suchą, miękką ściereczką, przesuwając ją zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna. Warto także pamiętać o tym, aby chronić rustykalne meble przed bezpośrednim działaniem wysokich temperatur.
Są piękne, praktyczne i mogą zagościć w rodzinie przez wiele pokoleń. Nie bez powodu mówi się więc, że mają duszę. Meble rustykalne pozwalają stworzyć przytulną przestrzeń, w której chce się przebywać i do której chce się wracać. Być może właśnie dlatego nigdy nie wychodzą z mody i w każdym sezonie udowadniają, że nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.